فهرست
سانتوز-کی‌روش، ۲۳سال بعد از شکست۶-۲
سانتوز-کی‌روش، ۲۳سال بعد از شکست۶-۲

سانتوز-کی‌روش، ۲۳سال بعد از شکست۶-۲

آی اسپورت - کارلوس کی‌روش که در دوره کوتاه فوتبالش، حد فاصل سال‌های 1968 تا 1974 یک دروازه‌بان بود، مربیگری را در سال 1984 آغاز کرد. او در این فصل دستیار اول نه اما عضوی از کادر فنی باشگاه استوریل بود. کی‌روش با توجه به حضور ماریو ویلسون، مربی اهل موزامبیک، به نیمکت استوریل رسید تا تجربه‌ای جدید کسب کند. او مدت کوتاهی عضو کادر فنی استوریل بود اما در همین مقطع کوتاه خودی نشان داد و در نهایت سال 1989 به مربیگری تیم جوانان پرتغال رسید.

کی‌روش بعد از کسب دو عنوان قهرمانی با جوانان پرتغال و البته دو سال حضور روی نیمکت تیم ملی بزرگسالان، فصل 1995-1994 را با اسپورتینگ لیسبون آغاز کرد. تیمی قدرتمند در لیگ پرتغال که هدفش از استخدام کی‌روش کسب عنوان قهرمانی بود. کی‌روش در این فصل دو بار مقابل فرناندو سانتوز، سرمربی فعلی تیم ملی پرتغال قرار گرفت. سانتوز سرمربی استرلا آمادورا بود و در آغاز مسیر پر پیچ و خم مربیگری روی نیمکت این تیم حضور داشت.

 بازی رفت دو تیم در زمین اسپورتینگ با نتیجه یک بر صفر به سود آمادورا به پایان رسید. برای بازی برگشت، کی‌روش انگیزه فروانی برای شکست سانتوز و جبران ناکامی نیم فصل اول داشت. اسپورتینگ 2 بر صفر آمادورا را برد تا در نهایت و با کسب 53 امتیاز از 34 بازی، بعد از پورتو نایب قهرمان لیگ پرتغال شود. آمادورا نیز با سانتوز رتبه‌ای بهتر از پانزدهمی به دست نیاورد.

فصل 1996-1995 هم این دو مربی روی نیمکت اسپورتینگ لیسبون و استرلا آمادورا باقی ماندند تا باز هم مقابل هم قرار بگیرند. تساوی یک بر یک حاصل تلاش دو تیم در بازی رفت بود اما اسپورتینگ با کی‌روش در دیدار برگشت توفانی به پا کرد و با نتیجه 6  بر 2 آمادورا را شکست داد. این یکی از سنگین‌ترین شکست‌های تاریخ مربیگری سانتوز است که مقابل کارلوس کی‌روش رقم خورده. در پایان همین فصل، اسپورتینگ با کی‌روش رده سوم را به دست آورد و آمادورا در جایگاه یازدهم ایستاد.

سانتوز و کی روش رابطه حسنه‌ای با هم دارند و در همه حال از یکدیگر به نیکی یاد می‌کنند. این دو البته در قامت سرمربی دیگر مقابل هم قرار نگرفته‌اند. فقط وقتی کی‌روش دستیار الکس فرگوسن در منچستر یونایتد بود دو بار مقابل بنفیکا قرار گرفت که سرمربی‌اش فرناندو سانتوز بود. هر دو بازی که در فصل 2007-2006 لیگ قهرمانان اروپا برگزار شد به سود منچستر یونایتد و کارلوس کی‌روش به پایان رسید؛ یک بر صفر در لیسبون و 3 بر یک در اولدترافورد. در نهایت هم بنفیکا با کسب جایگاه سومی در گروه نتوانست به مرحله دوم لیگ قهرمانان اروپا صعود کند.

کی‌روش و سانتوز در مراسم قرعه کشی جام جهانی نیز یکدیگر را ملاقات کردند. ژائو پینتو هم که در دو جام جهانی جوانان و همچنین تیم ملی پرتغال شاگرد کی‌روش بود در این ملاقات حضور داشت. همچنین گودینیو که هم اکنون به‌عنوان مدیر تیم ملی پرتغال فعالیت می‌کند، یکی از اعضای حاضر در این جلسه ۴ نفره بود. جلسه‌ای که کی‌روش و سانتوز را مقابل هم قرار داد. آن هم بعد از سال‌ها که مسیر این دو از هم جدا شده بود.

قبل از بازی حساس ایران و پرتغال در جام جهانی 2018، باید شاهد ملاقات کی‌روش و سانتوز باشیم. دو دوست قدیمی، دو رقیب قدرتمند که با سبک مربیگری هم آشنا هستند و همین یکی از جذابیت‌های ویژه بازی خواهد بود. سانتوز البته شکست 6 بر 2 مقابل اسپورتینگ که حدود 23 سال قبل رقم خورد را هرگز فراموش نمی‌کند و همین مساله می‌تواند روحیه سرمربی و بازیکنان تیم ملی ایران را قبل از بازی افزایش بدهد.

 

ایران ورزشی

۴    
آی اسپورت
2018-06-25 11:50:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر