فهرست
بازگشت رونالدو و جای خالی هفت‌های افسانه‌ای
بازگشت رونالدو و جای خالی هفت‌های افسانه‌ای

بازگشت رونالدو و جای خالی هفت‌های افسانه‌ای

آی‌اسپورت – هواداران منچستر یونایتد این روزها از هر گوشه و کناری با یادآوری‌هایی از دوران طلایی گذشته مواجه می‌شوند. زلاتان ابراهیموویچ و وین رونی در MLS نمایش‌هایی عالی دارند و یک‌تنه باعث پیروزی تیم‌هایشان، ال.ای گلکسی و دی.سی یونایتد می‌شوند، کاری که پیش از این در اولدترافورد انجام می‌دادند.

معمولا هم روزی نمی‌گذرد که یکی از ستاره‌های سابق یونایتد دست به انتقاد از شرایط حال حاضر باشگاه بزند، چه پل اسکولز باشد، چه ریو فردیناند و چه دیگران. این یادآوری‌ها در روزهای که دیگر آفتاب بر اولدترافورد نمی‌تابد به هیچ وجه خوشایند نیست، اما بزرگ‌ترینِ آن‌ها امشب در انتظار هواداران یونایتد خواهد بود، وقتی کریستیانو رونالدو با پیراهن یوونتوس به خانه سابقش بازمی‌گردد. رونالدو شاید بهترین نمونه از ستاره‌هایی بود که بردن را با سبکی خاص برای یونایتد تعریف کرده بودند.

اتهام تجاوزی که به رونالدو وارد آمده، اتهامی که او البته ردش کرده، باعث شده تا هیچ جشن خوشامدگویی‌ای از سوی باشگاه برای ستاره سابقشان ترتیب داده نشود. این بازی قرار است مثل هر بازی دیگری برای یونایتد باشد، چون باشگاه نمی‌خواهد تا به نتیجه نرسیدن این پرونده قضایی حمایتی رسمی از رونالدو کند. با این حال معلوم نیست وقتی رونالدو پا روی چمن اولدترافورد می‌گذارد با چه واکنشی از سوی هواداران یونایتد مواجه شود.

البته این اولین باری نیست که پسر طلایی سابق یونایتد، بعد از انتقال 80 میلیون پوندی‌اش در تابستان 2009 به رئال مادرید، به اولدترافورد بازگشته. رونالدو سال 2013 با پیراهن رئال به منچستر سفر کرد و وقتی در حال ورود به زمین بود از سوی اعلام‌کننده استادیوم به عنوان "هفت شگفت‌انگیز" معرفی شد و تماشاگران هم همه برایش بلند شدند و دست زدند.

از منظر صرفا فوتبالی یونایتد هرگز موفق نشد با از دست دادن رونالدو کنار بیاید. درست است که در دوران پسا-رونالدو یونایتد به غیر از چمپیونز لیگ تمام جام‌های مهم داخلی و اروپایی را فتح کرد، اما این باشگاه دیگر ابرستاره‌ای در حد و اندازه‌های ابرستاره‌های سابقش نداشت.

یونایتد قرار بود از پول به دست آمده از فروش رونالدو برای بازسازی و تقویت تیم استفاده کند. اما در تابستانی که رونالدو راهی مادرید شد یونایتد تنها 19 میلیون پوند خرج کرد. 16 میلیون از این مبلغ کلی خرج خرید آنتونیو والنسیا از ویگان شد. مایکل اوون هم به عنوان بازیکن آزاد از نیوکاسل به یونایتد پیوست. والنسیا قرار بود جانشین مستقیم رونالدو باشد، در حالیکه پیراهن شماره هفت به ستاره سابق لیورپول رسید و از اینجا بود که جایگاه افسانه‌ای این شماره، شماره‌ای که تن جرج بست، برایان رابسون، اریک کانتونا و دیوید بکام بود، رو به افول گذاشت و کم کم بدل به شماره‌ای مثل باقی شماره‌ها شد.

بعد از رفتن رونالدو پنج بازیکن شماره هفت یونایتد را به تن کرده‌اند: اوون، والنسیا، آنخل دی ماریا، ممفیس دپای و الکسیس سانچز. از شروع فصل 2010-2009 تا امروز این پنج بازیکن روی هم 56 گل برای تیم‌شان زده‌اند. والنسیا انتخابی ارزان بود، اوون ستاره‌ای رو به افول، دی ماریا کهکشانی‌ای بیش از حد گران‌قیمت، ممفیس پدیده‌ای که پیشرفت نکرد و الکسیس پردرآمدترین بازیکن لیگ برتر.

الکسیس هنوز حضورش در یونایتد به یک سال هم نرسیده، پس شاید در آینده برای تیم جدیدش بدرخشد. والنسیا در تمام این سال‌ها برای یونایتد تداوم داشته و وقتی یک فصل پیراهن شماره هفت بهش رسید خیلی زود فصل بعد پسش داد و به همان شماره 25 خودش بازگشت، چون نمی‌خواست بار سنگین این شماره روی دوشش باشد. اوون و دی ماریا و ممفیس هم هیچکدام به جایگاهی که هواداران یونایتد آرزویش را داشتند نرسیدند.

هر باشگاه بزرگی نیاز به ستاره‌ای بزرگ دارد تا با DNA این باشگاه تیمش را در زمین تعریف کند. رونالدو آخرین نمونه از این ستاره‌ها برای یونایتد بود، بازیکنی که در زمین دقیقا ذهنیت برنده سر الکس فرگوسن را منعکس می‌کرد، ذهنیتی که ممفیس و دی ماریا و الکسیس هرگز نداشتند. بنابراین بازگشت او امشب به اولدترافورد یادآور دیگری از سال‌های طلایی گذشته است، دورانی که باشگاه در تلاش در دوباره رسیدن به آن ناکام مانده.

۴    
آی اسپورت
2018-10-23 09:27:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر