فهرست
ناگهان روی ابرها
ناگهان روی ابرها

ناگهان روی ابرها

آی اسپورت - حرکت انفجاری آیاندا پاتوسی سکوهای آبی نقش جهان و احتمالا میلیون‌ها استقلالی را در سراسر ایران به آسمان فرستاد. پس از شکست تلخ و پرحاشیه داربی و توقف مقابل سایپا شاید اکثر آبی‌ها با چشمی نگران به تقویم فوتبالی روزهای بعد نگاه می‌کردند. زمانی که استقلال باید به قطر می‌رفت و با الهلال تا بن دندان مسلح ۶ امتیازی در لیگ قهرمانان بازی کند. بعد بلافاصله برگردد و به اصفهان برود و مسابقه سخت با سپاهان چغر و بدبدن را تجربه کند. سپاهانی که اگر چه چند هفته‌ای می‌شود که از فرم خوبش فاصله گرفته و توان برد ندارد اما همیشه مقابل غول‌های پایتخت باانگیزه و خطرناک است. خوش‌بین‌ترین هوادار استقلال هم فکر نمی‌کرد حاصل این ۴روز دشوار ۶امتیاز شیرین و زنده کردن همه امیدها باشد اما ماموریت غیرممکن با بهترین نتیجه انجام شد. حالا استقلالی‌ها هنوز رؤیای قهرمانی لیگ را گوشه ذهن‌شان نگه داشته‌اند و پروژه گروه مرگ آسیا را تمام‌شده نمی‌دانند.

زنده نگه داشتن شانس یا کمک به رقیب؟

پیروزی دقیقه ۹۷  آبی‌ها هرچقدر هم برایشان خوشحال‌کننده و گوارا باشد، رقیب سرخ را هم شاد کرده است. در روزی که فروزان با اشتباهات مرگبارش تراکتور را در رشت زمین‌گیر کرد بهترین خبر شکست همزمان سپاهان بود تا هر دو تیم از کورس رقابت با پرسپولیس جابمانند. حالا قرمزها از حاشیه امنیت خوبی در صدر جدول برخوردارند و ۲تساوی در بازی‌های رودرروی‌شان با سپاهان و تراکتور هم کافی به‌نظر می‌رسد. درست است که در فوتبال چیزی قابل پیش‌بینی نیست اما پیروزی استقلال در واقع در هموار کردن مسیر قهرمانی رقیب بسیار مهم و حیاتی بود. آبی‌ها با این برد در ۵بازی آینده که آسان‌تر از مسابقه‌های رقیب است به‌دنبال لغزش پرسپولیس هستند تا شاید معجزه فوتبالی را بغل کنند. اتفاقی که نشدنی نیست اما بسیار سخت به‌نظر می‌رسد.

بازگشت به مسیر پیروزی بدون رحمتی!

ترکش‌های پنالتی چیپ اسماعیلی بیشتر از اینکه دامن خود او را بگیرد به کاپیتان آبی‌ها برخورد کرد. او به‌خاطر شایعه دخالت در تعیین زننده ضربه پنالتی مورد غضب هواداران آبی است و حالا به بهانه مصدومیت از ترکیب اصلی خارج شده است. سیدحسین حسینی هم البته قدر این فرصت را خوب دانسته و در سه بازی فقط یک گل از الهلال خورده که در آن هم کاملا بی‌تقصیر بوده است. به‌نظر می‌رسد همه‌‌چیز دست در دست هم گذاشته‌اند تا رحمتی دوباره به روزگار سخت فصل پیش برگردد. استقلال دو برد مهم در روزهای غیبت او به‌دست آورده و شاید پیروزی‌های مهم تری هم در راه باشد. این روزها همه از هم می‌پرسند چه شد که خروج رحمتی از ترکیب ورق استقلال را برگرداند. چه شد که انگیزه و انرژی پیروزی در تیم مستاصل ۱۰ فروردین دگرگون شد تا در عرض ۴روز ۲بازی پر فشار را تحمل کند و نشکند. هیچ‌کس حواسش به بازی‌ها ضعیف و کم اثر فرشید اسماعیلی نیست و همه کاپیتان را زیر ذره‌بین برده‌اند.

کجا بود این استقلال؟

اگر چه بازگشت دانشگر و نورافکن به ترکیب اصلی و بهتر شدن  اوضاع دفاع و خط میانی آبی‌ها در این دو برد مشهود است اما تغییر مشخص استقلال دوندگی بی‌امان آنها تا آخرین لحظه بازی است. در استقلالی که از دقیقه ۶۰ داربی و بازی با سایپا رمق فشار آوردن و پرس کردن را نداشت اما حالا و در دقیقه ۹۲ بازی با سپاهان در ضد‌حمله حریف ناگهان 6بازیکن آبی با سرعت بر می‌گردند و راه زردها را سد می‌کنند. بدون شک این تغییر ماهیت و رویکرد تیم در نتیجه شوک بزرگ داربی است. در استقلال معجزه‌ای رخ نداده است. آبی‌ها فقط به‌خودشان آمده‌اند و از هراس افزوده شدن فشار هواداران و شاید انگیزه‌های شخصی متحول شده بازی می‌کنند. واقعا کجا بود استقلالی که می‌تواند ۹۰ دقیقه به الهلال موقعیت ندهد و بعد از مردود شدن گلش باز هم روحیه بردن سپاهان بالای جدولی را داشته باشد؟ استقلال از ضربه داربی ناک اوت نشد، بیدار شد.

خودتان را کنترل کنید

بردن سپاهان در دقیقه ۹۷ بعد از مردود شدن گل کریمی و با توجه به اتفاقات بازی رفت بسیار دلچسب و شیرین بود آنقدر که آبی‌ها بعد از یک هفته تلخ و سخت جشنی افراطی و عجیب و غریب در اصفهان بگیرند و شفر را روی دست به هوا پرت کنند. بی‌توجه به اینکه پیروزی مقابل سپاهان نخستین برد مقابل تیم‌های بالای جدولی لیگ بوده یا اینکه استقلال شانس قهرمانی بسیار کمرنگی دارد و یا این مسئله که دستاوردهایش در مقایسه با فصل قبل تقریبا هیچ است. اگر استقلال قهرمان لیگ نشود و از گروهش در آسیا صعود نکند نسبت به فصل گذشته که جام حذفی و داربی برگشت را برد و از گروهش و بعد مرحله یک‌هشتم نهایی در آسیا عبور کرد دستاوردی جز ناکامی نداشته است. استقلال برای اینکه ناکام مطلق فصل نباشد هنوز شانس‌های حداقلی در لیگ و آسیا دارد و باید تمرکزش را روی بازی‌های آینده بگذارد. شادی پیروزی مقابل سپاهان تنها برای همان چند لحظه بعد از گل پاتوسی کافی است و نه بیشتر. مطلبی که محمود فکری پیشکسوت منتقد بلافاصله بعد از برد در یک برنامه تلویزیونی بر آن انگشت گذاشت و علی خطیر معاون باشگاه که مسئله اختلافش با شفر را همه می‌دانند هم روز گذشته به آن اشاره کرد. حتی اگر این کنایه‌ها را به‌حساب مواضع شخصی افراد بگذاریم اما آبی‌ها هنوز بخش مهمی از ماراتن فوتبالی این فصل را برای فرار از ناکامی پیش رو دارند. مسابقه‌هایی که می‌تواند حتی سرنوشت خیلی‌ها را در ادامه راه تحت‌تأثیر قرار دهد. بازی‌های سخت دور برگشت در آسیا و ملاقات یک حریف چغر دیگر در مشهد؛ پدیده‌ای که سخت به استقلال می‌بازد. هرچند هنوز یک روز از برد اصفهان نگذشته که فرهاد مجیدی باز دست به اسلحه شد و با اینستاگرامش به سمت ژنرال و سرباز ناشناسش در باشگاه طعنه‌ای شلیک کرد. حواشی‌ای که شاید با واکنش‌های طرفین دنباله‌دار‌تر شود و تمرکز را از اردوی تیم بگیرد. آیا ۲ هفته بعد هم آبی‌ها هنوز روی ابرها هستند؟

همشهری ورزشی

۱۳ ۳  
آی اسپورت
2019-04-15 02:53:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
شوفر مو افشون روی ابرها
يكشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸، ۲۱:۱۷
ما را بگو که تا قبل از این تراکتوریها را مسخره میکردیم که چرا الکی اون سال دور قهرمانی زدن حداقل اونا 5 دقیقه فکر کرده بودن قهرمان شدن و دور افتخار زدن کیسه کشا که بخاطر یک برد و صعود به رده سوم داشتن شوفر را پرت میکردن تو هوا و دور افتخار میزدن! شوفر هم که داشت قر میداد و دور نیمکتشون میدویدخخخخ! این همه بالا و پریدن برای یک برد!!!!! اگه کیسه دوبار پشت سر هم با اقتدار قهرمان میشد و با ده دوازده تا بازیکن فینالیست آسیا میشد چیکار میکردن؟!
بهنام
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸، ۰۰:۰۲
و ناگهان ... نگوزی یوقت. قهرمانی :))) ایشالا نایب قهرمانی و تن سالم
.
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸، ۱۱:۲۰
کیسه جماعت هرچی بیشتر برن رو ابرها سقوط شون دیدنی تره
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر