فهرست
یادداشت روز: آیا انتخاب فن خال یک ریسک برای یونایتد محسوب می شود؟
یادداشت روز: آیا انتخاب فن خال یک ریسک برای یونایتد محسوب می شود؟

یادداشت روز: آیا انتخاب فن خال یک ریسک برای یونایتد محسوب می شود؟

آی اسپورت - بعد از پشت سر گذاشتن فصلی نا امید کننده در الدترافورد، یونایتد خیلی زود توانست با فن خال به توافق برسد و پیش از جام جهانی رسما خبر سرمربی گری او را اعلام کند. پس از اینکه مویس فصلی اسفناک را بر روی نیمکت یونایتد تجربه کرد، این بار نوبت به مربی رسید که گذشته ی روشن و پر افتخاری دارد.

کمتر کسی وجود دارد که بتواند آنچه فن خال در تیم های قبلی خود انجام داده را انکار کند.او در هر کشوری که مربی گری کرده موفق بوده است. 7 عنوان قهرمانی لیگ های داخلی در 3 کشور مختلف به همراه فتح لیگ قهرمانان، نشان دهنده ی توانایی های او در باشگاه های مختلف بوده است. فن خال تیم ملی کشورش را نیز بدون شکست راهی مرحله ی نهایی رقابت های جام جهانی 2014 برزیل کرده است. این اتفاق در حالی رخ داد که تیم ملی هلند جام ملت های اسفناکی را در سال 2012 تجربه کرده بود.


موفقیت های پیشین فن خال و روحیه ای که او با خود به الدترافورد خواهد آورد شاید مهم ترین جنبه ی حضور او در یونایتد باشد. زمانی که فن خال هدایت بایرن مونیخ را بر عهده گرفت در یکی از اولین مصاحبه هایش گفته بود : \" من همانی هستم که همیشه بوده ام. اعتماد به نفس، غرور،صداقت، سخت کوشی و خلاقیت همیشه در کنار من هستند و جزئی جدا ناپذیر از من محسوب می شوند.\"

اولین چالش فن خال مربوط به انتخاب بازیکنان تیم برای فصل آینده است. دست کم 3 مدافع از یونایتد خارج خواهند شد و اولویت فن خال بازسازی خط دفاع تیمش است. در خط میانی، یونایتد بعد از خروج پل اسکولز هنوز نتوانسته جانشینی در حد نام او پیدا کند و به نظر می رسد یکی از مهم ترین ماموریت های فن خال پر کردن خلا اسکولز در خط میانی تیم باشد.

فلسفه ی فن خال معمولا حوالی سیستم 3-3-4 می چرخد. تمامی بازیکنان وظیفه خواهند داشت که خودشان را با این سیستم انطباق دهند. 3-3-4 مطمئنا چیدمانی خواهد بود که منجر به قربانی شدن دست کم 1 بازیکن از میان رونی، فن پرسی و ماتا خواهد شد. با توجه به اعتقاد خاصی که فن خال به فن پرسی دارد، به نظر می رسد این قربانی از میان رونی و ماتا انتخاب خواهد شد. فن خال باید به خوبی این چالش را نیز پشت سر بگذارد.


فن خال توانست با فلسفه و اعتقادات خودش تحولات قابل قبولی در بارسا و یا بایرن مونیخ به وجود بیاورد. فن خال همیشه اعتقاد خاصی به استفاده از جوانان در تیم هایش داشته است. تونی کروس و مولر که اکنون نقش به سزایی در موفقیت های مونیخ داشته اند، در  دوران حضور فن خال توانستند رشد کنند. هر دو بازیکن نیز در حال حاضر مورد توجه یونایتد قرار گرفته اند و احتمال پیوستنشان به منچستر در تابستان وجود دارد.

پپ گواردیولا سرمربی فعلی بایرن مونیخ نیز همیشه تحت تاثیر لوئیس فن خال قرار داشته است و اظهار نظر بسیار جالبی نیز در همین مورد دارد: \" زمانی که بازی آژاکس فن خال را تماشا می کردم از تعجب فکم می افتاد!!\"

با این حال عدم موفقیت \" تیکی تاکا\" در این فصل باعث شده است تا علامت سوال هایی پیرامون میزان تاثیر گذاری فن خال در یونایتد به وجود بیاید. گرچه سبک کاری لوئیس فن خال لزوما مبتنی بر \" تیکی تاکا\" نیست اما با این حال فوتبالی که تیم های او ارائه می دهند بسیار نزدیک به این سبک است.موافقان حضور فن خال در یونایتد اما این نظریه را رد می کنند زیرا اعتقاد دارند که سبک فوتبال فن خال بر لزوم حفظ توپ تاکید خاصی ندارد.

نکته ی دیگری که پیرامون فن خال وجود دارد نحوه ی \" رفتار \"  اوست. فن خال همیشه فردی عجول، بی پروا و حتی در مقاطعی \" بی ادب\" بوده است. در حالی که یونایتد باشگاهی است که همیشه بر حفظ ارزش ها و اصول تاکید داشته است. دیوید مویس فردی بیش از از حد با حوصله، آرام و محافظه کار بود که این خصوصیات نیز چندان به کار یونایتد نمی آمد. اما فن خال نیز به نظر می رسد بیش از حد از آن سمت بام به زمین افتاده باشد!! باید دید فن خال چگونه در یونایتد رفتار خواهد کرد و آیا سبک خاص رفتاری اش می تواند برای یونایتد مشکل ساز شود یا خیر.


اتخاب لوئیس فن خال به عنوان سرمربی یونایتد روی کاغذ خوبی ها و بدی هایی دارد. با این حال آن چیزی که مشخص است، نیاز یونایتد به بازگشت سریع به روند گذشته و تبدیل شدن به تیمی است که همه آن را به عنوان \" آقای جزیره\" می شناسند. با توجه به اوج گیری مجدد لیورپول، قدرتمند تر شدن مورینیو در فصل آینده و همچنین حضور سیتی به عنوان مدافع عنوان قهرمانی، یونایتد و فن خال کار سختی را در فصل آینده خواهند داشت.
ترجمه: شهاب شهابی
  ۱  
آی اسپورت
2014-05-20 00:58:11
نظر دهید
۱ نظر
سعید
سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳، ۱۰:۳۰
بهترین انتخاب بود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر