فهرست
آنالیز؛ از دروازه‌بان مدرن چه انتظاری می‌رود؟
آنالیز؛ از دروازه‌بان مدرن چه انتظاری می‌رود؟

آنالیز؛ از دروازه‌بان مدرن چه انتظاری می‌رود؟

آی اسپورت - همچنان‌که جو هارت، ملی‌پوش پیشین تیم ملی انگلیس، پیشتر گفته است: «به‌عنوان یک دروازه‌بان نمی‌توانید نیمکت را برای ده دقیقه رها کنید تا ارزش خودتان را نشان دهید، شما یا داخل ترکیب هستید یا بیرون آن.» به‌عنوان یک دروازه‌بان نه‌تنها مسئول مهار ضربات، بلکه نقطه آغازی برای حمله و گزینه مورد اعتمادی برای ارسال پاس هم هستید.

پس معیارهایی که کم و بیش باید مورد بررسی قرار بگیرند، کدامند؟ چگونه آنچه را که ما -به‌عنوان بیننده، تحلیل‌گر یا مربی- باید از یک دروازه‌بان شش‌دانگ انتظار داشته باشیم، مشخص کنیم؟ به لطف اطلاعات WyScout و Football Reference می‌توانیم این معیار را به دو دسته کلی تقسیم کنیم: مهار ضربات و مشارکت در پخش توپ. در دسته مهار ضربات می‌توانیم درصد مهار و تفاضل گل‌های دریافت‌شده مورد انتظار (Expected Conceded Goals Difference) یا تفاضل xCG را مورد بررسی قرار دهیم. تفاضل xCG از طریق محاسبه میانگین خالص گل‌های دریافتی به ازای هر مسابقه و تفریق آن از xCG محاسبه می‌شود که تفاضل به دست آمده نشان می‌دهد عملکرد دروازه‌بان پایین‌تر یا بالاتر از میانگین بوده است.

برای نمونه، در ۱۶ نوامبر ۲۰۱۹، دروازه‌بان شفیلدیونایتد، دین هندرسون تفاضل (xCG)  مثبت ۲۳ را بر جا گذاشته که یعنی فراتر از انتظار ظاهر شده است. از سوی دیگر، دروازه‌بان برنلی، نیک پوپ، تفاضل xCG ۰.۱۷- را ثبت کرده که حاکی از عملکرد ضعیف اوست. این دو جنبه می‌توانند برای کمک به شکل دادن مبنایی برای آنچه که از دروازه‌بانان پنج لیگ معتبر اروپا انتظار می‌رفته براساس آن عمل کرده باشند، مورد بررسی قرار گیرند. مقوله دوم، پخش کردن توپ است. منظور از پخش کردن، پاس‌های دریافت‌شده، پاس‌های کوتاه و بلند کاملی است که مورد بررسی قرار می‌گیرند.

با وجود اینکه ۹۸ باشگاه در پنج لیگ معتبر اروپا فعالیت می‌کنند، به راحتی می‌توان یک میانگین را برای باشگاه‌هایی که بیشتر تحت فشار بوده‌اند (یعنی احتمالاً دروازه‌بانشان بیشتر اوقات مجبور است توپ را دور کند) و (یک میانگین را) برای باشگاه‌هایی که با استفاده از هر کدام از دروازه‌بانان خود در هنگام مالکیت، مشکلی ندارند، به‌عنوان عدد معیار قرار داد. این گزارش موشکافانه تحلیلی-تاکتیکی، با استفاده از آمار و ارقام و تحلیل داده‌ها معیارهایی برای مهار ضربات تعیین کند.

مهار ضربات

هنگامی که صدر تا ذیل پنج لیگ معتبر اروپایی را برانداز می‌کنیم، چند موضوع در رابطه با تفاضل گل‌های دریافت‌شده مورد انتظار، برجسته می‌نمایند. هنگام مشاهده پنج نمره فردی برتر از تاریخ ۱۶ نوامبر ۲۰۱۶، از هر لیگ، یک بازیکن انتخاب می‌شود. جایگاه نخست با تفاضل ۰.۵+ در اختیار آیتور فرناندز ۲۸ ساله قرار می‌گیرد. انتظار می‌رفته دروازه‌بان اسپانیایی لوانته به ازای هر مسابقه ۱.۶۵ گل دریافت کند، اما با دریافت ۱.۱۵ گل به ازای هر بازی، فراتر از انتظار کار کرده است. پس از فرناندز، پردراگ رایکوویچ از رنس با تفاضل ۰.۴۷ قرار دارد؛ انتظار می‌رفته او در هر بازی ۰.۹۱ گل دریافت کند، اما به صورتی حیرت‌انگیز فقط ۰.۴۷ گل دریافت می‌کند. شاید جایگاه سوم به شگفت‌انگیزترین گزینه تعلق داشته باشد: روبرتو خیمنز. دروازه‌بان ذخیره وست هم هنگام پر کردن جای خالی لوکاس فابیانسکی با انتقادات سهمگینی روبرو شد، اما عملاً تفاضل ۰.۳۸ را بر جا گذاشت. این آمار زمانی ارزش بیشتری پیدا می‌کند که به این نکته توجه کنیم که خیمنز با بالاترین میانگین گل دریافت‌شده مورد انتظار در اروپا، ۲.۳۳، سر و کار داشت، اما در واقعیت، میانگین ۱.۹۵ گل خورده در هر بازی را ثبت می‌کند. مارکو سیلوستری در جایگاه چهارم این رده‌بندی قرار می‌گیرد. دروازه‌بان هلاس ورونا تفاضل ۰.۳۳ (با میانگین xCG ۱.۱۹ و میانگین واقعی ۰.۸۶) را ثبت کرده که با اختلافی اندک توسط پاوائو پروان از ولفسبورگ که تفاضل ۰.۳۲ (با میانگین xCG ۱.۲۵  و میانگین واقعی ۰.۹۳) را به جا گذاشته، تعقیب می‌شود.

 

در پایین رده‌بندی، پنج بازیکن آخر از هر پنج لیگ نیستند؛ چهار بازیکن از بوندس‌لیگا و یکی هم از لیگ برتر هستند. در جایگاه پنجم بدترین دروازه‌بانان پنج لیگ معتبر اروپا، آنگوس گان از ساوتهمپتون قرار دارد؛ با وجود اینکه از او انتظار می‌رفته ۱.۷۱ گل در هر مسابقه دریافت کند، میانگین ۲.۳۲ گل به ازای هر مسابقه را ثبت کرده است. زوج تحسین‌شده! رومن بورکی از دورتموند (تفاضل ۰.۶۳-، میانگین xCG ۱.۰۸، میانگین واقعی ۱.۷۱) و جیری پاولنکا از وردربرمن (تفاضل ۰.۶۴-، میانگین xCG ۱.۴، میانگین واقعی ۲.۰۴) پایین‌تر از آگنوس گان قرار دارند. با اختلافی فاحش با جایگاه دوم، نمایندگان دو تیم تازه صعود کرده به بوندس‌لیگا حضور دارند. دروازه‌بان سابقاً آینده‌دار کلن، تیمو هورن، با تفاضل ۰.۷۸-، میانگین xCG ۱.۲ و میانگین واقعی ۱.۹۸ دچار افت شدیدی شده است. نفر نودوهشتم و پایانی از میان ۹۸ دروازه‌بان اروپا بازیکن تازه‌وارد پادربورن، یانیک هوث است. یار پیشین تیم ملی جوانان آلمان با تفاضل ۰.۷۹-، میانگین xCG ۱.۹ و میانگین واقعی باورناپذیر ۲.۶۹ این فهرست را اتمام می‌بخشد.

پس تفاضل میانگین چیست؟ با مشاهده هر پنج لیگ معتبر درمی‌یابیم که به نظر فقط میانگین دو لیگ مثبت است. بهترین میانگین به نمره تفاضل میانگین ۰.۰۶۷+ به سری آ ایتالیا تعلق دارد. لیگ یک فرانسه با تفاضل میانگین ۰.۰۲۵+ به دنبال سری آست. لیگ برتر انگلیس با تفاضل میانگین ۰.۰۰۹- با اختلافی بسیار ناچیز در سمت چپ دیگر ۰ (منفی) قرار دارد. لالیگای اسپانیا با تفاضل میانگین ۰.۰۳۱- لیگ برتر را دنبال می‌کند. بوندس‌لیگا با میانگین ناامیدکننده ۰.۱۶۳۹- که بیشتر به خاطر قرار گیری ۲۲% دروازه‌بانان آن در چهار نفر پایینی است، در رتبه آخر قرار می‌گیرد. روی هم رفته از یک دروازه‌بان شاغل در یکی از پنج لیگ معتبر اروپا انتظار می‌رود یا به تفاضل xCG ۰.۰۱۹- دست یابد یا از آن فراتر رود. در زیر می‌توانید ببینید دروازه‌بان تیم محبوبتان در مقایسه با بهترین‌های اروپا چگونه عمل کرده است.

علاوه بر تفاضل xCG می‌توانیم درصد مهار را نیز به‌عنوان معیار سنجش دروازه‌بانان به کار بگیریم. درحالی‌که معیار درصد مهار کامل نیست، لذا ضرباتی که دروازه‌بان حقیقتاً شانسی برای مهار آنها ندارد، محاسبه نمی‌شوند؛ با این حال، همبستگی چشمگیری بین درصد مهار و تفاضل xCG وجود دارد. درحالی‌که بوندس‌لیگا چهار نماینده در میان پنج دروازه‌بان دارای بدترین تفاضل xCG دارد، لیگ یک فرانسه چهار نماینده در میان پنج دروازه‌بان حائز بهترین درصد مهار دارد. اما بهترین درصد مهار (تا ۲۴ نوامبر ۲۰۱۹) با ثبت نمره ۰.۸۳۷ به وویچک شزنی از یوونتوس تعلق دارد. پس از شزنی، آلفرد گومیس از دیژون و خرونیمو رولی از مون‌پولیه با درصد مهار ۰.۸۳ به‌طور مشترک در جایگاه دوم قرار دارند. پس از این دو پردراگ رایکوویچ نام‌آشنا با درصد مهار ۰.۸۱۶ قرار گرفته است. جایگاه آخر پنج دروازه‌بان برتر از لحاظ درصد مهار با کسب نمره ۰.۸۰۸ به دروازه‌بان تازه‌وارد پاریسن‌ژرمن، کیلور ناواس تعلق دارد.

در انتهای این جدول فقط در میان پنج دروازه‌بان ضعیف، سه نماینده از بوندس‌لیگا حضور دارند. کپا با درصد مهار ۰.۵۳۷ در جایگاه پنجم بدترین‌ها قرار می‌گیرد. پایین‌تر از او تیمو هورن و مارکو دیمیتروویچ از ایبار با نمره ۰.۵ قرار دارند. نفر آخر رده‌بندی تفاضل xCG، یانیک هوث با درصد مهار ۰.۴۸۵ از آخر دوم است. در پایان، بدترین بدترین‌ها، رومن بورکی از بورسیا دورتموند. درصد مهار بورکی در این فصل، فقط و فقط ۰.۴۶۹ بوده است.

خوب یا بد، راجع‌به میانگین‌ها صحبت شد؛ اما میانگین لیگ‌ها چند است؟ در مقوله درصد مهار، لیگ یک با نمره ۰.۷۲۵ در صدر است که توسط سری آ ایتالیا (۰.۷۰۳) و لیگ برتر انگلیس (۰.۶۸۸) دنبال می‌شود. جایگاه چهارم با میانگین درصد مهار ۰.۶۷۷ در اختیار لالیگا قرار دارد. علی‌رغم تلاش‌های قهرمانانه پاوائو پروان (۰.۷۸۹) و یان زومر (۰.۷۷۶) بوندس‌لیگا در این رده‌بندی هم با میانگین درصد مهار ۰.۶۵۳ در رده پنجم جای می‌گیرد. به طور کلی، میانگین درصد مهار پنج لیگ معتبر اروپا ۰.۶۹۰ است.

مشارکت در پخش کردن توپ

در زمینه پخش توپ مهم است که روی سطحی از گرایشات ذهنی واقع‌بینانه که لازمه ارزیابی است، تأکید کرد. هنگامی‌که به پاس‌های صحیح بلند نگاه می‌کنیم، نمرات ضعیفی نمی‌بینیم. یک دروازه‌بان با تعداد پاس بلند سالم، لزوماً از دروازه‌بانی با تعداد کم یا متوسط، بهتر نیست؛ چراکه وظایف دروازه‌بان در پخش توپ به کیفیت و سبک بازی تیم بستگی دارد. اگر بازی مستقیم در دستور کار باشد، طبیعتاً توپ‌های بلند بیشتری ارسال می‌شوند. اگر یک تیم در حال سقوط با یک تیم مدعی قهرمانی روبرو شود، بسیار محتمل است که دروازه‌بان تیم در حال سقوط به جای بازی کردن با عقب زمین، توپ را به مناطق جلویی زمین بفرستد. از طرف دیگر، دروازه‌بانی با میانگین ۸۱/۲۲ پاس کوتاه سالم در هر بازی (یان زومر، بورسیا مونشن‌گلادباخ) به احتمال زیاد عضو تیمی است که از موفقیت‌های چشمگیر بهره‌مند است. هنگام ارزیابی دروازه‌بان و جایگزین احتمالی‌اش، شناسایی مناسب‌ترین گزینه با توجه به نیازهای واقع‌بینانه باشگاه شما حیاتی است.

با مشاهده اطلاعات جمع‌آوری شده در ۲۷ نوامبر ۲۰۱۹ می‌توان صدر و قعر پاس‌های کوتاه و بلند و پاس‌های دریافت‌شده را مشاهده کرد. با این‌که (همان‌گونه که در پاراگراف قبلی توضیح داده شد) این امر نشان‌دهنده کیفیت و سبک بازی تیم است، ما فقط درباره بهترین بازیکنان در هر مقوله و بهترین میانگین‌های صحبت می‌کنیم. سرانجام در زمینه شروع با پاس کوتاه، بوندس‌لیگا را که هر پنج نفر نخست تعداد پاس کوتاه را در اختیار دارد، در صدر مشاهده می‌کنیم. مانوئل نویر از بایرن‌مونیخ با ۲۶.۷۳ پاس در هر بازی، بالاترین نمره را در اروپا دارد. نویر توسط لوکاس هرادکی از بایر لورکوزن (۲۳.۴) و یان زومر از گلادباخ (۲۲.۸۱) تعقیب می‌شود. رده‌های پایانی پنج نفر برتر در اختیار یانیک هوث از پادربورن (۲۰.۴۴) و اولیور باومن از هوفنهایم (۲۰.۰۷) قرار دارد. با وجود اینکه میانگین بیش از ۲۰ پاس کوتاه در هر بازی را ثبت کرده‌اند، این عدد برای پنج لیگ معتبر به ۱۱.۲۳۷ رسیده است.

طرفداری

۳    
آی اسپورت
2019-12-26 15:41:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر