فهرست
مونته‌لا در سویا؛ ورشکست‌ها به هم رسیدند
مونته‌لا در سویا؛ ورشکست‌ها به هم رسیدند

مونته‌لا در سویا؛ ورشکست‌ها به هم رسیدند

آی‌اسپورت- عمر سرمربیگری ادواردو بریتزو در سویای اسپانیا به چندماه هم نرسید. با اینکه سویا در رتبه پنجم جدول لالیگا قرار دارد، اما آندلسی‌ها در چهارمسابقه آخر بدون پیروزی ماندند تا کار به اخراج سرمربی برسد. بعد از جدایی مونچی، مدیرورزشی سویا، همه نگران چنین روزهایی بودند. سویا همیشه جزو باشگاه‌های فروشنده به حساب می‌آید؛ باشگاه‌هایی که مثل ویترین عمل می‌کنند. فوتبالیست‌های بااستعداد را جذب می‌کنند، رویشان نور می‌اندازند، گردوخاکشان را می‌گیرند، در بهترین جای ویترین قرارشان می‌دهند و بعد به اولین مشتری دست‌به‌نقدی که سراغ آنها بیاید، می‌فروشند؛ فرقی هم نمی‌کند دنی آلوز باشد، یا راکیتیچ و سرخیو راموس. پس طبیعی است اگر تصور کنیم نقش مدیرورزشی در باشگاه‌های فروشنده- همان کسی که قرار است جای ستاره‌های فروخته شده را با بازیکنان ارزان‌قیمت جدید پر کند- از سرمربی هم مهم است.

جای خالی مونچی باعث شد که مدیران باشگاه، به جای سرمایه‌گذاری روی ستاره‌های گمنام آمریکای‌جنوبی و اروپا، سراغ بازیکنان سابق خودشان در باشگاه‌های دیگر بروند؛ بازیکنانی مازاد، افت‌کرده و مسن. خسوس ناواس، و اور بانگا به سویا آمدند و جزو ضعیف‌ترین بازیکنان فصل لقب گرفتند.

حالا رسانه‌های ایتالیایی خبر می‌دهند که وینچنزو مونته‌لا در یکی- دو روز آینده سرمربی آندلسی‌ها خواهد شد. کسی که چندهفته پیش از شغلش در میلان اخراج شد و این روزها به گفته خودش - «جز غذا دادن به کبوترهای میدان سن‌ترزو کار دیگری ندارم»- بیکاری نزدیک به مطلق دارد. تجربه مربیگری در فیورنتینا، رم و میلان ثابت کرد مونته لا هر قدر در کوچینگ و طراحی تاکتیکی برای تیمش مربی متوسطی به حساب می‌آید، در پیدا کردن جوانان بااستعداد تیم‌های پایه و مطرح کردن آنها متبحر است؛ آخرین کشف او هم پاتریک کوترونه، بازیکن 19ساله میلان بود که شب گذشته گل حساس روسونری را در دربی «دلا ‌مدونینا» زد و باعث نجات گتوزو شد. هم سویا و هم مونته‌لا در شرایط خوبی به‌سر نمی‌برند و مانند ورشکست‌هایی هستند که جز سرمایه‌گذاری روی همدیگر کار دیگری ازشان برنمی‌آید. ورشکست‌هایی که یکی‌شان بذر خوب توی جیب‌هایش دارد و دیگری زمین مطلوب برای کشت.  

۲    
آی اسپورت
2017-12-28 13:47:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر