فهرست
مائوریسیو پوچتینو و چندراهی انتخاب تیم بعدی
مائوریسیو پوچتینو و چندراهی انتخاب تیم بعدی

مائوریسیو پوچتینو و چندراهی انتخاب تیم بعدی

آی اسپورت - بالاخره داستان رمانتیک پوچتینو و تاتنهام به پایان رسید، هرچند که پایانی خوش رقم نخورد و پوچتینو بدون کسب جام اسپرز را ترک کرد و در میانه فصل با تاتنهام خداحدافظی کرد ولی این چیزی نیست که ارزش های دستاوردهای او را در این تیم لندنی کم کند. حال پوچتینو باید به فاز بعدی دوران مربیگری خود فکر کند.

او بعد از دورانی که در اسپانیول داشت، توانست به نیمکت ساوتهمپتون برسد و هرچند دوران حضورش در این تیم انگلیسی خیلی هم بلندمدت نبود ولی آنقدر درخشان بود که توجه تاتنهام را به خود جلب کند. حال با طی کردن این روند گام به گام، او در فکر نیمکت بزرگتری است، اما بهترین انتخاب برای او چه تیمی است؟

حقیقت این است که تیم های زیادی در طی 1-2 سال اخیر به جذب پوچتینو لینک شده و نسبت به استخدام او ابراز علاقه کرده‌اند، بنابراین بد نیست داستان علاقۀ این تیم های بزرگ را از دو منظر مورد بررسی قرار دهیم، ابتدا به این بپردازیم که چرا باشگاه‌های معتبر اروپایی خواستار جذب پوچتینو هستند و کدام تیم ها به استخدام او نزدیکترند؟

پوچتینو حدود 5 سال و نیم روی نیمکت تاتنهام حضور داشت، اینکه او هیچ جامی را با اسپرز نبرد ولی اکنون مشتریان زیادی دارد نکته‌ای است که باید به دقت مورد بررسی قرار داد. اولین نکته عملکرد فراتر از انتظار و استانداردهای معمول در تاتنهام بود. او تاتنهامی را به جمع Big4 لیگ برتر رساند که تا پیش از آن، تیمی در حد و اندازه‌های چهار تیم برتر لیگ نبود.  بعد از کسب رتبه پنجمی در فصل اول حضورش در اسپرز، در طی چهار فصل گذشته (بدون احتساب فصل جاری) با وجود مدعیان بزرگ در لیگ برتر، تاتنهام موفق شد در بین چهار تیم برتر لیگ قرار گیرد و سهمیه لیگ قهرمانان را کسب کند که کمک مالی زیادی به باشگاه کرد و اعتبار اروپایی تاتنهام را تقویت کرد.

تاتنهام در فصل 2016-2017 تا یک قدمی قهرمانی هم پیش رفت ولی در گام های آخر کم آورد و لستر به قهرمانی رسید.. در آخرین فصل حضورشان در وایت هارت لین، آنها در خانه بی‌شکست ماندند که این اتفاق برای اولین بار از سال 1965 رقم می‌خورد. آن فصل تاتنهام بیشترین امتیازش را در طول تاریخ لیگ برتر بدست آورد و بهترین آمار گل زده را در یک فصل از دهه 60 میلادی به ثبت رساندند. فصل گذشته نیز تا یک قدمی قله پیش رفتند ولی در فینال لیگ قهرمانان ناکام ماندند. همۀ این دستاوردها با بودجه‌ای محدود و به مراتب کمتر نسبت به دیگر غول های جزیره بدست آمد.

سوای نکات عملکردی، مسائل دیگری نیز وجود دارند که وجهۀ پوچتینو را در دنیای فوتبال بالا برده‌اند. او از معدود مربیان کلاس جهانی سطح اول دنیای فوتبال است که بازیکن‌ساز به حساب می آید. مربی خوش فکر سابق تاتنهام توانایی شگرفی در ساخت تیم با محوریت جوانان دارد. در دوران کوتاه حضورش در ساوتهمپتون کمک بزرگی به چندین بازیکن این تیم انگلیسی کرد تا در سطح اول خودنمایی کنند. بازیکنانی نظیر لالانا، کلاین، شاو و چمبرز که اکنون در تیمهای بزرگ جزیره توپ می‌زنند.

از برحسته‌ترین نکات حضور پوچتینو در تاتنهام، سبک و هویت بازی این تیم لندنی بود. پیش از حضور پوچتینو، تاتنهام نه تنها بی ثبات بود که با تغییر متعدد مربیان فاقد فلسفه و هویت مشخص بود. اما پوچتینو نه تنها ثبات را برای اسپرز به ارمغان آورد که در طی سالهای اخیر تاتنهام به تیمی با سبک مشخص بازی بدل شد. تیمی پرانرژِی، با پرسینگ قوی از جلو، سازماندهی شده در خط دفاع و منعطف در تغییر تاکتیک. پس بی دلیل نیست که فهرستی از بزرگترین باشگاه های اروپایی خواهان جذب او شده‌اند.

اما شانس کدام یک بیشتر است؟

شرایط طوری است که به نظر می رسد پوچتینو در هر پنج لیگ معتبر مشتریانی جدی دارد ولی شاید با کمی بالا و پایین بتوان گزینه‌های مشخصی را در هر لیگ برای او معین نمود. فعلاً گمانه‌زنی‌ها حکایت از آن دارد که شاید پوچتینو به نیمکت بایرن مونیخ بیش از هر تیم دیگری نزدیکتر است. یک ماه قبل وقتی تیم کواچ توانست همین تیم پوچتینو را در لندن 7-2 شکست دهد، هیچکس فکرش را هم نمیکرد چند هفته بعد کواچ از کار برکنار شده و پوچتینو از اصلی‌ترین گزینه های جانشینی او باشد. اما فوتبال است و این طور اتفاقات. بایرن مونیخ فعلاً دیتر فلیک را انتخاب کرده و قرار است او در چند بازی باقیمانده و تا کریسمس هدایت تیم را به دست بگیرد و آنوقت با توجه به وقفه طولانی لیگ آلمان در نیم فصل، فرصت خوبی برای پوچتینو است تا بتواند با اوضاع تیم جدیدش آشنا شود. او در بایرن مونیخ موقعیت خوبی برای کسب جام و پرکردن کارنامۀ مربیگری خود با جام های مختلف دارد.

در لیگ فرانسه، اصلی ترین و تنهاترین گزینه برای او پاریسن ژرمن است. نه فقط به این دلیل که جاه‌طلبی‌های او در حد و اندازۀ تیمی چون پاریسن ژرمن است که سرمربی آرژانتینی بیش از 15 سال قبل، به عنوان بازیکن تجربۀ بازی در پاریسن ژرمن را داشت و همچنان نیز به نیکی از دوران حضورش در پاریس یاد می‌کند و حتی یک بار در مصاحبه ای اعلام کرده بود که دوست دارد روزی هدایت تیم پاریسن ژرمن را به عهده بگیرد، ازقضا جایگاه توخل هم در پاریسن ژرمن خیلی امن نیست، اما هنوز آنقدرها هم متزلزل نشده که سران قطری بخواهند او را کنار بگذارند. اما شاید هم ورق برگردد.

رئال مادرید خوش شانس است که در جذب پوچتینو، رقیب بزرگی چون بارسلونا را ندارد. پوچتینو سابقۀ مربیگری در اسپانیول را دارد، تیم رقیب بارسلونا در شهر بارسلون و همین برای او کافیست تا هیچ علاقه‌ای برای حضور روی نیمکت آبی و اناری‌ها نداشته باشد. پوچتینو سال گذشته در مصاحبه ای اعلام کرده بود: «به عنوان کسی که سالها در بارسلون زندگی کرده و هوادار اسپانیول بوده، مقابله با بارسلونا، به من انگیزه می‌دهد. واضح است که سرمربی بارسلونا نخواهم شد. راه من و راه بارسلونا مختلف است، در مسیری کاملاً مجزا از هم. مربیگری در بارسلونا برایم غیرممکن است.» بنابراین رئال مادرید در اسپانیا برای جذب پوچتینو رقیب سرسختی ندارد، اما فعلاً اوضاع زیدان و تیمش بهتر از قبل شده است، شاید اگر چند هفته قبل بود، زمانی که زیدان در لبۀ تیغ قرار داشت اوضاع فرق می کرد، اما فعلاً کنار گذاشتن زیدان بعید به نظر می‌رسد. پس تغییر در این مقطع از فصل روی نیمکت رئال مادرید و حضور پوچتینو چندان محتمل نیست. اما تقریباً برای همه مشخص شده است که پرز مایل است روزی پوچتینو را به مادرید بیاورد و پوچتینو خود نیز علاقه‌اش را به هدایت رئال مادرید کتمان نکرده است.

در ایتالیا هم یوونتوس به استخدام پوچتینو لینک شده بود. اما این ماجرا مربوط به چند ماه قبل بود زمانی که آلگری از یوونتوس رفت و بیانکونری به دنبال جانشین او بود، صحبت از پوچتینو هم مطرح شد، ولی دست آخر او در دسترس نبود و آنها سراغ ساری رفتند. فعلاً هم مربی سابق ناپولی در یوونتوس شرایط بدی ندارد و بعید است سران یووه دست به تغییر در میانه فصل بزنند.

اما انگلیس. یک سال قبل وقتی مورینیو از منچستریونایتد اخراج شد، پوچتینو جدی‌ترین گزینۀ جانشینی او مطرح شد. بارها عنوان شد که یونایتد، پوچتینو را اولویت نخست خود قرار داده است. اما دست آخر باشگاه با سولسشائر قرارداد دائمی امضا کرد. اگر این اتفاق رخ نمیداد، شاید اکنون شاهد تقابل جذاب تاتنهامِ مورینیو و منچستریونایتد پوچتینو بودیم. با این حال هنوز هم مثل داستان پوچتینو و رئال مادرید، ماجرای منچستریونایتد و پوچتینو را نباید تمام شده تلقی کرد. اوضاع سولسشائر هر چند نسبت به ماه قبل بهتر شده ولی همچنان انتقادهای زیادی از او می‌شود و هیچ بعید نیست دوباره در یونایتد شاهد یک تغییر دیگر روی نیمکت باشیم و آنوقت در صورت کنار رفتن سولسشائر، گزینۀ جذابی چون پوچتینو در دسترس است. اما مشخص نیست این اتفاق‌ها از نظر زمانی انطباق داشته باشند یا خیر.

تصور شما چیست؟ فکر می‌کنید پوچتینو مناسب کدام تیم است و در نهایت راهی چه تیمی می‌شود؟

 

90tv

۶    
آی اسپورت
2019-11-22 10:59:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر