فهرست
این جام جشن است؛ عزا گرفتید؟
این جام جشن است؛ عزا گرفتید؟

این جام جشن است؛ عزا گرفتید؟

آی‌اسپورت- مارا ملت مرده‌پرست نام نهاده‌اند. علاقه بیش از اندازه به سوگواری مشخصه دیرینه ما بوده است اما در سال‌های اخیر این ویژگی به گمان بسیاری منفی و ناپسند با خصیصه زشت «خودتحقیری» عجین شده است. ما ملت لطیفه‌ساز بودیم اما از کنترل خارج شده و حالا لطیفه‌های ما هجو و هزل شده‌اند. جماعتی یاد گرفته‌اند همه چیز را به زشتی بکشند و برای‌شان حتی فاجعه‌ای که برای چند دانش‌آموز هم رخ داده تبدیل به هجونامه شده است و زشت‌ترین صحبت‌ها را در مورد این مسئله می‌کنند. این روزها تب جام جهانی هر روز بالاتر می‌رود و فراتر از انتقادهای هر روزه با زشت‌ترین تکراری‌ها روبه‌رو هستیم. ما به تحقیر تیم خود می‌پردازیم. این که در جام جهانی هستیم که تیم‌های باسابقه‌ای چون ایتالیا و هلند و آمریکا و کامرون و ترکیه و... و‌ تیم‌های ثروتمندی چون امارات و چین و قطر در آن نیستند برای ما نباید مایه تحقیر تیم ایران شود.

در اخبار در مورد زود رسیدن هواپیمای تیم ملی ایران سخن گفته شده؛ بلافاصله لطیفه‌های عمدتا تحقیرکننده نثار تیم ملی می‌شود. همه از باخت‌های سنگین تیم ملی گفته‌اند و یادشان نمی‌آید قهرمان اسبق جام جهانی و اروپا و قهرمانان فعلی اروپا و آفریقا حریفان‌ما هستند و باید روحیه بچه‌ها را تقویت کنیم. کاپیتان‌های مراکش و اسپانیا و پرتغال از یوونتوس و رئال مادرید هستند. کلکسیونی از ستارگان لالیگا و سری آ و... قرار است شانه به شانه ستارگان ما بازی کنند. آیا این اتفاق تمسخر و لودگی می‌خواهد؟ ما تدارک کافی نداشتیم، مشکلات مدیریتی داشته و داریم اما نباید خوشحال باشیم که در جشن فوتبال ما هم شرکت داریم؟ این که ما هم واگنی از ترن جهانی نخبه‌های فوتبال دنیا هستیم تمسخر دارد؟

چرا ما عادت به تحقیر کردن داریم؟ در سینما شهاب حسینی و فرهادی نخل فستیوال کن را می‌گیرند و مسخره می‌شوند؛ فرهادی اسکار می‌گیرد مسخره می‌شود. لباس انوشه انصاری و پروفسور نادری که پیام اعتراض فرهادی در مراسم اسکار می‌خوانند به تمسخر گرفته می‌شود. گویش علی دایی به تمسخر گرفته می‌شود. رقصیدن نویسنده شهیر محمود دولت‌آبادی به تمسخر کشیده می‌شود. کارشناس به تلویزیون می‌آید و با این که بازی کردن در جام جهانی را به خواب ندیده، بازیکنان ما را کوچک می‌بیند.

آری آنها اسپانیا و پرتغال هستند اما مگر ما با آرژانتین در ۲۰۱۴ و یوگوسلاوی و آلمان ۱۹۹۸ و اسکاتلند و هلند ۱۹۷۸ بر اساس منطق و سابقه و قدمت نباید گل‌باران می‌شدیم؟ اما این‌گونه نشد. مگر فوتبال را می‌توان پیش‌بینی کرد؟ یادمان نرود ما می‌رویم که در جشن فوتبال باشیم.

۴۸ ۱۱  
آی اسپورت
2018-06-07 00:41:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۱ نظر
علی
پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۷، ۰۱:۰۴
کم مانده نویسنده استقلالی مطلب، التماس پرسپولیسی ها را بکند! خخخخ
این تیم کی روش است نه تیم ملی... خلاص
مکتب لنگیسم
پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۱۸
حقارت شماها ثابت شدست بچه جان
خیلی کاره خوبی میکنین طرفدار تیم ملی نیستین خخخ
والا واسه تیم ملی افت داره بدبختایی امثال تو طرفدارش باشن خخخ
حالا هم برو پیج کمال و احمدزاده التماستو کن اینجا چیکار میکنی بچه جان
#حقارت_تا_قیامت
قارتال
پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۷، ۰۱:۱۹
مردم ما مردم اعتراض هستند گاهی وقتا حتی نمی دونند چرا و برای چه اعتراض میکنند امیدوارم تیم ملیمون بازیهای خوبی انجام بده .
mano
پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۷، ۰۱:۳۶
عاطف جان ناراحت نباش ما ملتی ھستیم ک پدران وپدربزرگان ما شب میگفتند مرگ بر مصدق و روز ھم شعار زندہ باد مصدق سر میدادند
شاید جونھا سن شون قد ندھد ولی در نودوھشت ھم ک ھمہ بازیکنان پرسپولیسی بودند و استقلالی میگفتند این تیم ھفت تا از رم خوردہ و در جام جهانی کیسہ گل میشہ ولی شبی ک امریکا رو برد منتقدان سرسخت ھم شب تاصبح توی خیابان گل میگفتند و می خندیدند
امسال ھم اگہ مراکش رو ببریم ھمہ میایم بہ بہ چہ چہ راہ می اندازیم
عاطف جان ناراحت نباش ملت عجیبی ھستم کلا
علی پرسپولیسی
پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۷، ۰۱:۵۳
عزیزم نمیشه چندین سال بذر نفرت بکاری بعد محبت برداشت کنی . با زور هم نمیشه به یکی بگی چیزی رو که دوست نداره ، دوست داشته باشه . خلاص!
ارثیه شومی که کیروش برای فوتبال ما گذاشته و میذاره ، هنوز خودشو نشون نداده . کیروش برای فوتبال ما مثل احمدی نژاده برای مملکت ما ! جوری خراب میکنه که دیگه هیچوقت درست نشه .
پرسپولیس واقعی
پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۷، ۰۲:۰۱
ما خوشحالیم ، آنها که عزا گرفتند مجلس را اشتباهی آمدند!
اینجا عروسیه .
ایمان ابراهیمی خخخخخخخخخخ
پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۷، ۰۲:۰۹
کسی با تیم ملی مشکلی نداره - ولی این تیم کیروشه نه تیم ملی
رضا
پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۷، ۰۳:۲۰
یک مطلب عالی پس از چندماه
امید میم
پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۵۶
این تیم ملی کیروشه نه تیم ملی ایران :))))) مغز فندقی ها به اینترنت دسترسی دارند، خوشم میاد. کوچولو، برو پلی استیشنت رو بازی کن، سیدجلال جونت رو هم ببر بذار دفاع بارسا جای پیکه یا رئال جای راموس. با مغز فندقی ت کامنت نذاری خیلی بهتره عمو جون. کسی که به خاطر یه بازیکن از یه باشگاه میخواد تیم کشورش رو خوش داشته باشه یا نه، همون بهتر که نداشته باشه.
.......
پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۱۸
..ً.......
فرزین
پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۷، ۲۲:۵۲
واقعاً متن عالی بودو خیلی وقت بود تو این سایت همچین متن خوبی ندیده بودم
ممنون
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر