فهرست
گزارش ویژه: سه غول زخمیِ تنیس
گزارش ویژه: سه غول زخمیِ تنیس

گزارش ویژه: سه غول زخمیِ تنیس

آی‌اسپورت- در شرایطی که رقابت‌های تنیس حرفه‌ای در سال 2018 از یک هفته دیگر با رقابت‌های «بریزبین» در فاصله دو هفته مانده به شروع اولین گرنداسلم سال در استرالیا، شروع می‌شود هنوز وضعیت سه ستاره دنیای تنیس مشخص نیست: رافا نادال، اندی ماری و البته نواک جوکوویچ.

نادال‌‌؛ زانوی زخم‌خورده

رافائل نادال، مرد شماره یک تنیس دنیا اواخر سال 2017 دوباره با زانوی پای راستش چالش داشت. او که در ماه اکتبر گذشته در رقابت‌های شانگهای مصدوم شد در نهایت مجبور شد قید رقابت‌های پاری- برسی و البته رقابت‌های مهم مسترز لندن را بزند. بعد از سه هفته استراحت، ایت ماتادور اسپانیایی قرار شد کارش را با بدنساز ژائو سوسا از سر بگیرد ولی باز هم به بدنسازش خبر داد این تمرینات لغو شده است. ژائو هم در گفت‌وگو با رسانه‌های پرتغالی گفت: «رافا هنوز آماده تمرین کردن نیست. به من زنگ زد تا بگوید هنوز شرایط خوبی ندارد و تمریناتش را لغو کرد». در ابتدای همین هفته هم نادال دوباره به بارسلونا برگشت تا دکتر آنخل روییز کوتورو، زانوی مصدومش را مداوا کند. به هر حال مرد شماره یک این روزهای تنیس دنیا نگران است چون طبق برنامه او قرار بود تمریناتش را برای حضور بهتر در اوپن استرالیا، اولین گرند‌اسلم فصل، شروع کند و امید زیادی داشت تا این بار بهتر از سال گذشته که در فینال مغلوب راجر فدرر شد، عمل کند. از این گذشته او در برنامه‌‌اش حضور در رقابت‌های نمایشی ابوظبی در روزهای 28 و 30 دسامبر را هم گنجانده و قرار است در تورنمنت 250 امتیازی بریزبین هم روز 31 دسامبر به میدان برود. طبق برنامه قبلی او روز 8 ژانویه هم باید در تورنمنت سیدنی بازی کند ولی هنوز مشخص نیست به این برنامه‌ها می‌رسد یا نه.

ماری، ران متزلزل

شرایط برای اندی ماری هم چندان مساعد نیست. او که به دلیل مصدومیت، بعد از حذف از مرحله یک چهارم نهایی گرنداسلم ویمبلدون در ماه جولای، کلاً قید بقیه رقابت‌های فصل 2017 را زد، مفصل ران پایش را به تیغ جراحان سپرد. عدم حضور او در نیمه دوم سال باعث شده رنکینگش حسابی تنزل پیدا کند و فعلاً در جایگاه 16 دنیا بایستد. برای اندی ماری که سال 2017 را با برچسب مرد شماره یک دنیا آغاز کرد همه چیز تلخ پیش رفت. با این حال اندی روز 7 نوامبر در دیداری خیریه برابر راجر فدرر به میدان رفت و بعد از ماه‌ها غیبت دوباره خودش را در زمین‌های تنیس نشان داد. او هم طبق برنامه‌‌اش باید تقریباً تا یک هفته دیگر خودش را مهیای حضور در تورنمنت بریزبین کند ولی آن‌طور که رسانه‌های انگلیسی خبر داده‌اند ماری هم فعلاً برنامه‌هایش را با تأخیر اجرا می‌کند و به نظر می‌رسد حداقل چند روزی از برنامه‌ای که برای خودش چیده، عقب است. خبر رسیده او می‌خواهد بیشتر به درمانش برسد تا برای شروع اولین گرنداسلم فصل آمادگی بیشتری داشته باشد.

جوکوویچ، همچنان آرنج آزرده

نواک جوکوویچ هم بعد از حذف از رقابت‌های گرنداسلم ویمبلدون به دست توماس بردیچ، دیگر در میادین حاضر نشده است. او که هم آرنج دست راستش آسیب دیده و هم از لحاظ روحی شرایط بدی دارد، روز 26 جولای اعلام کرد فصل 2017 برایش به پایان رسیده و می‌خواهد به مصدومیتش رسیدگی کند. این تنیس‌باز مطرح صربستانی که حالا رنکینگ شماره 12 دنیاست میانه‌های ماه نوامبر تمریناتش را زیر نظر رادک استپانک که در کنار آندره آغاسی در کادر فنی جوکو دیده می‌شود، شروع کرده ولی هنوز هم کسی نمی‌داند برای شروع سال 2018 وضعیت او چطور است. اینکه جوکوویچ مهیاست یا خیر هنوز علامت سؤال است. برای حضور در اوپن استرالیا، «نوله» هم براساس برنامه باید در رقابت‌های ابوظبی خودش را محک بزند و بعد هم که عنوان کرده روز 10 ژانویه در تورنمنت نمایشی ملبورن، 5 روز پیش از شروع گرنداسلم، حاضر خواهد بود.

از نیشیکوری و واورینکا چه خبر؟

به غیر از سه غول مطرح دنیای تنیس که در بالا عنوان شد، دو چهره مطرح دیگر در تنیس هم اسیر مصدومیت هستند و هنوز مشخص نیست برای سال 2018 مهیای حضور به موقع در تورنمنت‌های نخست سال می‌شوند یا خیر. اولین آنها کی نیشیکوری ژاپنی است‌‌؛ او هم که به دلیل مصدومیت سال 2017 را نیمه‌کاره رها کرد فعلاً رنکینگ 22 دنیا را دارد و مصدومیت مچ دست راستش حسابی اعصابش را به هم ریخته است. اگرچه ابتدا گفته می‌شد این ژاپنی به تورنمنت بریزبین می‌رسد ولی حالا خبر رسیده او قید این رقابت‌ها را زده و آماده نمی‌شود. «از اینکه بریزبین را از دست می‌دهم ناراحتم. الان چند سالی است این تورنمنت برای من شروع خوبی به همراه داشته و متأسفم نمی‌توانم امسال در آن شرکت کنم». همچنان علامت سؤال است که او به اوپن استرالیا می‌رسد یا نه؟ واورینکا هم دیگر تنیس‌باز مطرحی است که سال 2017 را کامل نکرد. او هم بعد از کنار رفتن از گرنداسلم ویمبلدون قید ادامه حضور در رقابت‌های 2017 را زد ولی ابتدای همین ماه در کنفرانسی خبری اعلام کرد قرار است خودش را به اوپن استرالیا تا چند روز آینده برساند. مرد شماره 9 تنیس دنیا برای ارزیابی عملکردش قرار است در تورنمنت ابوظبی به میدان برود.

 سجاد فیروزی، خبرورزشی

۲    
آی اسپورت
2017-12-26 18:52:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر