فهرست
التهاب در تبریز، ذوق در آنکارا
التهاب در تبریز، ذوق در آنکارا

التهاب در تبریز، ذوق در آنکارا

آی اسپورت - جمعه شب فوتبال ایران شاهد یکی از تماشایی‌ترین بازی‌های چندسال اخیرش در تبریز بود. استقلال استراماچونی به مصاف تراکتور دنیزلی رفته بود و تماشاگران فوتبال از یک بازی جذاب و پرگل سیراب شدند. این بازی بدون شک بهترین بازی لیگ تا به اینجا بود اما اتفاقات روی سکوها کام خیلی‌ها را تلخ کرد و البته بعضی‌ها را خوشحال!

تراکتور که یکی از محبوب‌ترین تیم‌های ایران است، همیشه وقتی خوب نتیجه می‌گیرد، ورزشگاهش مملو از تماشاگر می‌شود. وقتی پای تیم‌های بزرگ پایتخت به تبریز باز شود هم که دیگر جای سوزن انداختن در ورزشگاه نیست. جمعه شب هم ورزشگاه یادگار امام چنین شرایطی داشت و حتی بیشتر از ظرفیتش پذیرای هواداران تراکتور بود. به طوری که گزارشگر تبریز گفت: «روی هر صندلی یک و نیم نفر نشسته‌اند!»

این تماشاگران هم قاعدتاً مثل تمام شهرهای ایران از طیف‌ها، گروه‌ها و اقشار مختلف به ورزشگاه می‌آیند و افکار مختلفی دارند و البته یک طیف خاص، همیشه صدای بلندتری داشته‌اند. طیفی که خودش را جدایی‌طلب می‌داند، به ارزش‌های مورد پسند ایرانی‌ها توهین می‌کند و ترجیح می‌دهد پرچم‌ کشورهایی همچون آذربایجان و ترکیه را به ورزشگاه بیاورد. این اتفاق در چندسال اخیر پررنگ‌تر شده و حالا که سرمربی تراکتور هم یک سرمربی سرشناس ترکیه‌ای است، وجاهت بیشتری پیدا کرده. جمعه شب، ورزشگاه یادگار امام شاهد بیشترین تحرکات این طیف کوچک اما پر سر و صدا بود. آنها فریادهایی در حمایت از ترکیه و حتی حمله نظامی این کشور به مناطق کردنشین سوری سر دادند و تا جایی که توانستند از خجالت وریا غفوری، کاپیتان کرد استقلال درآمدند!

نکته عجیب اینجاست که آنها به راحتی پرچم‌های تفرقه‌افکنانه‌شان را به ورزشگاه می‌آورند؛ پرچم کشورهای همسایه که از این تحرکات بدشان نمی‌آید. جمعه شب حتی برخی یک پرچم عجیب به ورزشگاه آورده بودند که رویش نوشته شده بود: «چک‌اسلواکی یا یوگوسلاوی؟ انتخاب با شماست» اشاره‌ای تلخ به ماجرای تقسیم دو کشور مختلف با روش‌هایی متفاوت. چک و اسلواکی به طور مسالمت آمیز از هم جدا شدند و یوگسلاوی با جنگی خانه‌مان برانداز به کشورهای کنونی حوزه بالکان تقسیم شد. این شعارها هرچند در تبریز و سایر شهرهای استان‌های آذربایجان شرقی و غربی طرفدار خاصی ندارد اما توانسته برخی‌ها را هم فریب دهد.

در بازی جمعه شب البته اتفاقات دیگری هم افتاد. از جمله شعارهایی در حمایت از ترکیه. این اتفاق حسابی رسانه‌های ترکیه‌ای را ذوق‌زده کرد. به طوری که روزنامه «ینی شفق» که یک روزنامه تندرو در ترکیه به حساب می‌آید، در توییترش نوشت: «در تبریز 120 هزار نفر در استادیوم فریاد زدند: جانم و خونم فردای تو، ترکیه مادر اصلی ما». نکته جالب اینجاست که گنجایش ورزشگاه یادگار 50 هزارنفر کمتر از جمعیت ذکر شده است و این شعار هم فقط توسط عده محدودی از تماشاگران که متعلق به همان طیف خاص ذکر شده است داده شده. با این همه مشخص نیست چرا فدراسیون فوتبال درباره اتفاقات تبریز ورود نمی‌کند. این مسائل برای اولین بار نیست که در تبریز رخ داده و قطعاً آخرین بار هم نخواهد بود. هربار به شدت اتفاقات افزوده شده و هربار مماشات فدراسیون ادامه پیداکرده است. این در حالی است که فیفا اساساً چنین جوی در استادیوم‌ها را نمی‌پسندد و هرگونه فعالیتی که شائبه‌های سیاسی داشته باشد را محکوم می‌کند. حالا مشخص نیست چرا فدراسیون فوتبال که در قوانین انضباطی داخلی خودش هم برای این مسأله محرومیت‌های نسبتاً سنگینی در نظر گرفته است، به ماجراهای تبریز ورود نمی‌کند.

ایران ورزشی

۳۸ ۱۰  
آی اسپورت
2019-11-04 00:42:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۰ نظر
آرش 6
دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸، ۰۱:۵۲
اونوقت آتا زنوزی بهشون بلیط مجانی نمیده آخه
۱
Fem
دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸، ۰۴:۳۰
چقدر ادمای بی ابرویی هستن به خاطر یک تیم فوتبال مزخرف مغز پوکشون رو تعطیل کردن
۱
بابك
دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸، ۰۷:۱۲
حالا جالبه كه در زمان عثماني چند بار ارتش عثماني مردم آذربايجان را قتل عام و به زنان .... كردند حتي زن شاه اسماعيل را در جنگ چالدران اسير كردند كه ترك بود
۴
Milad6&4
دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸، ۰۷:۴۴
من فقط یه سوال دارم؛ اینا که اینجوری از دکل ترکیه و آذربایجان میرن بالا چرا گورشونو گم نمیکنن برن اونجا؟؟؟؟؟بدبختای بیسواد خبر ندارن زمان دولت عثمانی چقدر به زنها و دخترای تبریزی تجاوز کردن !!
۲
یاشاسین تراکتور
دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸، ۰۸:۱۹
اینا ریشه در جهل شماست با اینکه در تمام دوران ایران هرچه داشته از صدقه سر ترک ها بوده موقع جنگ که میشه پان فارسا تو مثل سگ تو لونه شون میرن و برای ترک ها دم تکون میدن اما موقع آرامش و صلح پاچه مونو میگرن خجالت بکشین بسه دیگه اگر صبر مون لبریز به خدا قسم دهنتونو گل میگیریم
ایران
سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، ۲۱:۱۶
ورزشگاه عرصه ی سیاسی نیست .
زبان مردم آذربایجان با تجاوز و اشغال و به زور ترکی شده . مردم آذربایجان ترک نیستند .

دریغ از دو صفحه مطالعه !
عارف
دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸، ۰۸:۵۰
چون دشمن دشمن ما دوست ماست مسولین سپاهانی فدراسیون و تراکتور دشمن مشترکی به نام استقلال و پرسپولیس دارند
۳
tractor
دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸، ۱۱:۵۹
والا مصاحبه وریا غفوری رو دیدم کلی از تماشاچیا تشکر کرد و گفت جو عالی بود و فقط تیم خودشون رو تشویق کردن. شما الان خودت سرمنشا تفرقه شدی با جعل خبر. خوب نیست برای عقده‌گشایی دست به پروپاگاندا بزنید. یعنی تو نیوکمپ شعارهای سیاسی داده نمیشه؟ چرا میخواهید بر احساسات یک عده سوار شده و از آبی که گل آلود میکنید بیشترین ماهی را بگیرید؟ این کشور الان بیشتر از هر زمانی نیاز به اتحاد و همدلی دارد.
۸
سعید
دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸، ۱۴:۰۳
با سلام
واقعا جای تعجب داره چطور شما خودتونو هموطن میدونین
چرا باید با اعلام پنجم شدن ترختور تو سایت ترنسفر مارکت اینهمه بسوزین و کینه ورزی کنین
اون وطن فرخته هایی که میان ورزشگاه آزادی شعارهای حمایتی از رضا پالان سر میدن چرا سیاسی محسوب نمیشن

یقینا اگه این وسط خود فروخته ای باشه اونم بعضی نفهم هایی هستن که دشمنی با ترختورو و مردم آذربایجان میکنن
برو جنوب ببین بیشترین شهید رو قوم ترک داده
اون موقعی که گروه تروریستی پ.ک.ک و پژاک جوونای آذربایجان رو شهید میکنن زبونتون جای دیگتونه
چیز خوری اضافه هم نکنین که آلبوم نمک نشناسیتون پر از عکس های بی شرمیتونه
اون کسایی که از عثمانی و ناموس حرف میزنن .خواهشن برن خونواده هاشونو از زیر عرب های دبی در بیارن
ایران
سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، ۲۱:۱۰
رفتارهای ناشایست جاسوسان ترکیه و باکو در تبریز نشان از بیگانه بودن حاکمان کنونی ایران است ‌ آنها که اقتصاد ایران را نابود کردند . دزدی و عارت منابع را تکمیل کردند . هیچگونه لیاقت و شایستگی ندارند . ثروت ایران را به بهانه ی اسلام خرج جنگ عربها میکنند . ورزش را سیاسی کردند باید در ورزشگاهها سگها به داد بیایند .

در واقع فدراسیون فوتبال باید تیم تراکتور سازی را منحل کند .تجمع هواداران تراکتور سازی کانونی برای فتنه ، تفرقه افکنی و به حماقت کشاندن آذری های ترک زبان شده است . مردمی که نمی دانند زبان ملیت نمی آورد و تا چند دهه پیش زبانشان ترکی نبوده است .
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر