فهرست
هیچ کس از تیم ملی بزرگتر نیست
هیچ کس از تیم ملی بزرگتر نیست

هیچ کس از تیم ملی بزرگتر نیست

آی‌اسپورت- «جام قهرمانان اروپا در چند متری زمین بازی قرار دارد، اما اگر بازی را ببازیم، حتی حق لمس کردن آن را هم نداریم. بسیاری از شما هیچ‌وقت این فرصت را نخواهید داشت که تا این اندازه به این جام نزدیک شوید؛ پس اگر (در نیمۀ دوم) بهترین بازی را از خود نشان ندهید، بهتر است به رختکن برنگردید.»

می‌گویند این جمله را سر آلکس فرگوسن بین دو نیمه فینال لیگ قهرمانان باشگاه‌های اروپا در سال ۱۹۹۹ در رختکن گفت. آنها با دو گل در دقیقه‌های آخر بایرن مونیخ را شکست دادند و فاتح لیگ قهرمانان شدند. مسکو از تهران خیلی دور نیست. بازیکنان فوتبال می‌توانند بلیت پرواز بگیرند و ۳ ساعت بعد کنار کاخ کرملین عکس یادگاری بگیرند. اما سوار شدن به هواپیمای یوزپلنگ نشان تیم ملی چیز دیگری است. رویای قبل از خواب میلیون‌ها ایرانی!

کارلوس کی‌روش اسامی ۲۴ بازیکن مسافر جام جهانی را اعلام کرد (یک نفر خط می‌خورد) اما نام چهار بازیکن که در لیست استندبای قرار گرفتند بیش از آن ۲۴ بازیکن حاشیه‌ساز شد. سیدجلال حسینی صخرۀ خط دفاعی تیم ملی که نامش از سوی مجله فرانس فوتبال در لیست بهترین‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ قرار گرفت، وریا غفوری پسر چالاک استقلال که فصل درخشانی را پشت سر گذاشت، سیدحسین حسینی دروازه‌بان جوان و پرامید استقلالی‌ها و کاوه رضایی که یک فصل چشم‌نواز را در بلژیک سپری کرد تا این لحظه از سفر بازمانده‌اند.

اریک کانتونا، رایان گیگز، یان راش، آلفرد دی استفانو، جرج بست، ژرژ وه آ و … از ستارگانی هستند که هرکدام به دلایلی در جام جهانی بازی نکردند. به عبارت دیگر جام جهانی این‌قدر خوش‌شانس نبود که میزبان آنها باشد. امسال هم سرمربی سوئد روی زلاتان خط کشید و فرانسه هم بدون دیمیتری پایت به روسیه می‌رود.

ستارگان ایرانی مثل حسین کلانی، فرشاد پیوس، مجتبی محرمی، فرهاد مجیدی، ناصر محمدخانی، غلامحسین مظلومی، همایون بهزادی، پرویز قلیچ‌خانی، سیروس قایقران و… هم هرگز جام جهانی را تجربه نکردند. یک افسوس ابدی در زندگی فوتبالیست‌ها. مثل شکارچی‌ای که روی دیوارش تنها کله زاغ و گنجشک چسبانده و جای شکارهای دندان دیگر خالی است! از روز گذشته میلیون‌ها ایرانی به کنار گذاشته شدن وریا غفوری و سیدجلال حسینی واکنش نشان داده‌اند و از بازیکنانی اسم برده‌اند که نسبت به این دو کارایی کمتری دارند اما در لیست قرار گرفته‌اند.

کسانی با خوش‌بینی می‌گویند که کی‌روش به این دو ستاره‌اش استراحت داده و آنها سوار هواپیمای تیم ملی می‌شوند اما وریا غفوری با انتشار ویدئویی سوزناک در اینستاگرامش فریاد زد:« آخرین سنگر سکوته…». سیدجلال حسینی هم با لایک کردن نوشته احساسی و شماتت‌بار علی کریمی خطاب به کارلوس کی‌روش نشان داد که انگار خودش هم امید چندانی ندارد.

نمی‌شود یک ویدئو یا یک لایک ساده را سند قرار داد اما تجربه نشان می‌دهد فشارهای روزافزون به کارلوس کی‌روش معمولاً نتیجه وارونه داده و او را بر تصمیم‌اش مصرتر کرده است. با این‌همه هنوز تا اعلام لیست نهایی حتی ناامیدترین بازیکنان هم امیدوارند.

نوشتم که تا اطلاع ثانوی فتیله نقد علیه کارلوس کی‌روش و تیم ملی باید پایین بکشیم. هیچ‌کس از تیم ملی ایران بزرگ‌تر نیست. نه کی‌روش و نه هیچ‌کدام از بازیکنان. قضاوت‌های پرشتاب و قهرکردن با تیم ملی و شماتت بازیکنان دعوت‌شده، جز سُست کردن زانوی ملی‌پوشان هیچ فایده‌ای ندارد.

سه بازی پیش رو در دور مقدماتی به اندازه کافی دشوار است و ما نباید به بخشی از موانع سر راه تیم ملی تبدیل شویم. زمان همراهی و همدلی است و به تصمیم‌های کی روش باید احترام بگذاریم و امیدوار باشیم که ترفندها و نقشه‌هایش نتیجه بدهد. اگر نقد و نگاهی داشتیم تا امروز باید عنوان می‌کردیم و حالا دیگر زمان تاختن به کی‌روش و بازیکنانی که نمی‌پسندیم، نیست. وقتی از «تیم ملی ایران» حرف می‌زنیم، از یک تیم حرف می‌زنیم. مجموعه‌ای از بازیکنان دوشادوش هم. حق داریم که دلخور باشیم از برخی انتخاب‌ها اما حالا زمان سکوت، مدارا و انگیزه بخشیدن است. می‌گویند آنها که با توجیهات مختلف جاده را برای دیکتاتورها صاف می‌کنند، بیش از خود دیکتاتور در بروز اتفاقات گناهکارند. همین! وریا و سیدجلال احتمالاً می‌گویند «هیچ‌وقت تا این اندازه به جام نزدیک نبودیم و بهترین بازی‌هایمان را نشان دادیم پس چرا ما را سوار هواپیما نکردید؟»

پاسخ آنها را آقای سرمربی حتماً خواهد داد. فوتبال پر از شگفتی است، هیچ بعید نیست تیم ملی ایران همه را چنان غافل‌گیر کند که هیچ‌کس یاد خط خورده‌ها نیفتد و همه ما جز با تحسین در مورد تصمیم‌های کی‌روش کلمه‌ای نگوییم اما... هیچ بعید نیست! برای تیم ملی و کارلوس کی روش بهترین‌ها را آرزو کنیم.

 عصر ایران

۲۱ ۱۷  
آی اسپورت
2018-05-22 00:01:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۷ نظر
آرش6
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۲:۴۲
ما منتظر مقاله شقایق هستیم - هیچ جا نمیریم همین جا هستیم - اینا بدرد نمیخوره
مارال
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۲:۴۶
خخ دقیقا
مارال
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۲:۴۶
فقط بی صبرانه منتظر مقاله اشکریزم
میثم
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۲:۴۹
شقایق، گل عاشق؟ کوشی؟ بیا خودی بنما
مارال
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۲:۵۱
سید جلال خیلی از خانزاده سر تره !
وریا خیلی از رامین رضاییانی که حتی تو تیم خودشم بازیش نمیدن سر تره و دلایل کیروش برا خط زدنش مسخره بود !
حسینی میتونست جای مظاهری باشع و حقش بود!
کاوه از قوچان نژادی که فک کنم کلن 5 یا 6 گل زد سر تره!
کیروش نمیدونم چرا میخواد بازیکنای تنها مربی که ازش دفاع کرده رو رو به روش قرارشون بده !
داریوش
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۲:۵۱
برادر بزرگوار جناب محمدی
خداوند به انسان عقل داده که از آن استفاده کند، نه آنکه امانت دارش باشد و آک تقدیمش کند.
این را در جواب این پاراگرافت نوشتم.
". فوتبال پر از شگفتی است، هیچ بعید نیست تیم ملی ایران همه را چنان غافل‌گیر کند که هیچ‌کس یاد خط خورده‌ها نیفتد و همه ما جز با تحسین در مورد تصمیم‌های کی‌روش کلمه‌ای نگوییم"
لنگ درپیت
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۲:۵۲
نگران نباش لنگی جون به وقتش خانم اشک ریز هم مقاله میذاره بعد تو از سر سوزش میای فرهنگ نداشته خانوادگیتو جار میزنی اصلا عجله نکن!!!
آغا بهداشت
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۲:۵۸
الان تو که اسمتو گذاشتی "لنگ درپیت"، فرهنگ خانوادگی داری؟؟؟
####
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۱۰:۱۸
مقاله درباره قلعه نویی که گذاشت کیسه کش خخخخخ
۲
پرسپولیس واقعی
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۳:۰۰
شما جای کی روش ؛
بعد از هفت سال سخت آیا آبروی خود را سر لجبازی از دست می دهید؟
در این سن و سال احتمالا در پایان دوران ورزشی می خواهد یک فرجام خوب در کارنامه اش داشته باشد؟
کارنامه ی کی روش در جام جهانی شاید پیشنهاد خوبی از یک کشور برای او در پی داشته باشد .
کی روش همه ی اعتبارش را سر این جام جهانی گذاشته ، جاه طلبی اش و حس فخر فروشی اش به وی کمک میکند تا جلوی چشم ملیونها بیننده ی تلویزیونی و در برابر غولهای فوتبال دنیا عرض اندام کند تا یکبار دیگر نامش تیتر رسانه هاشود؟
آخر چگونه ما اینجا فکر میکنیم کی روش می خواهد همه ی اعتبار و زحمت و عمرش را سر لجبازی با پرسپولیس و استقلال کند؟
واقعا در رزومه کارلوس کی روش ، پرسپولیس و استقلال کجا قرار دارند یا کریمی و برانکو و شفر که بخواهد به خاطر اونها از رسیدن به افتخار خودش را محروم کند.
در پیله ی وهم و گمان تنیده ایم و حتی روز روشن را انکار میکنیم.

خیلی ببخشید اما دلیل این تفکر ما در نوع زندگی خودمان وجود دارد
ما همیشه دیدیم حاضریم رقیب را نابود کنیم حتی به بهای اینکه خودمان هم نابود شویم بهتر است بیشتر توضیح دهیم همه تلاش را میکنیم تا آن کسی را که دوستش نداریم زمین بزنیم حالا اگر به ضرر خیلی ها تمام شد چه باک
در فوتبال داخلی چوب لای چرخ فلان مربی می گذاریم تا نتیجه نگیرد بلکه خود جای اورا بگیریم حالا این وسط هوادار اسیب می بیند مهم نیست؟
این قضیه سر استقلال و پرسپولیس بارهها تکرار شده برای همین هم فکر میکنیم کی روش هم چنین تفکری دارد.
امید از تفت
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۳:۰۲
مستر، اصلاً بحث شخص نیست. بحث دلایل و تفکرات انتخاب بازیکن هست. امروز کیروش اعتراف کرد با هماهنگی با منصوریان، قرار بوده سیدجلال و امیری را به استقلال بفرسته و از اینکه شب در اردوی تیم ملی مذاکره کردند و تغییر مسیر دادند ناراحت شده. ترکاشوند گفت ساعت یک و نیم شب نبود و ساعت هشت و نیم شب و موقع شام بوده. سیدجلال مذاکره میکنه و امیری میگه اخلاق کیروش را می شناسم و قبول نمیکنه مذاکره کنه. خود کیروش اعتراف کرد ادعای برانکو مبنی بر دخالت کیروش در نتایج لیگ، یک واقعیت محض است. صحبت سر اخلاق و اصول است. کجا دنیا کل فوتبال یک کشور، مستعمره یک مربی است!!؟ به والله در کشورهای عقب مونده آفریقایی هم اجازه چنین کارهایی را به کیروش نمیدند و با اردنگی بیرونش می کنند. تو هیچ کشوری، تأکید می کنم کیروش توی هیچ کشوری نمیتونه چنین کاری انجام بده ولی اینجا به لطف باند رسانه ای که داره دلالی میکنه، در امور داخلی باشگاهها دخالت میکنه و خلاصه هرکار غیرمتعارفی که نباید انجام بده انجام میده. زشت ترین کارش دیپورت ملی پوشان پرسپولیس از اردوی امارات بود. خیلی زشت بود که نمونه آن هیچ کجای دنیا دیده نشده.
امید از تفت
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۳:۰۵
گیریم که با کیروش جز 4تا جام جهانی هم باشیم در اصل موضوع تفاوتی نمیکنه. اگه کیروش امروز این مصاحبه با فارس را انجام نداده بود میشد بحث سلیقه یک مربی کارش را توجیه کرد. ولی وقتی دلایلش برای خط زدن سیدجلال را بیان کرد به کینه توزی و حسادتش پی بردم نه دلایل فنی و سلیقه مربی. وقتی امیری و سیدجلال که بازیکن نفت تهران بودند را میگه بازیکن استقلال به عمق فاجعه پی بردم و . . .
کامران دارینی
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۳:۴۴
احسان محمدی (نویسنده نون به نرخ روز خور) بیشتر از این ذُرت پَرت نکن
البته با جابجای کسره و... به نکته اصلی این پیغام می رسی
آنتی لنگ
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۰۰:۴۱
هدایتی مافیا فوتبال ایران رو نابود کرد.
۷
امید از تفت
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۰۱:۰۷
هدف خط زدن سیدجلال بود و وریا بهانه بود و یک سیاست برای اعلام بی طرفی. در نهایت وریا به تیم ملی برمیگرده و سیدجلال خط میخوره. این سیاست کیروش است. اندکی صبر کنید تا به حرف من برسید. یکی دو هفته
۵
محمودباسره
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۱۱:۲۹
آقای محمدی بسیاری از ستارگانی که نام بردید به این دلیل جام جهانی رو ندیدند که تیم ملی قدرتمندی نداشتند که توان حضور در جام جهانی رو داشته باشه از جمله گیگز وه ا یان راش و... درباره ستاره های وطنی هم چون تیم دوران پیوس محرمی محمدخانی اصلا نتونست به جامهای جهانی راه پیدا کنه که این نرسیدن به جام جهانی خیلی با قضیه سید جلال فرق داره اگر روزی امه ژاکه قلم قرمز خودش را به روی اسم کانتونا و زینولا کشید در عوض زیدان پتی یورکائف را در خط میانی تیمش داشت آیا توان رهبری سید جلال را میتوان در روزبه و خانزاده و حتی گنجی و منتظری دید سید وزنه سنگینی بود برای وزن و ابهت تیم ملی و کاملا به تیمش شخصیت میداد با پایین کشیدن فتیله انتقاد در برهه کنونی موافقم اما با مثالهایتان بشدت مخالف.و اینکه کیروش با سه باخت احتمالی همین الان هم بقدر کافی بهانه دارد از بزرگ بودن حریفانش که بگزریم تا اردوهای تیم ملی؛ کم بودن بازیهای تدارکاتی ؛بازیهای باشگاهای آسیا؛ و دلایلی از این قبیل برای توجیه نتایج تیمش. تیم ما در 2018با سید و وریا هم چیزی نمیشد اما مردم ما انتظار دارند تیمی که ادعای اول بودن آسیا رو داره و رنکینگ رو دلیل این ادعا میدونه باید در ملتهای آسیا یا اول بشه یا دوم یا حداقل در سطح اول بودن آسیا بازی کنه از شما رسانه ها انتظار داریم اگر در ملتها انتظارات معقول جامعه فوتبال را براورده نکرد یقه کیروش را بگیرید تا بدون جواب به مردم ایران را ترک نکند و اونجا دیگه به شعور مردم توهین نکند با دلایلی مثل توجیحاتش درباره پست بازیکنان . وقتی حاج صفی 10سال دفاع چپ بوده و کیروش اونو میزاره هافبک دفاعی چرا باید به تغییر پست وریا برای 4بازی به شعور ملت توهین کند چطور رامین بدون تیم فیکس ملی بود چطور شجاعی کنعانی زادگان و پورقاز مصدوم دعوت میشدند اما حسینی استقلال بخاطر بازی نکردن در 2بازی آخر تیمش خط میخورد
۶
هادی آزادی دهلران
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۳۶
احسان جان شما برای ما توضیح دهید خانزاده ای که در ۲۰۱۴ همراه شما بود و بعد از جام جهانی تا الان ۴سال فرصت داشتید برای بازی دادن به او اما در این ۴سال حتی یک بازی رسمی هم خانزاده را در ترکیب قرار ندادی این چه نوع اعتقادیست که شما به بازیکن دارید اگر خانزاده خوب است چرا بازی بش ندادی و اگر خوب نیست چرا دو جام پیاپی در لیستتان است یا در مورد عابدزاده آیا دلیل دعوتش این نیست که توسط خودتان به پرتغال رفته است؟ تو که میگی ایران را با سید جلال شناختی چطور در ۴سال اخیر از گل لای بازی با سوریه گرفته یا در جهنم تاشکند و سئول تیمت را نجات میدهد اونو قبول داری اما الان که جام جهانی است و ایران فقط یک توریست است در آنجا سید جلال را خط میزنی ؟ بنظر خودت کلین شیتهای تیمت را سید رقم زد یا بیرانوند ؟آیا لجبازی های بی پایانت با برانکو دلیل خط زدن سید نیست آیا چون سید بدانکو را نجات داده باید قربانی اختلاف شخصی جنابعالی با دیگران شود ؟ آیا رفتن سید به اردوی امارات برای بازی الجزیره را لجبازی برانکو میدانی و سید را قربانی میکنی ؟توهین بزرگ شما به اسطوره ها را چطور هضم کنیم از عقیلی گرفته تا کریمی و اندو و نکونام و رحمتی و الان هم سید جلال را خرد کردی و در اخر به حرف امیرخان میرسیم که ۸سال است میگوید کیروش به ایران و ایرانی توهین میکند اما شما و دیگران الان به این نتیجه رسیدید
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر