فهرست
یادداشت روز: خداحافظی با اسطوره ای به نام ریو فردیناند
یادداشت روز: خداحافظی با اسطوره ای به نام ریو فردیناند

یادداشت روز: خداحافظی با اسطوره ای به نام ریو فردیناند

آی اسپورت - بازیکنان بزرگ منچستر یونایتد یکی یکی این تیم را ترک می کنند. باید سفر کوتاهی به اولدترافورد داشته باشید و نام ها و مجسمه ها را ببینید تا متوجه این موضوع شوید. دوران سر الکس فرگوسن پر از نام های بزرگی بود، که موفقیت را در این تیم تبدیل به یک سنت کرده بود.

یکی از این افراد ریو فردیناند مدافع مستحکم شیاطین سرخ است. او که یکی از ارکان موفقیت شاگردان سر الکس در منچستر بود، پس از فصلی فاجعه بار قصد ترک این تیم را دارد.

فردیناند در سال 2002 توسط فرگوسن به منچستر یونایتد آمد در زمان خود گران ترین بازیکن تاریخ منچستر بود و 455 بار پیراهن منچستریونایتد را بر تن کرد. فقط 16 نفر بازی های بیشتری نسبت به او برای منچستر انجام داده اند. حتی اگر روزی مجسمه ای از او ساخته نشود، هواداران منچستر از یاد نخواهند برد که ریو فردیناند در کسب 10 عنوان قهرمانی برای تیمشان سهیم بوده است.

فردیناند که به خاطر توانایی بالا در کنترل توپ و سرعتش در ریکاوری زبانزد خاص و عام بود از محصولات آکادمی جوانان باشگاه وستهم است. توانایی او در عبور از یار مستقیم و اعتماد به نفس بالایش او را به یکی از شاخص ترین مدافعان دورانش تبدیل کرده است.

همکاری بی نظیر او در قلب دفاع با بازیکنی چون نمانیا ویدیچ و در پشت این دو غولی به نام ادوین فن درسار خط دفاع منچستر یونایتد را تقریبا نفوذ ناپذیر کرده بود. حضور رونالدو و رونی در پیکان خط حمله نیز روحیه شکست ناپذیری را به منچستر القا کرده بود.

دوران حضور این بازیکن 35 ساله برای منچستر نقاط تاریکی هم داشت. از جمله محرومیت هشت ماهه اش در سال 2004 به دلیل عدم شرکت در تست دوپینگ پس از یک مسابقه. پس از این اتفاق روزهای خوب فردیناند آغاز شد.

او که می دانست در این مدت نباید بیکار بنشیند، به خوبی خود را برای حضور در تیم ملی انگلیس و باشگاهش آماده کرد و نشان داد اتفاقات بد نباید یک بازیکن را از مسیر پیشرفت دور کند. او نشان داد چگونه یک بازیکن می تواند نقطه ی اوج دوران حرفه ای اش را طولانی تر کند.

شاید هیچگاه مجسمه ای از فردیناند در باشگاه منچستر یونایتد ساخته نشود چرا که نحوه ی خداحافظی اش با باشگاه خیلی جای بحث دارد. اما آیندگان همواره از او به عنوان یکی از بهترین بازیکنان دورانش یاد خواهند کرد.

منبع: سایت گل
مترجم وحید فتوحی 

     
آی اسپورت
2014-05-13 22:58:41
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر