فهرست
دوباره «تعلیق» چماق می‌شود؟
دوباره «تعلیق» چماق می‌شود؟

دوباره «تعلیق» چماق می‌شود؟

آی اسپورت - نامه محرمانه سازمان بازرسی به وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال، سرنوشت انتخابات فدراسیون را مبهم کرده است. اگرچه مدیران فعلی فدراسیون اصرار دارند هرطور شده انتخابات را در همان تاریخ قبلی و با همین گزینه‌های فعلی برگزار کنند، اما سازمان بازرسی زیربار ریاست بازنشسته‌ها در فدراسیون فوتبال نمی‌رود و حالا در نامه جدیدش گویا به صراحت اعلام کرده بازنشسته‌ها نه تنها نمی‌توانند رئیس، دبیرکل و خزانه‌دار فدراسیون باشند که برای نایب‌رئیسی اول و دوم هم نمی‌توانند اقدام کنند.

حالا باید دید شورای ۳ نفره‌ای که تأیید صلاحیت نامزد‌ها را برعهده دارد، نامه سازمان بازرسی را ملاک قرار می‌دهد یا اساسنامه فدراسیون فوتبال را؟

در اساسنامه فدراسیون هیچ اشاره‌ای به بازنشستگی نشده است. اساسنامه می‌گوید نامزد‌ها باید زیر ۶۵ سال باشند، اما قانون پارلمان- همان که باعث استعفای ساکت و کفاشیان و سایر بازنشسته‌ها شد- به صراحت روی قطع همکاری با بازنشسته‌ها تأکید دارد. در شورای ۳ نفره طبق قانون رئیس حراست فدراسیون، دبیرکل فدراسیون و نماینده وزارت ورزش مسئولیت بررسی صلاحیت نامزد‌ها را برعهده می‌گیرند. این وسط موضع نماینده وزارت ورزش که روشن است. مهدی علی‌نژاد سرپرست موقت معاونت ورزشی وزیر ورزش و جوانان صراحتاً در تلویزیون گفته طبق دستور سازمان بازرسی کل کشور بازنشسته‌ها نمی‌توانند رئیس، نایب‌رئیس، دبیرکل و خزانه‌دار فدراسیون شوند. پس طبیعی است علی‌نژاد قصد تأیید صلاحیت بهاروند را نداشته باشد. در نقطه مقابل ابراهیم شکوری دبیرکل موقت فدراسیون هم کاملاً طبیعی است خواهان اجرای مو به مو اساسنامه فدراسیون باشد و حتی روی تأیید صلاحیت بازنشسته‌ها پافشاری کند و باید دید موضع رئیس حراست فدراسیون چیست و خروجی نشست‌های این شورای ۳ نفره چه خواهد بود. هرچه هست این گروه باید خیلی بی‌سر و صدا همه چیز را جلو ببرد. دلیل محرمانه ماندن نامه سازمان بازرسی هم همین است. اگر به طور علنی اعلام شود یک نهادی خارج از تشکیلات فوتبال خواهان حذف بازنشسته‌ها از انتخابات فدراسیون فوتبال است، شاید دوباره شائبه دخالت دولت در فوتبال پیش بیاید و بحث تعلیق فوتبال ایران وسط کشیده شود. هرچند قانون منع به کارگیری بازنشسته‌ها هیچ ربطی به دولت ندارد و این تصمیمی است که از سوی پارلمان ایران اتخاذ شده و نمی‌تواند مصداق دخالت سیاست در ورزش باشد، اما به هر حال کم نیستند کسانی که دوست دارند به هر بهانه‌ای چماق تعلیق را به دست بگیرند و ما را از احتمال تعلیق فوتبال ایران بترسانند. حتی شایعه شده یکی از بازنشسته‌ها تهدید کرده اگر صلاحیتش برای انتخابات تأیید نشود بحث را به فیفا می‌کشاند و بازی انتخابات را به هم می‌زند.

در چنین شرایطی باید دید سران فعلی فدراسیون و وزارت ورزش برای برون رفت از خطر تعلیق و مشکلات جانبی‌اش به چه تفاهمی می‌رسند. امروز مهلت ۷ روزه نامزد‌ها برای گرفتن ۱۰ امضا به پایان خواهد رسید و از امروز نامزد‌هایی که موفق به جمع‌آوری امضا‌ها شده باشند، وارد مرحله بررسی صلاحیت می‌شوند. بودن یا نبودن بازنشسته‌ها در نتیجه نهایی انتخابات هم تعیین‌کننده خواهد بود. اگر به بازنشسته‌ها مجوز ندهند، خروج اجباری بهاروند از جمع نامزدها، شانس قریب را برای ریاست افزایش می‌دهد و معادلات نایب‌رئیسی را هم دستخوش تغییر خواهد کرد. خارج از کشمکش‌های قانونی، یک عده معتقدند نباید فوتبال را از مدیران باتجربه خالی کنیم و در نقطه مقابل عده‌ای هم اعتقاد دارند بازنشسته‌ها باید بروند تا میدان برای جوان‌تر‌ها باز شود.

کارشناسان هم تلفیق مدیران جوان و مشاوران باتجربه را بهتر از حفظ بازنشسته‌ها در مناصب کلیدی می‌دانند، اما کیست که نداند در این فوتبال کسی برای کارشناسان تره هم خرد نمی‌کند! که اگر غیر از این بود، الان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی نبود و فدراسیون فوتبال‌مان این اوضاع و احوال را نداشت.

 

خبر ورزشی

     
آی اسپورت
2020-02-17 15:15:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر