فهرست
یادداشت روز: در ستایش خاویر زانتی؛ آخرین بازمانده
یادداشت روز: در ستایش خاویر زانتی؛ آخرین بازمانده

یادداشت روز: در ستایش خاویر زانتی؛ آخرین بازمانده

سهیل نوری پناه

آی اسپورت- خاویر زانتی آخرین نفر از نسل طلایی فوتبال آرژانتین بود که از فوتبال خداحافظی کرد. نسلی که از اوایل دهه ی نود و تا اوایل قرن جدید ماندگاری داشت.طعنه آمیز بود که در طول این بیست سال اخیر بهترین های فوتبال این کشور در ایتالیا می درخشیدند. در بهترین سال های تاریخ سری A که حتی در برهه ای بدل به بهترین لیگ اروپا شده بود. گابریل باتیستوتا در فیورنتینا در کنار روی کاستا، فرانچسکو تولدو، ساندرو کویس و ادموندو بدل به تاریخی ترین فوتبالیست باشگاه شد.

با انتقالش به رم سرانجام به آرزویش که در فلورانس هر بار با بدشانسی از رسیدن به آن ناکام می شد، رسید. قهرمانی در سری آ...با این حال جز آن یک سال نخست حضور در رم دیگر او درخشش افسانه ای اش را در فلورانس تکرار نکرد. آبل بالبو زوج او در خط حمله آلبی سلسته اما سرنوشت متفاوت تری داشت.http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/b037e811571.jpgدر رم هنگامی که زدنیک زمان، دیوانه ی فوتبال هجومی، نتایج متوسطی می گرفت یکی از بهترین گلزنان سری  A بود.او البته بعد از انتقالش به پارما و بعدا فیورنتینا دچار افتی محسوس شد و بیش از سه چهار سال در سطح اول فوتبال نامی از او شنیده نشد.

ماتیاس آلمیدا یکی از بهترین هافبک دفاعی های تاریخ سری آ نیز سرنوشتی مشابه با بالبو داشت.زمانی در لاتسیو و در آن تیم رویایی اسون گوران اریکسون بهترین هافبک فصل شد.اما انتقال عجیب او به پارما و سپس اینتر، کم کم نامش را از فوتبال ایتالیا محو کرد.http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/b037e811572.jpg


خوان سباستین ورون از سامپدوریا و سپس پارما به سطح اول فوتبال اروپا رسید. با انتقال بزرگ به لاتسیو در کنار ماتیاس آلمیدا و چولو سیمئونه  سطح خود را بالاتر برد. تا حدی که یکی از بهترین هافبک های جهان شد.اما بار دیگر یک انتقال ناموفق.حضور در انگلستان که او را از سطح اول فوتبال اروپا خارج کرد.

نستورسنسینی تقریبا "عمو برگومی" آرژانتینی ها بود.کسی که از همان دوران جوانی در اودینزه چنان پخته و کامل بود که حتی لقب پروفسور را نیز یدک می کشید.سنسینی با اینکه در پارما به قهرمانی جام یوفا و در لاتسیو به قهرمانی سری آ رسید اما با بازگشتی دوباره به "اودینه"وفاداری اش را به یکی از بازیکن سازی ترین باشگاه های ایتالیا ثابت کرد.او تا 38 سالگی در این تیم یکی از بهترین مدافعان سری آ بود.http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/b037e811573.jpg


هرنان کرسپو نیز همیشه باید مدیون ایتالیا باشد که در پارما و سپس لاتسیو توانست خود را در حد شمایل یک گلزن مادرزاد نشان دهد.

این نسل طلایی فوتبال آرژانتین گویا تنها ایتالیا را یک موقعیت ایده آل برای بزرگی می دانستند.حتی کلودیو لوپس نیز هنگامی که در والنسیا یکی از بهترین های لالیگا بود در برابر ابهت آن زمان سری آ تاب نیاورد و در یک انتقال بزرگ به لاتسیو پیوست.سرآمد این نسل دیوانه اما چولو سیمئونه بود.کسی که اکنون می تواند یک دوگانه ی تاریخی با اتلتیکو مادرید تجربه کند ابتدا از پیسا به فوتبال ایتالیا معرفی شد.اینتر شلوغ اواسط دهه 90 مقصد بعدی او بود و در انتها لاتسیو که با آن با اسون گوران اریکسون قهرمانی در سری آ را تجربه کرد.کاریزماتیک ترین چهره آن نسل آرژانتین که ماتیاس آلمیدا در خصوص او گفته بود:"اگر در زمان تولد چولو، ورزشی به نام فوتبال وجود نداشت، او خود آن را ابداع می کرد!"یکی از بهترین توصیف ها از سرمربی موفق اتلتیکو.

همه آنها خیلی زود تر از موعد از سطح اول فوتبال کنار رفتند.حتی سبا ورون که چند هفته ی قبل خداحافظی اش را رسمی کرد آخرین حضورش در فوتبال اروپا نزدیک به نه سال قبل بود!http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/6aa2eb4f961.jpg


اما تنها کسی که هیچ شباهتی به این نسل تاریخی نداشت "ال کاپیتانو"بود. خاویر زانتی افسانه ایی که نزدیک به هجده سال در سری آ و تنها اینترناسیوناله باقی ماند.در این مدت بیش از ده مربی به خود دید.از روی هاجسون، هکتور کوپر، جی جی سیمونی، میرشیا لوچسکو گرفته تا مارچلو لیپی، روبرتو مانچینی و رافا بنیتس...بازیکنان بزرگی نیز همیشه در زمانی که او تک و تنها بود در رفت و آمد بودند.

باجو، رونالدو، زامورانو، رکوبا، ویری، پروتزی، ژورکایف و حتی سیدورف...اما اتفاق تاریخی زندگی ورزشی اش با ورود ژوزه مورینیو به جوزپه مه آتزا رخ داد.قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا در دیداری که دیگر آرژانتینی تاریخ ساز سری آ-دیگو میلیتو-به تنهایی زمینه شکست بایرن مونیخ قوی تر آن سال را مهیا کرد.در عصر "اینتر مورینیو"او حتی تغییر پست داد.مدافع راست همیشگی اینتر به دستور مورینیو بدل به یک هافبک دفاعی شد.در آن تیم لوسیو، ساموئل، چیوو و مایکون چهار مدافع اصلی تیم بودند. مو که دلش نمی خواست هیچ کدام از این ها را نیمکت نشین کند به اجبار زانتی را در کنار کامبیاسو قرار داد.انتقالی که خیلی سریع نتیجه گرفت و اینتر "دوساله ی مو"به تیمی شکست ناپذیر تبدیل شده بود.http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/b449cea6cd1.jpg


با این حال زانتی و این نسل طلایی آرژانتین که جدا این بازیکنانی که نام برده شد ستاره هایی چون روبرتو آیالا,خوسه چاموت، آریل اورتگا و کیلی گونزالس را نیز در اختیار داشت هیچ گاه نتوانست در لباس آلبی سلسته به افتخاری که لایق آن بودند دست یابد.شاید اگر در جام جهانی 98 اعجاز آن فوتبالیست کمال گرا یعنی دنیس برگ کمپ نبود، خاویر زانتی و دیگران برای سومین بار قهرمان جهان می شدند.

در اول همین هفته زانتی برای آخرین بار در سری A بازی کرد؛ مقابل لاتسیو.همان تیمی که در فصل 2001-2002 به بیرحمانه ترین شکل قهرمانی سری A را در روز آخر از زانتی و رونالدو گرفت.اما در دقیقه 50 بازی به جای جاناتان برزیلی وارد زمین شد و در چهل دقیقه حضورش در میدان حتی خود را در تیم منتخب سری آ نیز جای داد! گفته می شود قرار است به مانند شماره ی 3 جیاکینتو فاکتی شماره ی 4 اینتر نیز بازنشسته شود.http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/6aa2eb4f962.jpg


سالها خواهد گذشت که اینتر اسطوره ایی به مانند "ال کاپیتانو"به خود ببیند.او بیش از آنکه متعلق به آرژانتین باشد به اینتر تعلق داشت. شاید فوتبال آرژانتین در حق او اجحاف کرد.در سال 2006 سرمربی قابل احترام فوتبال یعنی پکرمن علاقه ایی به دعوتش به جام جهانی نداشت. تصمیمی که همه آرژانتینی ها را خشمگین کرد. حیرت انگیزتر آنجا بود که مارادونا در سال 2010  نیزعلاقه ایی به دعوت از او به جام جهانی نداشت!

با این حال فوتبال آرژانتین برای انجام ماموریت ناتمامی که زانتی، سیمئونه، باتیستوتا و سنسینی از انجام آن باز ماندند، به بازیکنانی با چنین روحیاتی نیاز دارد.

  ۲  
آی اسپورت
2014-05-15 10:05:52
نظر دهید

۲ نظر
-
جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۳، ۰۱:۴۸
عالی
رضا
جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۳، ۰۶:۴۸
مقاله شما فوق العاده بود . ما رو بردید به اواخردهه 90و ستار ه های طلایی آرژانتین و سرآمد همه شان باتیستوتا و زانتی و سیمونه ، دست مریزاد
منتظر دیگر مقالات شما در آستانه جام جهانی نیز هستیم
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر