فهرست
گفت‌و‌گوی ویدیویی سایت فیفا با جرومه والکه دبیرکل فیفا:با فوتبال، امنیت را به برزیل می‌بریم
گفت‌و‌گوی ویدیویی سایت فیفا با جرومه والکه دبیرکل فیفا:با فوتبال، امنیت را به برزیل می‌بریم

گفت‌و‌گوی ویدیویی سایت فیفا با جرومه والکه دبیرکل فیفا:با فوتبال، امنیت را به برزیل می‌بریم

آی اسپورت-در فاصله کمتر از یک ماه تا جام‌جهانی، دبیرکل فیفا، آگاه‌ترین فرد به مسائل جام‌جهانی 2014 برزیل است. مسائل اجرایی در هر نهادی برعهده دبیرکل آن نهاد است و جرومه والکه هم از معتمدان سپ بلاتر سوئیسی، رئیس فیفا هم هست. بخش ویدیویی سایت فیفا با جرومه والکه درباره همه مسائل جام‌جهانی و دقیقا یک ماه مانده به روزهای داغ جام‌جهانی گفت‌وگو کرده است. این گفت و گوی جالب را بخوانید که در آن سایت فیفا با دبیرکل فیفا، چالش هم کرده است.
 

دقیقا یک ماه به جام‌جهانی مانده است، اوضاع چطور است و فیفا وضعیت را چگونه ارزیابی می‌کند؟

ما چند روز قبل از تحویل ورزشگاه‌ها، همه چیز را چک می‌کنیم. ما در حال ورود به رسیدگی نهایی به وضعیت ورزشگاه‌ها هستیم. از 21 می ‌شروع می‌کنیم و اولین ورزشگاه سائوپائولوست. هنوز برخی کارها باقی‌مانده که مربوط به خارج از ورزشگاه‌ها هم هست، کم‌و‌کاستی‌هایی هم وجود دارد. کار در برخی شهرها کند پیش می‌رود و ما مجبوریم این واقعیت را بپذیریم. البته فیفا در این‌باره مسئول نیست و مدیرانی که منصوب شده‌اند، مسئول هستند. قرار بوده کارها انجام شود و همه چیز مثل تکلیف مشخص شده است. همه سیستم‌هایی که لازم بوده در ورزشگاه‌ها نصب شده است. یک بخش مهم باید احساس کند جام‌جهانی در حال آغاز است که هنوز مثل اینکه احساس نمی‌کند. به همین دلیل چنین وضعیتی پیش آمده است. در عین حال، این مهم است که همه چیز دوباره تست شود. بازی‌های بسیار مهمی در برزیل داریم. اولین بازی افتتاحیه بین برزیل و کرواسی و روز بعد اسپانیا در مقابل هلند که نشان می‌دهد چقدر بازی‌های مهمی داریم. این بازی اسپانیا و هلند مثل فینال جام‌جهانی 2010 بود. یک روز بعد از انگلستان در برابر ایتالیا قرار می‌گیرد. بنابراین شما باید برای بازی‌ای که در آن صددرصد از ورزشگاه استفاده می‌شود، سطح بالایی از میهمان‌نوازی و سطح بالایی از تجهیزات و امور رسانه‌ای را به نمایش بگذارید. بنابراین ما نمی‌توانیم برای این پنج روز اول اشتباهی مرتکب شویم. هر چند فشار زیادی روی برگزارکنندگان جام‌جهانی وجود دارد اما من احساس می‌کنم که ما آماده هستیم. یعنی آماده می‌شویم و اطمینان می‌دهم که تا روز برگزاری بازی‌ها همه چیز خوب می‌شود.

سوال مهم این روزها درباره بلیت‌های جام‌جهانی است. به نظر می‌رسد فروش بلیت‌ها موفق بوده، آیا هنوز برای طرفداران بلیت‌هایی مانده که بتوانند بخرند و به جام‌جهانی بیایند؟

عرضه بلیت در حال حاضر زیاد نیست. می شود گفت خیلی کم است اما تا همین لحظه انواع و اقسام راه‌ها و روش‌ها را مشخص کرده بودیم. برای فروش بلیت چند فاز را درنظر گرفته بودیم و البته فاز پایانی هنوز باز است. من آمار دقیقی ندارم اما فکر می‌کنم درخواست بلیت آنقدر زیاد بوده که جایی برای دیگران نمانده است. تقاضا شگفت‌انگیز بود، تعداد تقاضاها برای بلیت را می‌گویم. من فکر نمی‌کنم تا به حال چنین درخواستی در هیچ یک از جام‌های جهانی گذشته به ثبت رسیده باشد. مثلا برای بازی افتتاحیه در سائوپائولو، 14 هزار میهمان در ورزشگاه داریم. آن هم 14 هزار میهمان ویژه! این یک ماجرای شگفت‌انگیز است. انگار که جام‌جهانی برزیل را دوست دارد. یا شاید هم برزیلی‌ها جام‌جهانی را دوست دارند. اکثر بلیت‌های فروخته شده از کشور برزیل است که باز هم می‌تواند جالب‌توجه باشد. هم فوتبال مردم برزیل را دوست دارد و هم برزیل فوتبال را.

طرفداران از سراسر جهان در حال آماده شدن برای سفر به برزیل هستند. می‌توانید به آنها تضمین بدهید که مسابقات انتظارات آنها را برآورده کند؟

از یک تورنمنت بزرگ انتظارهای بزرگی می‌رود. این چیزی است که ما در حال کار روی آن هستیم. کسانی که به برزیل می‌روند، باید بدانند که برزیل یک کشور شگفت‌انگیز است. کشوری که در مورد موسیقی، سامبا و قهوه و بسیاری چیزها در جهان منحصربه‌فرد است. توصیه من به طرفداران این است که هرطور شده به برزیل سفر کنند. برای جلوگیری از تصمیم‌گیری در آخرین لحظه که مبادا منصرف شوند می‌خواهم بگویم منصرف نشوند. باید بگویم که یک تفاوت بزرگ بین برزیل و آفریقای جنوبی وجود دارد و آن بزرگ بودن کشور برزیل است. از توری که با آن می‌آیید مطمئن شوید که کیفیتش خوب باشد. از سفر به برزیل پشیمان نخواهید شد.

امنیت یک نگرانی بزرگ برای مسافران در برزیل است. برای امنیت در برزیل، فیفا چه کارهایی کرده است؟

امنیت در همه جای جهان یک مساله مهم است. به نظر من امنیت ارتباط زیادی با رفتارهای نهادهایی مثل فیفا یا فدراسیون برزیل و حتی پلیس و نهادهای امنیتی‌اش دارد. وقتی شما یا هر کسی که به برزیل می‌آید اطمینان حاصل کنید که هدف بودن در برزیل فقط لذت بردن از برزیل و جام‌جهانی است، هیچ مشکلی پیش نمی‌آید. سازمان ملل متحد هم می‌داند که در برخی کشورها امنیت وجود ندارد، اما خودش وارد آن مناطق می‌شود و به دنبال امنیت می‌رود. باید به دنبال ایجاد امنیت رفت. فوتبال امنیت را ایجاد می‌کند. اگر امنیت به دنبال ما نمی‌آید ما به دنبالش می‌رویم. با فوتبال هم می‌رویم. در برزیل هم مثل همه جای جهان مناطق و بخش‌هایی وجود دارد که در آنها امنیت وجود ندارد. این یک ماجرای عادی است.

فیفا برای ایجاد امنیت در ورزشگاه‌ها چه کرده و چه همکاری‌هایی با دولت برزیل داشته است؟

امنیت در داخل و اطراف ورزشگاه‌ها مهم است. همه چیز سازماندهی شده و طرفداران می‌توانند از فوتبال لذت ببرند. اوضاع امنیتی برزیل هم خوب است. برزیلی‌ها هم به خوبی در سازماندهی رویدادهای مهم تبحر و نظم دارند. اما به‌طور کلی فیفا به همه کسانی که به برزیل می‌آیند می‌گوید که میهمان برزیل هستند و همه برزیلی‌ها هم به شما احترام می‌گذارند. البته میهمانان هم به برزیلی‌ها احترام می‌گذارند.

خود جرومه والکه دبیرکل فیفا طرفدار چه تیمی است؟ یا دوست دارید بازی کدام تیم را ببینید؟

به عنوان دبیر کل فیفا می‌گویم که هیچ تیمی. من بارها به کشورهای مختلف جهان سفر کرده‌ام و بازی‌های کشورهای مختلف را در ورزشگاه‌های گوناگون دیده‌ام. اما قبل از اینکه خودم بخواهم از تیمی حمایت کنم، بار فنی آن تیم را بررسی می‌کنم. در جام‌جهانی این دوره تیم‌های قدرتمندی حضور دارند که پیش‌بینی را سخت می‌کنند. برای من مهم است که کدام دو تیم به فینال می‌روند. الان همه انتظار دارند برزیل به فینال صعود کند و حتی قهرمان می‌شود اما تیم‌های خوب دیگری مثل آلمان، آرژانتین، پرتغال و فرانسه هم هستند که می‌توانند مدعی حضور در فینال باشند. من امیدوارم که نمایش همه تیم‌ها بهتر از جام‌جهانی 2010 آفریقای جنوبی باشد. البته کشورهای آمریکای لاتین یا همان آمریکای جنوبی قوی هستند و اروپایی‌ها هم قدرت خاصی دارند و همه تیم‌هایی که گفتم جام می‌خواهند.

برخی از گروه‌ها و افراد در برزیل به سیاست‌های اقتصادی برزیل و جام‌جهانی معترض هستند و می‌گویند هزینه جام‌جهانی بیش از حد لازم است. برای این افراد چه صحبتی دارید؟

الان نمی‌شود چنین چیزی گفت و ادعا کرد که در جام‌جهانی بیش از حد هزینه می‌شود. باید سال‌ها بعد در این‌باره اظهار نظر کرد. هدف ما در درجه اول احداث زیرساخت‌های فوتبال است. برزیلی‌ها در داشتن ورزشگاه‌ها و اردوها شگفت‌انگیز هستند. آنها خیلی از امکانات را از قبل داشتند. ورزشگاه‌ها که در جام کنفدرانسیون‌ها استفاده شده است. استقبال طرفداران بیشتر شده و از آنجا که ساختار بهتر شده استاندارد جام‌جهانی بالاتر می‌رود. البته این ماجرا شهر به شهر متفاوت است. الان در شهرهای میزبان هتل، جاده، اتوبان و زمین تمرین و فروشگاه احداث شده است که اینها همه ارزش و سرمایه است. فوتبال به برزیل آبادانی می‌برد. در آفریقای جنوبی، زندگی مردم در برخی از شهرهای دورافتاده به خاطر جام‌جهانی تغییر کرد. این تغییر به خاطر برگزاری جام‌جهانی بود. به خاطر سرمایه‌گذاری‌هایی بود که انجام شد. از درآمدی که نصیب برزیل می‌شود، فیفا هیچ رقمی را برای خودش برنمی‌دارد. فیفا میزبانی را به مناقصه می‌گذارد. اطلاعات غلط این روزها زیاد منتشر می‌شود. اینکه می‌گویند برزیل می‌خواهد پول‌های فیفا را در پروژه‌های دیگر خرج کند، یکی از همین دروغ‌های بزرگ است. ما هیچ چیزی را در برابر منافع مردم برزیل قرار نمی‌دهیم. جام‌جهانی راه را برای سرعت بخشیدن به سرمایه‌گذاری در یک کشور هموار می‌کند. برگزاری تظاهرات کار سختی نیست اما وقتی هدف اشتباه باشد، آن وقت است که اتفاقات خوشایندی رخ نمی‌دهد. معترضان با این کارها امکان توسعه را در برزیل از بین می‌برند.

ترجمه: چیا فوادی

     
آی اسپورت
2014-05-15 19:10:31
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر