فهرست
یادداشت روز : 12 سال از معجزه زیدان و کاسیاس گذشت/ شبی که مسیر زندگی ایکر مقدس عوض شد
یادداشت روز : 12 سال از معجزه زیدان و کاسیاس گذشت/ شبی که مسیر زندگی ایکر مقدس عوض شد

یادداشت روز : 12 سال از معجزه زیدان و کاسیاس گذشت/ شبی که مسیر زندگی ایکر مقدس عوض شد

آی اسپورت - رئال مادرید دوازده سال پیش در چنین روزی نهمین قهرمانی خود در اروپا را به لطف گل استثنایی زیدان و درخشش خیره کننده کاسیاس در گلاسکو جشن گرفت. به همین مناسبت نویسنده سایت AS در یادداشت امروز خود نگاهی دوباره داشته به ان شب جادویی مادریدیسمو :

امروز دوازدهمین سالگرد نهمین قهرمانی رئال مادرید در اروپاست. 12 سال پیش رئال در همپدون پارک گلاسکو توانست لورکوزن را با نتیجه 2-1 شکست دهد و برای نهمین بار تاج قهرمانی اروپا را بر سر بگذارد.

از آن تیم رویایی تنها کاسیاس در ترکیب این فصل رئال حضور دارد. کسی که روز 24 می در لیسبون سومین فینال لیگ قهرمانان اروپا را تجربه خواهد کرد. البته که زیدان نیز از روی نیمکت رئال و این بار در قالب مربی این فینال را تجربه می کند.

هر دوی این بازیکنان شخصیت های برجسته آن شب جادویی فینال گلاسکو بودند . از 18 بازیکنی که آن روز در لیست دل بوسکه برای بازی فینال حضور داشتند به جز کاسیاس و رائول مابقی از فوتبال خداحافظی کرده اند.

مورینتس ، کارلوس و سولاری هم اکنون به مربیگری مشغولند. سالگادو ، فیگو ، هیرو و ماکلله  در حاشیه فوتبال مشغول فعالیت هستند و سزار ، مک منمن و الگرا نیز هم اکنون مفسر فوتبالند.

بازیکنانی که همگی در آن شب ، برگ زرین دیگری به تاریخ پر افتخار مادرید اضافه کردند. در آن شب 20000 مادریدیستا و 6000 المانی در ورزشگاه حضور داشتند. ورزشگاه گلاسکو یک بار دیگر نیز برای رئال مادرید یاد آور خاطرات خوش بوده است. شبی که مادرید در یک فینال دیگر 7-3 اینتراخت فرانکفورت را در سال 1960 له کرده بود. 

مادرید بازی را خیلی خوب شروع کرد. رائول در دقیقه 9 رئال را پیش انداخت . رائول در فینال دو سال قبل نیز زننده یکی از سه گل مادرید به والنسیا بود. اما 5 دقیقه بعد لوسیو بازی را به تساوی کشاند.

نیمه اول رو به اتمام بود که زیدان در دقیقه 45 به یاد ماندنی ترین گل خود و  تاریخ رئال مادرید را به ثمر رساند . همه شما بارها این گل را تماشا کرده اید  . به عقیده بسیاری این گل جزو ده گل برتر تاریخ فوتبال نیز به شمار می آید.

در آن سال دل بوسکه از ماه مارس تصمیم گرفته بود تا کاسیاس را نیمکت نشین کند و به جای او سزار در درون دروازه رئال می ایستاد.

شرایطی مشابه سال گذشته که دیگو لوپز به تصمیم مورینیو جانشین کاسیاس شد. البته دلیل نیمکت نشینی کاسیاس در سال 2002 با سال گذشته متفاوت بود. دل بوسکه اعتقاد داشت که ایکر با همه توانش برای مادرید بازی نمی کند.

کاسیاس در آن سال تنها 21 سال سن داشت و البته دو سال بود که دروازه بان ثابت رئال مادرید شده بود.در بازی فینال نیز ایکر روی نیمکت بود اما یک حادثه شاید مسیر زندگی ورزشی او را تغییر داد.

در دقیقه 68 بازی ، سزار در برخورد با لوسیو ، مصدوم و مجبور به ترک زمین شد. ایکر به جای او به زمین آمد ؛ درست در دقایقی که لورکوزن برای زدن گل مساوی به آب و آتش می زد.

سه دفع توپ استثنایی در 55 ثانیه از ایکر که سومی در دقیقه 96 بازی در واقع یک اعجاز بود ، رئال مادرید را در بازی نگه داشت . کاری که فقط از عهده او بر می آید.

اولین توپ را از باشتورک گرفت. دومین بار برباتوف را ناکام گذاشت و در دقیقه 96 بازهم ضربه سر برباتوف را روی خط دروازه مهار کرد.

زمانی که مایر داور بازی سوت پایان را به صدا در اورد ایکر نتوانست خودش را کنترل کند و شروع به گریستن کرد.

او بعد ها گفت که در آن لحظه به مادرش که او را به رئال مادرید آورده بود فکر می کرد و سپس به دنبال پدر و برادرش که در ورزشگاه حاضر بودند می گشت.ایکر در مورد آن بازی می گوید :  فکر می کردم آینده من در رئال تمام شده است .


در واقع نیمکت نشینی ناگهانی او از ماه مارس به شدت از لحاظ روحی روی او تاثیر گذاشته بود. اما همه چیز با مصدومیت سزار شروع شد و با اعجاز ایکر به پایانی خوش رسید.

مسیر زندگی ایکر در آن شب عوض شد. از آن پس او 4 لالیگای دیگر را با رئال تصاحب کرد. دو جام حذفی یک سوپرکاپ اروپا و یک جام باشگاه های جهان را هم اضافه کنیدبا تیم ملی هم یک قهرمانی جهان و دو قهرمانی اروپا را تجربه کرد.

پس از فینال رویایی گلاسکو او 5 سال پی در پی بهترین دروازه بان جهان شناخته شد و هم اکنون کاپیتان رئال و تیم ملی اسپانیاست.

بله 12 سال از آن شب رویایی گذشت و 9 روز دیگر کاپیتان ایکر در دروزن زمین و زیدان نابغه از روی نیمکت مربیان در لیسبون برای بدست آوردن لادسیما حاضر خواهند بود.

بدون شک همه هواداران رئال در انتظار دیدن جام دهم در دستان ایکر مقدس هستند. فقط 9 روز دیگر صبر کنید.

کارمن کولینو : AS

رضا سیف

     
آی اسپورت
2014-05-16 01:40:56
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر