فهرست
پسر الاهلی پرونده برانکو را بست
پسر الاهلی پرونده برانکو را بست

پسر الاهلی پرونده برانکو را بست

آی‌اسپورت-  قابل انتظار بود که کار برانکو ایوانکویچ در الاهلی عربستان آسان نباشد، ولی کمتر کسی برای مربی کروات انتظار چنین پایان تلخی را داشت. او پس از تنها ۵ بازی و ۸۸ روز از سمتش برکنار شد. کارفرمای عربستانی حتی زمان نداد برانکو بتواند ایده‌هایش را پیاده کند و لحظاتی بعد از شکست ۲-۱ مقابل الوحده، او خبر برکناری‌اش را شنید.

این حکایت غریب فوتبال است که مربی موفق فصول اخیر پرسپولیس در تیم جدید کاملاً ناکام می‌شود و چنین سرنوشتی پیدا می‌کند. موفقیت در فوتبال به قدری پیچیده است و پارامترهای پرشماری دارد که به مربیان هیچ تضمینی برای نتیجه‌گیری نمی‌دهد.

در ماجرای برانکو به نظر می‌رسد اختلاف با عمر سوما و شکاف با هواداران و مدیران باشگاه بیش از عوامل فنی در این جدایی مؤثر بوده است. او در شروع کارش با پرسپولیس هم نتایج خوبی نگرفت، ولی به مرور زمان توانست تیم خودش را بسازد و به قهرمانی برسد. در الاهلی او این اشتباه استراتژیک را مرتکب شد که با ستاره تیم در افتاد و در این درگیری وزن جناح مقابل سنگین‌تر بود.

دردسر دیگر برانکو این بود که مأموریت جدیدش با بازی سنگین یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان مقابل الهلال شروع شد. هرچند الاهلی با جذب اروین زوکانوویچ از جنوا، لوکاس لیما از نانت و الویس ساریچ از سوون سامسونگ تیمش را تقویت کرد، ولی حذف الهلال کار آسانی نبود و الاهلی پس از شکست ۴-۲ در بازی رفت و برد یک بر صفر در بازی برگشت از این مسابقات کنار رفت. جرقه اختلاف برانکو با سوما در همان بازی برگشت با الهلال زده شد که مهاجم سوری را با وجود گل زدن در بازی رفت نیمکت‌نشین کرد.

اوضاع در شروع لیگ عربستان هم برای برانکو خوب پیش نرفت. الاهلی در هفته اول با وجود میزبانی مقابل تیم تازه‌وارد العداله یک بر یک متوقف شد. در هفته دوم تنها برد برانکو در لیگ عربستان به دست آمد و این تیم الاتفاق را ۲-۱ شکست داد، ولی شکست ۲-۱ مقابل الوحده در هفته سوم کار او را تمام کرد.

اخراج پرماجرا

درباره اتفاقات قبل و بعد از اخراج برانکو روایت‌های مختلفی مطرح شده است. سایت ورزش سه به نقل از روزنامه الریاضی نوشته است: «دلیل اخراج ایوانکویچ صحبت او درباره سوما بود. برانکو گفته بود که نیمکت‌نشینی سوما مهم نیست چرا که مهاجمان باکیفیت دیگری در بازار نقل و انتقالات موجود هستند. به همین خاطر مدیران الاهلی از صبح روز بازی با الوحده برگه اخراج ایوانکویچ را امضا کردند و منتظر نتیجه بازی بودند تا آن را اعلام کنند.»

همانطور که آخرین مصاحبه برانکو نشان می‌دهد او بی‌میل نبود که سوما فروخته شود، ولی باشگاه کاملاً مخالف جدایی مهاجم سوری بود. شاهزاده منصور بن‌مشعل دو هفته پیش در واکنش به تمایل باشگاه‌های دیگر برای جذب گلزن سوری گفته بود که «سوما پسر الاهلی است و هیچ پیشنهادی را برای فروش او نمی‌پذیریم». بن‌مشعل اضافه کرده بود که «سوما مورد احترام تمام اعضای باشگاه است و هیچ اختلافی بین او و برانکو وجود ندارد. او می‌خواهد فوتبالش را در الاهلی تمام کند».

مصاحبه رئیس باشگاه نشان می‌دهد برانکو مسیر اشتباهی را در پیش گرفته بود، ولی اصرار او برای حذف گلزن سوری در نهایت به قیمت حذف خودش تمام شد. سوما در این جنگ نه تنها مدیران باشگاه که هواداران را هم کنارش می‌دید و آنها در جریان بازی با الوحده نارضایتی‌شان از عملکرد و تصمیمات برانکو را با پرتاب بطری آب به سمت مربی کروات نشان دادند.

در پرده آخر حضور برانکو در الاهلی هم سوما حضور پررنگی داشت. او هرچند در شکست یکشنبه شب مقابل الوحده گل دیرهنگامی زد، ولی قبل از آن یک پنالتی و چند موقعیت خوب را از دست داده بود. وقتی سوت پایان بازی به صدا در آمد، برانکو حتی فرصت پیدا نکرد در نشست خبری حاضر شود. سایت نوگومانیای کرواسی نوشته است: «این باشگاه نبود که برانکو را در جریان برکناری‌اش قرار داد. یکی از گزارشگران تلویزیونی به او خبر داد که اخراج شده است.»

پایان تلخ برای مردی که به موفقیت و محبوبیتش در پرسپولیس پشت کرد و قدم در راهی گذاشت که خیلی زود مشخص شد چقدر اشتباه بوده است. رفتن به الاهلی عربستان هرچند از نظر مالی به نفع برانکو تمام شد، ولی نتایج ضعیف و اخراج پرماجرا به موقعیت حرفه‌ای این مربی آسیب زیادی می‌زند. آینده برانکو پس از این برکناری مبهم است. هرچند محمد النمری، روزنامه‌نگار عربستانی نوشته که برانکو با یک باشگاه چینی به توافق رسیده، ولی هیچ رسانه معتبری این خبر را تأیید نکرده است.

الاهلی هم برای جانشینی برانکو دست به کار شده و به دنبال مربیان بزرگی است. سایت الکوره خبر داد که الاهلی با کریستیان گروس، مربی سوییسی برای بازگشت به این تیم تماس گرفته است. مربی سابق تاتنهام و بازل در سال ۲۰۱۶ موفق شد الاهلی را پس از ۳۴ سال به قهرمانی لیگ عربستان برساند و هواداران خاطرات خوشی از او دارند. به نظر می‌رسد رامون دیاز، مربی سابق الهلال و کلارنس سیدورف دیگر گزینه‌های هدایت الاهلی باشند.

۵    
آی اسپورت
2019-09-17 07:45:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر