فهرست
قلعه‌ گزینه جدید تیم امید؛جیب خالی، پـُز عالی
قلعه‌ گزینه جدید تیم امید؛جیب خالی، پـُز عالی

قلعه‌ گزینه جدید تیم امید؛جیب خالی، پـُز عالی

آی‌اسپورت-  بعد از یحیی گل‌محمدی، فدراسیون فوتبال در این فکر است که با امیر قلعه‌نویی برای حضور روی نیمکت تیم امید مذاکره کند. پرافتخارترین مربی لیگ برتر که این فصل هم با سپاهان نتایج درخشانی کسب کرد و به‌عنوان نایب‌قهرمانی لیگ رسید. امیر قلعه‌نویی مورد توجه سپاهان است و از سوی دیگر زمزمه حضورش در استقلال نیز شنیده می‌شود. آیا در این شرایط برای مربیگری تیم امید باید سراغ او رفت؟

خودتان را جای مربیان مطرح لیگ برتری بگذارید. آنهایی که برای هدایت این تیم امیدِ کم‌ستاره گزینه شده‌اند. کافی است درآمد آنها را از لیگ برتر با دستمزدی که فدراسیون فوتبال برای‌شان در نظر گرفته، مقایسه کنید. یک قیاس ساده که نشان می‌دهد نه تنها مبلغی آنچنانی دست‌شان را نمی‌گیرد بلکه ضرر بزرگی هم متحمل می‌شوند. ضرری چند صد میلیونی و گاهی میلیاردی. 

ماجرای یحیی گل‌محمدی را مثال می‌زنیم. مربی موفقی که به لحاظ سبک فوتبالی، تیمش در لیگ هجدهم نمونه بود. فوتبالی تهاجمی و زیبا از تیمی که مربی‌اش یک مدافع بود. البته مدافعی که میل به نفوذ داشت و در فولاد، هافبک دفاعی هم بازی کرد. یحیی در پدیده تیمی ساخت که رها کردنش کار آسانی نبود. تیمی متشکل از بازیکنان جوان که چند باتجربه هم میان‌شان بود. با انگیزه و متفکر، همان تیمی که فوتبال ایران را تحت تأثیر قرار داد. 

یحیی با پدیده قراردادی نداشت و همین بهترین فرصت برای مدیران فدراسیون فوتبال بود تا سراغ او بروند و برای ناکامی احتمالی تیم امید، از حالا دنبال راه چاره باشند. آنها روی گزینه‌ای دست گذاشتند که می‌شد به حضور در تیم امید راضی‌اش کرد. نه ادعایی برای نشستن روی نیمکت تیم ملی بزرگسالان داشت و نه حاشیه خاصی. خودش بود و قراردادش، البته اگر رضایتش را جلب می‌کردند. 

گل‌محمدی فصل قبل مبلغی در حدود یک میلیارد تومان از پدیده دریافت کرد. موفقیت همراه تیم مشهدی و بازی‌های زیبایی که پدیده به نمایش گذاشت، همه و همه ملاکی بود تا اینکه یحیی برای تمدید قرارداد درخواستی جدید داشته باشد. درخواستی در حدود ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان که گویا محقق شده و مدیران پدیده با پرداخت آن موافقت کرده‌اند. البته نوش جان یحیی، او نان موفقیت، اقتدار و نتایجش را می‌خورد.

فدراسیون فوتبال اما برای جذب یحیی، رقمی بسیار پایین‌تر از پیشنهاد پدیده را پرداخت می‌کرد. مبلغی در حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان، البته تا پایان دی‌ماه ۹۸. هر چند این قرارداد از نظر مدت کوتاه‌تر از توافق با پدیده بود اما رقم آن اختلاف بالایی با پرداختی تیم مشهدی داشت. به همین خاطر گل‌محمدی تصمیم گرفت پیشنهاد پدیده را بپذیرد و پای قرارداد ۲ ساله با این تیم را امضا بزند. 

فدراسیون فوتبال برای همکاری با گل‌محمدی مسیر اشتباهی را انتخاب کرد. قرارداد زلاتکو کرانچار که ماهانه حدود ۲۰۰ میلیون تومان بود، فسخ شد تا یحیی گل‌محمدی جانشین او شود. آیا شما اگر جای گل‌محمدی بودید، حاضر می‌شدید جای مربی اخراجی را با نصف دستمزد او بگیرید؟ تازه در شرایطی که روزهای موفقی را تجربه کرده و پدیده را به جمع مدعی‌های قهرمانی رسانده‌اید. عرق ملی را هم فراموش کنید، به خصوص که تفاوت در ارقام پیشنهادی حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بود.

فدراسیون فوتبال همچنان اصرار دارد که برای تیم امید مربی داخلی استخدام کند. تیمی که با سایر تیم‌های امید- حداقل از نظر نیروی انسانی - تفاوت فاحشی دارد. در زمان مربیگری اگون کوردس آلمانی، داریوش یزدانی از بایر لورکوزن به تیم امید می‌آمد، مهدی مهدوی‌کیا از هامبورگ، رسول خطیبی همینطور و البته ستاره‌هایی چون جواد نکونام، سبو شهبازیان، یونس باهنر، فراز فاطمی، سهیل کرمی و حسین کاظمی نیز در آن تیم حضور داشتند. بازیکنانی که در آن مقطع هم ستاره‌های لیگ بودند.

به اسامی تیم امید در دوران مربیگری محمد مایلی‌کهن نگاه کنید. مهدی رحمتی، وحید طالب‌لو، امیرحسین صادقی، محمد نصرتی، ستار زارع، جواد کاظمیان، ایمان مبعلی، محرم نویدکیا، مهرزاد معدنچی، آرش برهانی و بسیاری دیگر از ستاره‌های لیگ که باز هم نتوانستند طلسم راهیابی به المپیک را بشکنند. درست مانند تیمی که علیرضا منصوریان سرمربی‌اش بود و بازیکنانی چون حامد لک، شجاع خلیل‌زاده، کمال کامیابی‌نیا، کریم انصاری‌فرد و احسان حاجی‌صفی را در اختیار داشت.

در این شرایط و کمبود ستاره در تیم امید - به جز امید نورافکن، رضا شکاری و یونس دلفی - سخت است مربی مطرحی، حضور در باشگاه را رها کند و به پیشنهاد مربیگری در تیم امید پاسخ مثبت بدهد. بخصوص که این مربی مشهور باشد و بزرگ. بعد از یحیی گل‌محمدی، فدراسیون فوتبال در این فکر است که با امیر قلعه‌نویی برای حضور روی نیمکت تیم امید مذاکره کند. پرافتخارترین مربی لیگ برتر که این فصل هم با سپاهان نتایج درخشانی کسب کرد و به‌عنوان نایب‌قهرمانی لیگ رسید.

امیر قلعه‌نویی مورد توجه سپاهان است و از سوی دیگر زمزمه حضورش در استقلال نیز شنیده می‌شود. آیا در این شرایط برای مربیگری تیم امید باید سراغ او رفت؟ سراغ کسی که سال‌ها قبل سرمربی تیم ملی بود و به کمتر از آن هم راضی نمی‌شود. بحث دستمزد هم که جای خود دارد. دستمزدی که قلعه‌نویی در سپاهان یا هر باشگاه دیگری دریافت می‌کند، شاید ۵ برابر دستمزدی باشد که فدراسیون فوتبال برای سرمربی تیم امید در نظر گرفته است.

فدراسیون فوتبال، هم در مورد یحیی گل‌محمدی و هم احتمالا امیر قلعه‌نویی، مسیر اشتباهی را انتخاب کرده و بعید است به هدف برسد. جیب خالی و پز عالی، بهترین جمله درباره فدراسیونی است که پول ندارد اما مربی بزرگ ایرانی می‌خواهد.
 

۶    
آی اسپورت
2019-05-20 01:02:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر