فهرست
بی نوا آزادی؛ بیچاره امنیت
بی نوا آزادی؛ بیچاره امنیت

بی نوا آزادی؛ بیچاره امنیت

آی اسپورت - آنان كه آزادی را فداى امنیت مى‌كنند، نه شایستگى آزادی را دارند و نه لیاقت امنیت را

(بنیامین فرانكلین)

سالها به بهانه امنیت، سیلی بر گونه آزادی زدند! اما ندانستند که راه رسیدن به امنیت از آزادی و انتخاب و قبل از آن آموزش برای آزادی در انتخاب می‌گذرد. هنوز عکسی که از سرکار خانم پریسا پورطاهریان عکاس بانوئی که از بیرون استادیوم از لیگ برتر عکس گرفته بود در اذهان بود که دو‌ تصویر مادری به همراه دختر بچه‌اش که روی پشت بام نزدیک ورزشگاه به مسابقه فوتبال می‌نگریست در کنار تصویر طرفدار نفت مسجد سلیمان که با سلاح سرد به طرفداران تیم پرسپولیس حمله می‌کرد و آن هم در حالی که بازی با تساوی به پایان رسیده بود جملات  فرانکلین را در ذهن متصور ساخت.

تصویری که از ورزشگاه امجدیه چند دهه پیش را که می‌بینم که در آن خانم‌ها در کنار آقایان به راحتی بازی را می‌بینند. فریادی که ۴۰ سال سر داده شده باز هم به آسمان می‌رود که بهای امنیت برقرار کردن، به قربانگاه فرستادن آزادی نیست. این درس تاریخی است که انسان‌ها در کنار آموزش و حق انتخاب که نامش آزادی است به امنیت واقعی می‌رسند. قربانی کردن آزادی باعث شد که لجنزار فرهنگی در استادیوم‌ها رشد پیدا کند و شاهد نیستیم که مردان و زنانی که با هم به سینما و تئاتر و کنسرت می‌روند باور کنند هموطنان چنین اوباشی هستند که فوتبال را قربانی حماقت‌های‌شان می‌کنند. توهین نژادی و جنسیتی ماحصل امنیتی است که آن استادیوم‌های خانوادگی که در عکس‌های سپید و سیاه  امجدیه چند دهه پیش مشاهده می‌شوند را تبدیل به ورزشگاه آزادی! آدینه گذشته کرد.

امنیتی که این گونه حاصل شده است ماحصلش دختران ایران زمین را مجبور به گریم و گذاشتن ریش کرده است و جالب اینجا است که حالا به جای حل این معضل در دستگاه‌های مرتبط به فرهنگ بار دیگر امنیتی با آن برخورد و یگان‌هایی از بانوان در ورزشگاه حضور یافته تا بتوانند بانوان گریم کرده و به شمایل مردان در آمده را شناسائی و امنیتی را برقرار کنند که شاهدش هستیم. یعنی ریش مصنوعی وارد ورزشگاه نمی‌شود اما چاقو و آجر و شاید در آینده با این طرز تفکر سلاح گرم هم به ورزشگاه‌ها بیاید تا کسی نخواهد درک کند که تزهای «من در آوردی» راهی ناکجا آباد می‌شود و دیر یا زود راه صحیح، مشعشع و راه اشتباه، به تاریک خانه نسیان سپرده خواهد شد. آقایان! به تصویر آن مادر و دختر روی پشت بام و پریسا پورطاهریان و چاقوکشی بنگرید...آقایان این راهش نیست.

۱۰    
آی اسپورت
2018-08-19 11:34:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر