فهرست
سازندگان بحران، در کنار هواداران/ فراموشی
سازندگان بحران، در کنار هواداران/ فراموشی

سازندگان بحران، در کنار هواداران/ فراموشی

آی‌اسپورت- حواشی اخیر فدراسیون فوتبال و باشگاه‌های زیر نظر آن، از محرومیت استقلال و تراکتورسازی تا تنش‌های ایجاد شده بین پرسپولیس و تیم ملی، فشار بسیار زیادی را روی بخش مدیریتی فدراسیون و باشگاه‌ها به وجود آورد؛ اما مطابق انتظار تقریبا همه مصاحبه‌های مدیران و زیردستان آن‌ها به قصد فرافکنی و مبرا کردن خود از تقصیر انجام شد. حالا همان افرادی که بحران‌ها را ساخته و از دل بحران هم سرافکنده بیرون آمدند، با ژست پیروزمندانه در کنار هواداران قرار می‌گیرند و از حل قطعی مشکل‌ها می‌گویند.

در واقع فشار جدی را باید مدیران تحمل می‌کردند و در نتیجه، هواداران باید شاهد پاسخگویی، شفافیت و در نهایت احیانا برکناری بعضی از این مسئولان می‌بودند؛ اما در کمال تعجب این فشار به خود هواداران و عوامل فنی باشگاه‌ها و تیم ملی وارد شد. از به هم ریختگی کادرفنی تیم ملی در آستانه دور برگشت مقدماتی جام جهانی، تا فشار روی هواداران و ملی‌پوشان پرسپولیس در شرایط استرس صدرنشینی؛ و فشارهایی که بازیکنان جوان استقلال و مصدومان پرشمار تراکتورسازی تحمل کردند تا چوب بی‌کفایتی مدیران فدراسیون و باشگاه‌های آبی تهران و سرخ تبریز را بخورند.

در این بین نکته‌جالب توجه اخباری‌ست که بعد از چند روز به گوش می‌رسد. فدراسیون فوتبال با پرستیژ خردمندانه خبر می‌دهد که سیستم تی‌ام‌اس داخلی را فعال کرده و دیگر چنین مشکلاتی را در باشگاه‌ها شاهد نخواهیم بود. یا دبیرکل فدراسیون با خوشحالی اعلام می‌کند تا اطلاع ثانوی جذب بازیکن و مربی خارجی ممنوع خواهد بود؛ پس مشکلی اتفاق نخواهد افتاد. کمی آنطرف‌تر مدیران تبریزی با خوشحالی از توافق با تونی اولیویرا و رفع خطر کسر امتیاز از تراکتور می‌گویند و ژست مدیریت جهادی به خود می‌گیرند. دوباره در تهران مسئول حقوقی آبی‌ها که باید راس پاسخگویی به این مشکل حقوقی باشد، با خوشحالی از محرومیت احتمالی پرسپولیس می‌گوید و برای صدرنشینی باز هم احتمالی استقلال مضحکانه پایکوبی می‌کند.

حالا همه مدیران در بهت رسانه‌ها دوباره کنار هواداران و در مسیر پیشرفت(!!!) باشگاه قرار می‌گیرند و فراموش می‌شود که آفریننده این بحران‌های مضحک چه کسی بوده. بحران‌هایی که به سادگی و البته با مدیریتی عاقلانه می‌توانست حتی اتفاق نیفتد، حالا کم و بیش تاثیرش را روی عملکرد فنی و روانی باشگاه‌ها و تیم ملی گذاشته و در بعضی ماجراها مثل محرومیت استقلال و تراکتورسازی اصلا قابل جبران نخواهد بود. در چنین شرایطی مدیران در پوشش رفع بحران‌های احتمالی آینده، از خود چهره یک مدیر قابل و هواداری دلسوز به نمایش می‌گذارند. در حالی که اصل پاسخگویی و چرایی به وجود آمدن این بحران‌ها -از تیم ملی تا استقلال و تراکتور- هنوز وجود دارد و برای آن باید مدیران مسئول -از تاج تا افتخاری و آجرلو- مواخذه شوند.

جلوگیری از وقوع بحران‌های احتمالی در آینده، وظیفه مدیران سطح اول فوتبال کشور است؛ اما قبل از آن باید برای شکست در مهار بحران‌های قبلی و کوتاهی و کم‌کاری در پیدایش این بحران‌ها پاسخگوی افکار عمومی باشند. به صرف رفع خطر کسر امتیاز از تراکتور یا رفع خطر محرومیت‌های احتمالی دیگر باشگاه‌ها در آینده دور و نزدیک، ضعف مفرط فدراسیون و مدیران باشگاه‌های نام برده شده پوشانده نخواهد شد تا افرادی با سواستفاده از آرامش بعد از طوفان، قدرت توخالی مدیریت خود را به رخ بکشند.

۱۷ ۹  
آی اسپورت
2017-02-09 19:34:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۹ نظر
امید از تفت
پنجشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۵، ۲۰:۲۶
چرا اینقدر می خواهید فدراسیون را الکی بکوبید.منکر این نیستم فدراسیون قوی نیست و درسته اشتباهی شده ولی مشکل اصلی از خود باشگاههای تراکتور و استقلال بوده. این مشکل به دلایل متفاوت برای رئال و بارسا هم پیش اومده. فیفا مستقیماً به تراکتور نامه داده و رونوشت به فدراسیون فوتبال رفته، همون رونوشت را تلوزیون نشون داد که با پاراف دبیر کل دوباره به باشگاه تراکتور ابلاغ شده. دیگه فدراسیون باید چیکار می کرد!؟ باید بدهیشون را پرداخت می کرد!!؟ فدراسیون فقط در مقابل بازیکنانی مثل عالیشاه و نوراللهی مسئوله که دیگه تا پایان فصل نمی تونند بازی کنند و 4تا باشگاهی که تراکتور مقابل اونها با این بازیکنان بازی کرده. ضمن اینکه تراکتور از محرومیت مطلع بوده و اسدی به رأی فیفا عمل نکرده و مجوز بازی عالیشاه و نوراللهی را صادر کرده. یعنی فدراسیون و باشگاه تراکتورسازی با هماهنگی تخلف کردند ولی فکر نمی کردند قضیه اینقدرها جدی باشه
۹ ۲
برزو
جمعه ۲۲ بهمن ۱۳۹۵، ۰۹:۱۳
رئال و بارسلونا به خاطر جذب غيرقانوني بازيكن نوجوان محكوم شدند نه تاخير در پرداخت دستمزدها
اين خيلي فرقشه
۱
امید از تفت
جمعه ۲۲ بهمن ۱۳۹۵، ۱۲:۳۲
وقتی میگم به دلایل متفاوت یعنی چی !!!؟؟ این یعنی اینکه اینقدر برای جواب دادن هولی که نمی فهمی من چی نوشتم. در هر صورت اونجا هیچکی نمیگه فدراسیون اسپانیا مقصره
امید از تفت
پنجشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۵، ۲۰:۲۸
در مورد مشکل برانکو و کیروش هم به نظر من تا الان فدراسیون خوب مدیریت کرده انشاأالله بعد از اون هم بخیر میگذره
۲
پرسپولیس واقعی
پنجشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۵، ۲۱:۱۸
به نظر نویسنده فدراسیون چکار باید می کرد ؟
کلا پول قراردادهای بازیکنان و مربیان خارجی را پرداخت کند؛ راضی می شوید.؟
باشگاههای ما باید بدانند غیر از مصاحبه ؛ مسئولیت دیگری هم دارند. هرچند در آخر پول از جیب بیت المال می رود و اگر فدراسیون همان اول قرار داد با خارجی ها تصفیه کند به نفع مردم ایران می شود !!!!!!؟؟؟؟

اما راجع به مشکل دو مربی فوتبال ؛
دو مربی ، حرفه ای هستند. آمدند تا ما چیزی از آنها بیاموزیم. اگر قرار بود باز هم فدراسیون دخالت کند و حرفه ای گری را به آنها بیاموزد !! که مگر سر درد داشتیم پول کلان بدهیم و از آنسوی مرزها مربی بیاوریم.
۴
یوسف
پنجشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۵، ۲۳:۱۴
برای مردمی که به بهونه کری و خواستن بدبختی رقیب، مجیز این مدیرا رو میگن متاسفم! لیاقت امثال شما، امثال این مدیرای نالایقه! هوادارای پرسپولیس دو سه روز دیگه که خبر محرومیتشون بیاد چه ها که پشت سر همین تاج و فدراسیون نخواهند گفت!
۴ ۲
پرسپولیس واقعی
جمعه ۲۲ بهمن ۱۳۹۵، ۰۷:۵۹
آقاجان
ما به زعم خودمان دلیل آوردیم شما هم دلیل بیار
ماهم در گذشته و در زمان افشین قطبی شش امتیاز از ما کم شد.
ولی وقتی اول خودمان مقصر بودیم حالا هی فدراسیون را نفرین کنیم مگر مشکل ما حل میشود.
اگر با این بهانه ها پیش برویم و چشممان را ببندیم باز هم دچار مشکل خواهیم شد.
صحبت شما صحبت مدیرانی است که اشتباه خود را گردن دیگران می اندازند.
۲
یوسف
جمعه ۲۲ بهمن ۱۳۹۵، ۱۲:۱۴
کلا منظور من فقط مدیر فدراسیون نیست! مدیرعاملی که با علم به محرومیت میره بازیکن رقیب رو سرباز میکنه و با فوتبالش بازی میکنه هم لایق ادامه حضور تو فوتبال نیست!یا مدیری که دو کلمه انگلیسی بلد نیست بتونه نامه فیفا رو بفهمه! همونطور که مدیری که با علم به محرومیت کارت بازی برای بازیکنای جدید تیم محروم صادر میکنه یا نامه رو اشتباهی ترجمه میکنه میده دست تیم!
۱
یوسف
پنجشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۵، ۲۳:۱۴
برای مردمی که به بهونه کری و خواستن بدبختی رقیب، مجیز این مدیرا رو میگن متاسفم! لیاقت امثال شما، امثال این مدیرای نالایقه! هوادارای پرسپولیس دو سه روز دیگه که خبر محرومیتشون بیاد چه ها که پشت سر همین تاج و فدراسیون نخواهند گفت!
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر