فهرست
یادداشت روز : از این بارسا بوی قهرمانی می آید ؛ شباهت تاریخی بارسا با دانمارک 92
یادداشت روز : از این بارسا بوی قهرمانی می آید ؛ شباهت تاریخی بارسا با دانمارک 92

یادداشت روز : از این بارسا بوی قهرمانی می آید ؛ شباهت تاریخی بارسا با دانمارک 92

آی اسپورت - هر چه به روز شنبه و فینال لالیگا نزدیک تر می شویم تب این مسابقه در اسپانیا داغ و داغ تر می شود. امشب فینال یورولیگ در شرایطی برگزار می شود که یک طرف آن تیمی اسپانیایی بنام سویا قرار دارد اما اگر به وبسایت های اسپانیایی نگاهی بیندازید بیشترین اخبار از بارسلونا و اتلتیکو مادرید است تا بازی حساس امشب.

سردبیر AS در یاداداشت خود نگاهی داشته به تیم بارسلونا و شباهت تاریخی این تیم با دانمارک قهرمان اروپای 92 را یادآوری کرده است :


بله دیگر همه می دانید که بارسلونای ناامید پس از مساوی 2-2 برابر ختافه ، حالا امید مسلم قهرمانیست. تیمی که یکشنبه هفته قبل به اذعان مربی و بازیکنان سرشناسش خودش را خارج از رقابت قهرمانی می دید ، حالا می تواند این جام را شنبه شب بالای سر ببرد.

واقعا چه کسی فکر می کرد که بارسلونا پس از تساوی برابر ختافه  بار دیگر بتواند به قهرمان شدن فکر کند ؟ پر بیراه نیست اگر بگوییم که اتلتیکو و رئال با دستان خود بارسا را به سمت قهرمانی هل داده اند .

بله فقط یک پیروزی در نوکمپ مقابل صدرنشین کافی است تا بارسا برای دومین بار متوالی و برای چهارمین بار در 5 سال اخیر فاتح لالیگا شود. هیچ کس در مادرید تحمل وقوع این اتفاق را ندارد.

بارسا هفته قبل و پس از اطلاع از اینکه در صورت تساوی رئال برابر وایادولید  می تواند با دو پیروزی قهرمان لالیگا شود دست به تحرکاتی عجیب زد. روز سه شنبه ، همه در جشن تولد دنی آلوس در هتل فلوریدای بارسلونا حاضر بودند. در سوئیتی که ویوی آن زبانزد خاص و عام است. همه شهر را می توانی از بالکن این سوئیت تماشا کنی.

این سوئیت مکانی بود که گواردیولا هر زمان که می خواست بازیکنان را روی یک بازی متمرکز کند رزروش می کرد. بسیاری از بازیکنان در این هتل اتاق رزور می کنند . اگر ماشین هم نداشته باشی می توانی با 15 یورو یک تاکسی بگیری تا تو را به این هتل خاص بیاورد.

فردای آن روز همه به مهمانی چرب و نرم ناهار آقای سرمربی دعوت بودند. خوردند و نوشیدند و روز جمعه هم که مارتینو به همه استراحت داده بود. عجیب بود . واقعا بر بارسا چه می گذشت ؟

این تیم شاید در مهمترین مقطع فصل خود قرار داشت اما خبری از فشار و حساسیت در اردوی این تیم نبود. شاید آنها فکرش را هم نمی کردند که مادرید برابر وایادولید نتواند به برتری برسد.اما این اتفاق افتاد و در عین ناباوری سرنوشت بارسا در دستان خودش قرار گرفت.

در هرصورت روز بازی با الچه هم فرا رسید . یک مساوی بدون گل دیگر. کافی بود شوت دقیقه 95 گابی در بازی اتلتیکو - مالاگا تبدیل به گل شود تا بارسا با این تساوی بدون گل با لالیگا خداحافظی کند. اما کابایرو دروازه بان مالاگا اجازه این کار را نداد. حالا یک بارسا مانده و یک فینال با اتلتیکو .

مارتینو روز دوشنبه را نیز به بازیکنان بارسا استراحت داده بود. چه نتیجه ای می توان گرفت ؟ این فرمی است که شما خودتان را برای دو هفته حساس در لالیگا آماده می کنید ؟بردن بازیکنان به تعطیلات و دعوت آنها به ناهار وشام . در این شرایط بدن بازیکنان روز بازی جواب خواهد داد ؟

این بارسا و این شکل آماده سازی به شدت مرا یاد دانمارک سال 1992 می اندازد. در ماه می آن سال لیگ های اروپایی به پایان رسیده بودند و تیم های حاضر در جام ملتهای اروپای 92 در سوئد خود را آماده حضور در این مسابقات می کردند.

یوفا به یکباره اعلام کرد که یوگسلاوی بخاطر شروع جنگ در بالکان اجازه حضور در این رقابتها را ندارد و دانمارک جایگزین این تیم شد.

بازیکنان دانمارک نصفشان در سواحل اروپا به تفریح مشغول بودند و حتی مایکل لادروپ ستاره این تیم نیز از حضور در تیم ملی در جام ملتها انصراف داد. در عرض دو هفته تیم ملی دانمارک از گوشه و کنار جهان دور هم جمع شد و به این مسابقات پای گذاشت.

می دانید که سرنوشت آن جام چه شد . دانمارک ؛ آلمان قهرمان جهان را در فینال 2-0 شکست داد و قهرمان اروپا شد.

آیا بار دیگر این اتفاق این بار در سطح باشگاهی تکرار خواهد شد ؟ این بارسا همانقدر ناامید بود که دانمارک سال 92 . اما دانمارک به فینال رسید و غیر ممکن را ممکن کرد. این بارسا هم به فینال رسیده و در لالیگای امسال هم هر غیرممکنی که تصورش را بکنید ممکن شده .

بله ؛ قهرمانی بارسا هم شدنی است . این بارسا بیش از هر زمانی از فصل بوی قهرمانی می دهد.

آلفردو رلانیو : AS

رضا سیف

  ۱  
آی اسپورت
2014-05-14 23:43:31
نظر دهید

۱ نظر
مادریدیسمو
پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۳، ۱۷:۰۶
انقدر حال میکنم هی میبازید جام نمیدن بهتون! حقتونه! حالا تا 10 سال برو مقاله ترجمه کن که بارسا بو میده!!!! بله! بارسا بو میده ولی بوی قهرمانی ؟!؟؟ نه! بیخیال! سال دیگه ایشالا! این بارسا لیاقت جام نو کمپم نداره امسال ، تیمی که یه دهه کصافط کاری بکنه نتیجشم میبینه . چوب خداست دیگه! حالا برو هی داور بخر
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر