فهرست
سوالاتی برای مدعیان چمپیونز لیگ: تیغ دو لبه پاریسی‌ها
سوالاتی برای مدعیان چمپیونز لیگ: تیغ دو لبه پاریسی‌ها

سوالاتی برای مدعیان چمپیونز لیگ: تیغ دو لبه پاریسی‌ها

آی‌اسپورت – در گروه اول امشب اتلتیکو مادرید به موناکو سفر می‌کند. مهمترین نکته درباره اتلتی در این فصل و رقابت‌شان برای قهرمانی چمپیونز لیگ باقی ماندن آنتوان گریزمن است. با اینکه نوع اعلام تصمیم او با ویدئویی روی شبکه‌های اجتماعی چندان دلچسب نبود، اما نفس تصمیمش اتفاقی بزرگ و فرخنده برای فوتبال اروپا و اسپانیا به حساب می‌آید. گریزمن به جای اینکه بدل به یک نام بزرگ دیگر در بارسلونا شود، تصمیم گرفت تنها فوق ستاره اتلتی باقی بماند.

اتلتی به رهبری دیگو سیمئونه تیمی فوق‌العاده منسجم و یک دست است، اما بدون گریزمن منبع خلاقیت و جادویی که برای بردن بازی‌های بزرگ به آن نیاز است را ندارد. گریزمن برای اتلتی می‌تواند کنار دیگو کاستا در خط حمله بازی کند. اما اخیرا او علاقه و توان زیادی در یک پست عقب‌تر بازی کردن و نقش بازی‌ساز را به عهده گرفتن هم نشان داده، نکته‌ای که می‌تواند کمک زیادی به تیم سیمئونه برای نفوذ به خطوط دفاعی مستحکم تیم‌های بزرگ اروپایی کند.

دیگر تیم اسپانیایی که امشب راه خودش در چمپیونز لیگ را شروع می‌کند بارسلونا است. بارسا در گروه دوم میزبان پی‌اس‌وی آیندهوون است. سوال بزرگ درباره تیم ارنستو والورده در فصل جدید خط میانی این تیم است. هنوز رفتن ژاوی، سه فصل پیش عجیب به نظر می‌رسد و رفتن اینیستا در این تابستان هم عجیب‌تر. با اینکه اینیستا فصل پیش همیشه در ترکیب اصلی قرار نمی‌گرفت، اما معمولا بهترین نمایش‌هایش را برای بزرگ‌ترین بازی‌ها حفظ می‌کرد.

حالا جای خالی اینیستا را باید فیلیپه کوتینیو، سرخیو بوسکتس و ایوان راکیتیچ پر کنند. کوتینیو بازیکنی است که پاس‌های فوق‌العاده ارسال می‌کند، اما تداوم اینیستا در کنترل جریان بازی با پاس‌هایش را ندارد. بوسکتس هم هافبکی است با نقشی بسیار متفاوت با اینیستا و راکیتیچ هم معمولا به عنوان هافبک مکمل نمایش‌های بهتری داشته تا نفر اول خط میانی. پس شاید این لیونل مسی باشد که مجبور شود به یاری خط میانی تیمش بیاید و به جای تمام کردن موقعیت‌ها به شروع کردن آن‌ها کمک کند.

در گروه دوم اما بازی بزرگ امشب تاتنهام و اینتر است. سوال کلیدی برای اسپرز در آستانه این بازی فرم هری کین است. شاید غریب به نظر برسد که ادعا کنیم فرم گلزنی او رو به افول است. کین فصل پیش 41 گل در رقابت‌های مختلف برای اسپرز زد، یعنی بالاترین آمارش در یک فصل. در ضمن او در تابستان هم کفش طلای جام جهانی را برد. اما مهاجمی که فصل پیش میانگین 5 ضربه به دروازه حریفان در هر 90 دقیقه داشت، آمار این فصلش تقریبا نصف شده است.

البته فوتبال کین فقط محدود به گلزنی نمی‌شود. او همیشه نقش مکمل خوبی برای مهاجمی پرانرژی‌تر و سریع‌تر از خودش هم بازی می‌کند، مثلا در تیم ملی برای رحیم استرلینگ و در باشگاهش این فصل برای لوکاس مورا. اما تاتنهام در فصول اخیر بسیار به گلزنی‌های کین وابسته بوده و اگر او به فرم سابقش باز نگردد، بعید است تیم موریسیو پوچتینو بتواند تاثیر خاصی روی چمپیونز لیگ امسال بگذارد.

گروه سوم اما قطعا سخت‌ترین گروه این فصل است، با حضور ناپولی، لیورپول و پاریس سن ژرمن. ناپولی به رهبری کارلو آنچلوتی، مربی‌ای که سه بار قهرمان چمپیونز لیگ شده، کار سختی برای صعود از این گروه خواهد داشت.

بازی بزرگ امشب جدال لیورپول و پی‌اس‌جی در آنفیلد است. لیورپول فینالیست فصل پیش بود و در این تابستان اسکوادش با خریدهایی هوشمندانه تقویت شده است. اما کورس قهرمانی آن‌ها در لیگ برتر می‌تواند در اروپا بهشان ضربه بزند.

درست است که یورگن کلوپ هنوز از خریدهای جدیدش ژردان شکیری و فابینیو در ترکیب اصلی استفاده نکرده، اما حتی با حضور این بازیکنان جدید هم به نظر نمی‌رسد سبک فوتبال او که مبنی بر انرژی بسیار بالا است به تیمش اجازه دهد هم برای قهرمانی لیگ برتر بجنگد و هم برای فتح چمپیونز لیگ. وقتی به کارنامه کلوپ هم نگاه می‌کنیم می‌بینیم او در هر فصل یا در لیگ داخلی‌اش موفق بوده، یا رقابت‌های اروپایی.

در سوی دیگر زمین هم امشب تیمی قرار دارد که با تمام خرجی که در سال‌های اخیر کرده حتی موفق نشده یک بار تا نیمه نهایی چمپیونز لیگ پیش بیاید. از سال 2004 به بعد، وقتی پورتو موناکو را در فینال شکست داد، هیچ تیمی خارج از ایتالیا و اسپانیا و انگلیس و آلمان موفق نشده به دیدار نهایی چمپیونز لیگ برسد. شاید پی‌اس‌جی با مثلث خط حمله نیمار، ادینسون کاوانی و کیلین امباپه بیشترین شانس برای شکستن این سلطه را داشته باشد، اما مسئله اینجاست بازی‌های ساده آن‌ها در لیگ با اینکه برای دیدارهای اروپایی چندان خسته‌شان نمی‌کند، اما چالش لازم برای همیشه در بالاترین سطح بودن را هم پدید نمی‌آورد.

مسئله اینجاست که پاریسی‌ها در تقریبا تمام بازی‌های لیگ تیمی هستند که مالکیت بالای توپ را در اختیار دارند و باید به دفاعی با عمق کم و تعداد نفرات زیاد نفوذ کنند. در اروپا اما وقتی آن‌ها تحت فشار قرار می‌گیرند و مجبور می‌شوند نقش عکس را بازی کنند، ضعف‌های این تیم در قلب خط میانی و دفاعی مشخص می‌شود.

۲    
آی اسپورت
2018-09-18 10:13:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر