فهرست
تحلیل روز: غرور و تعصب!
تحلیل روز: غرور و تعصب!

تحلیل روز: غرور و تعصب!

 آی اسپورت- شبیه به یك دستگاه كمباین همه عناوین را درو كرده است. برایش مهم نیست دیگران چه می‌گویند، اهل صحبت كردن با رسانه‌ها نیست و در مستطیل سبز جوری پاسخ منتقدانش را می‌دهد كه تا مدت‌ها اثری از آنها پیدا نشود. او همیشه مانند یك نارنجك 40تكه است كه ضامنش را كشیده‌اند. دستانش بالاست و آماده‌ است تا از سمت چپ به سمت دروازه حریف یورش ببرد. شوت‌های برق‌آسایش شبیه به سرویس‌های پرشی ایوان زایتسف است. بیش از یك دهه حضور در بالاترین سطح فوتبال جهان و همیشه بین بهترین‌ها بودن، ركوردی است كه غیر از او هیچ فوتبالیست دیگری در تاریخ ندارد. او جانمایه فوتبال در قرن بیست‌و‌یكم است. شعله‌ای است كه خاموش نمی‌شود و احتمالا به این‌ زودی‌ها هم خاموش نخواهد شد.
این مقدمه نسبتا طولانی، برای كریستیانو رونالدو است. كسی كه هیچ بازیكنی در تاریخ شبیه او نبوده و بعید است به این زودی‌ها كسی در سطحش پیدا شود. 14سال حضور در بالاترین سطح فوتبال جهان، مختص به خودش است و بس. او در تمام این 14سال مدعی بهترین بازیكن جهان بوده است. او موفق شد ماموریت غیرممكنی را به پایان برساند كه اوزه‌بیو و فیگو در آن ناموفق بودند. او رهبری بازیكنان یكی از معمولی‌ترین نسل‌های پرتغال را بر عهده داشت و با آنها اروپا را فتح كرد. او مغرور است اما آن‌قدری به موفقیت تعصب دارد كه برای رسیدن به آن هركاری می‌كند.  عضلات او سال به سال بهتر می‌شود و شوت‌هایش هر روز محكم‌تر از دیروز.
اگر معتقدید رئال‌مادرید در لیگ قهرمانان بدون رونالدو هم قهرمان می‌شد، به دیدار یك‌چهارم نهایی این تورنمنت نگاهی بیندازید. بازی رفت را رئال‌مادرید دو بر صفر باخته بود و هر چه در وجود داشتند را نگه داشتند برای نبرد برنابئو؛ روزی كه ورزشگاه خانگی كهكشانی‌ها مخوف‌ترین روزش را تجربه می‌كرد و سروصدای تماشاگران بعد از مدت‌ها كركننده شده بود. شال‌ها روی هوا می‌چرخید و بعد از گل اول كریس در دقیقه16 صدایی مثل بمب اتم در ورزشگاه تولید شد. برای تضعیف روحیه رقیب، بعد از گل كریس، گوینده ورزشگاه به سبك آلمانی‌ها نام گلزن را اعلام كرد. او صدا می‌زد «كریستیانو» و جمعیت فریاد می‌زدند «رونالدو»تنها چند دقیقه بعد او گل دوم را هم زد تا همه چیز برابر شود و در نیمه دوم روی یك ضربه ایستگاهی، هت‌تریك كرد و رئال را به نیمه‌نهایی فرستاد.
او جدای از موفقیت‌های فردی و تیمی، بهترین گلش را در اینستاگرام زد. جایی كه در یك پیام به كودكان سوریه خودش را یك بازیكن معروف معرفی و اعلام كرد قهرمان‌های واقعی آنها هستند. این حركت او در آخرین روزهای سال میلادی، مهربانی بی‌وصفش را نشان داد. كمك‌های خیریه كریس همیشه در اخبار بوده اما این موضع‌گیری او باعث توجه میلیون‌ها نفر كه از ماجرا پرت بودند به كودكان سوریه شد.
كریستیانو در مورد موفقیت‌های اخیر خود در جهان فوتبال صحبت كرده و گفته است: «چه از نظر عناوین تیمی و چه فردی، بهترین سال فوتبالم بود. با رئال قهرمان چمپیونزلیگ شدیم، با پرتغال برای اولین بار قهرمان‌ شدیم، توپ طلا بردم و همین‌طور جام‌جهانی باشگاه‌ها را؛ از این بهتر نمی‌شود. آنهایی که هنوز به من، رئال و پرتغال شک دارند حالا با دلایل‌ موجهی روبه‌رو هستند. ما هر آنچه می‌شد را کسب‌ کردیم. بنابراین سال خیلی‌ خوبی ‌برای‌ من،‌ رئال‌مادرید و پرتغال بوده و از آن لذت بردم. می‌خواهم از هم‌تیمی‌هایم در تیم ملی پرتغال و رئال تشکر کنم.»
رونالدو بعد از هر گل به خودش اشاره می‌كند. او خودش را همه‌كاره می‌داند. او خیلی وقت پیش در مستند زندگی‌اش اعلام كرد دوستان زیادی در فوتبال ندارد چون نمی‌تواند به آنها اعتماد كند. ماحصل این گوشه‌گیری او اما تمرینات بیشتر و حرفه‌ای‌تر است. او وقت بیشتری را نسبت به هم‌تیمی‌هایش به تمرین اختصاص می‌دهد و همین مساله، او را سال‌های سال در بالاترین سطح نگه داشته.

 

علی کربلایی

۵ ۱  
آی اسپورت
2016-12-29 18:39:00
نظر دهید

۱ نظر
محمد
پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵، ۱۹:۵۳
خیلی خوبه ولی مسی خیلی بهتره،درضمن تو همین ایران خودمون هم خیلی ها هستن که از سوریه دفاع میکنن و اصن میرن جنگ پس کارش خیلی بزرگ هم نبوده و مثلا خودش رو نایس نشون میده
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر