فهرست
آنالیز رونالدو؛ چگونه CR7 را مهار کنیم؟
آنالیز رونالدو؛ چگونه CR7 را مهار کنیم؟

آنالیز رونالدو؛ چگونه CR7 را مهار کنیم؟

آی اسپورت - بی‌شک بزرگترین دغدغه کادر فنی تیم ملی ایران در مصاف امشب با پرتغال، از کار انداختن کریستیانو رونالدو و مهار اوست. او تا اینجای جام، یکی از بهترین بازیکنان تورنمنت بوده و در هر دو بازی تیمش مقابل اسپانیا و مراکش به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شده است. رونالدو با 4 گل به همراه روملو لوکاکو از بلژیک فعلا بهترین گلزن جام جهانی است. او به شکل نگران‌کننده‌ای البته برای حریفان، پس از یک فصل سخت و طاقت‌فرسای باشگاهی، در اوج آمادگی قرار دارد و فعلا دو تیم دیگر گروه B در مهار او ناموفق عمل کرده‌اند. کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی ایران هم روز شنبه در مصاحبه‌ای، با خنده اعلام کرد که بهترین راه برای مهار رونالدو این است که فرناندو سانتوس او را در ترکیب تیم ملی پرتغال قرار ندهد! او البته ابراز امیدواری کرد که رونالدو در مقابل ایران روی فرم نباشد اما واقعیت این است که احتمال رخ دادن هیچ یک از این دو اتفاق زیاد نیست و امشب یک رونالدوی آماده و باانگیزه را در ترکیب اصلی تیم ملی پرتغال خواهیم دید. با این حساب باید به دنبال راه دیگری برای مهار این فوق‌ستاره پرتغالی پیدا کرد.

برای رسیدن به این هدف شاید بد نباشد عملکرد رونالدو را در دو بازی قبلی مقابل اسپانیا و مراکش بررسی کنیم. رونالدو در بازی با اسپانیا درخشش فوق‌العاده‌ای داشت و هت‌تریک کرد. یک پنالتی، یک شوت زمینی غافلگیرکننده که با اشتباه محض دخیا همراه شد و یک ضربه ایستگاهی تماشایی که البته برای خود او عادی تلقی می‌شود 3 گل او را در این بازی ثبت کرد.

رونالدو در بازی مقابل اسپانیا آمار عجیب 100 درصد پاس صحیح را هم ثبت کرد و هر 34 پاس او سالم به مقصد رسید. آماری که با توجه به پست بازی او که با پاس‌های سخت، ریسکی و تحت فشار همراه است کم‌نظیر به نظر می‌رسد. بیشترین پاس های او (8پاس) به رافائل مدافع چپ پرتغال و ویلیام هافبک دفاعی دونده این تیم رسیده است. رونالدو بیشترین پاس‌ها را هم از برونو فرناندز که در پست بال چپ بازی می‌کرد دریافت کرده است. کمترین پاس‌ها را هم (یک پاس) سدریک مدافع راست و ژوزه فونته مدافع میانی سمت چپ پرتغال به رونالدو داده‌اند. او در این بازی 4 شوت زد که 3 تای آنها تبدیل به گل شد. رونالدو در مقابل اسپانیا نیمی از شوت‌های تیم ملی پرتغال را به سمت دروازه اسپانیا روانه کرد.

در بازی با مراکش اما آمار رونالدو افت واضحی داشت. یکی از دلایل این افت می‌تواند به تغییر سیستم تیم ملی پرتغال مربوط باشد. در برابر اسپانیا او تنها مهاجم تیمش در سیستم 4-2-3-1 بود اما در برابر مراکش، پرتغال با سیستم 4-4-2 بازی کرد و گوئدس در کنار رونالدو به عنوان مهاجم به میدان رفت. کریس در این بازی آمار ضعیف 74 درصد پاس صحیح را ثبت کرد که سومین بازیکن کم‌دقت تیمش در این زمینه بود. رونالدو مقابل مراکش بیشترین پاس را (4پاس) به ژائو موتینیو هافبک دفاعی متمایل به سمت چپ پرتغال داد که البته او به احتمال زیاد به دلیل سرماخوردگی مقابل ایران غایب خواهد بود. او بیشترین پاس را هم از سدریک (6پاس و موتینیو(5پاس) از گرفت و به نظر می‌رسد رونالدو و موتینیو در جریان بازی با هم هماهنگی و ارتباط خوبی دارند. په‌په و ژائو ماریو هافبک چپ پرتغال هم با یک پاس کمترین پاس را به رونالدو داده‌اند.

رونالدو در برابر مراکش 6 شوت از 10 شوت پرتغال را زد که فقط یکی از آنها تبدیل به گل شد و بقیه شوت‌هایش گاهی با اختلاف زیاد به بیرون رفت. نکته قابل توجه این است که او از فواصل مختلف، هم با پای چپ، هم با پای راست، هم با ضربه سر، هم در جریان بازی و هم روی ضربات ایستگاهی شوتزنی و گلزنی کرده است.

با این اوصاف به نظر می‌رسد او در حالتی که صاحب توپ و فضا باشد هر لحظه و از هر فاصله‌ای توانایی شوتزنی و باز کردن دروازه حریفان را دارد و تنها راه برای مهار او، ابتدا جلوگیری از رسیدن توپ به اوست که بیشتر توسط هافبک و بال چپ پرتغال انجام می‌شود و در ادامه، در صورت رسیدن توپ به او، بستن فضای حرکتی او می‌تواند باعث کم‌اثر شدن او و پایین آمدن احتمال شوتزنی و گلزنی او شود.

 

سازندگی

۲    
آی اسپورت
2018-06-25 12:13:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر