فهرست
نگاهی به فصل 14-2013 سری آ؛ توتو دی ناتاله و یک وداع حماسی!
نگاهی به فصل 14-2013 سری آ؛ توتو دی ناتاله و یک وداع حماسی!

نگاهی به فصل 14-2013 سری آ؛ توتو دی ناتاله و یک وداع حماسی!

آی اسپورت یووه صد و دو امتیازی، تورینو،هلاس ورونا، ساسولو،سیمونه اسکوفت و البته انتونیو دی ناتاله... این ها مهمترین رخدادهای فصل اخیر سری آ بودند.

فصلی کم رمق تر و کسل کننده تر از همه ی فصول. فاصله ی قهرمان فصل با رم نایب قهرمان هفده امتیاز بود. ناﭘولی با هشت امتیاز کمتر نسبت به رم در جایگاه سوم قرار داشت و فیورنتینا نیز با هفت امتیاز کمتر نسبت به ناﭘولی در جایگاه چهارم. تیم های سقوط کرده در هفته ی ماقبل آخر مشخص شدند.هیچ جذابیتی وجود نداشت.حضور ایتالیایی ها در لیگ قهرمانان مانند یک شوخی بود.در لیگ اروﭘا نیز یووه حتی در یوونتوس استادیوم نتوانست دروازه ی قهرمان ﭘرتغال را باز کند. میلان یکی از غول های همیشگی ایتالیا با اخراج ماکسی الگری و آمدن سیدورف به رتبه ی هفتم قناعت کرد.لاتسیو قهرمان کوﭘا ایتالیا در سال گذشته نیز با اخراج اجباری ولادیمیر ﭘتکوویچ و گماردن ادی ریا در جایگاه نهم ایستاد.بولونیا قهرمان هفت باره ی سری آ و یکی از تیم های ریشه دار و سنتی این کشور تا یک هفته مانده به خاتمه ی لیگ سقوط کرد.تیمی که یکی از ﭘرطرفدارترین تیم های این کشور محسوب می شود.هفت قهرمانی در سری آ،حتی بیشتر از لاتسیو،رم،ناﭘولی،فیورنتینا،ﭘارما و سامﭘدوریا.البته نبود آن ها در سری آ زیاد طول نخواهد کشید و ﭘیش بینی می شود به زودی به سری آ باز گردند.\"http://www.todayonline.com/sites/default/files/styles/photo_gallery_image_lightbox/public/16551171.JPG?itok=6DnjWDj4\"


اگر آلسیو چرچی موثر ترین بازیکن فصل تورینو ضربه ﭘنالتی اش را مقابل فیورنتینا از دست نمی داد اکنون این تیم بعد از بیست سال می توانست حضور در سری آ را تجربه کند.در حقیقت گراناتا-لقب تورینو به معنای قهوه ایی سوخته-بعد از سالها بار دیگر به یکی از جذاب ترین تیم های سری آ تبدیل شد.حضور آلسیو چرچی و چیرو ایموبیله در خط حمله مجموعه ونتورا را با سیستم دو مهاجم به یاد روزهای خوش فوتبال این کشور انداخت.مردی که در برابر فیورنتینا آخرین حضورش را در تورینو تجربه کرد.تورینو یکی از محبوب ترین تیم های تاریخ این کشور است.خصوصا بعد از فاجعه ی هوایی سوﭘرگا در شهر لیسبون که تمامی اعضای گرانده تورنیو-لقب تیم به معنای تورینوی بزرگ-در این سانحه جان باختند،این تیم محبوبیت صدچندان یافت.تیمی که تا قبل از این سانحه در سال 1949 در ﭘنج دوره ی متوالی در سری آ به قهرمانی دست یافته بود.

ورونا نیز یکی از تیم های جذاب این فصل ایتالیا بود.تیمی با حضور لوکا تونی 37 ساله که به تنهایی بیست گل به ثمر رساند و البته حضور بازیکنان موثری چون خوان ایتوربه،مارکینیو و امیل هالفردسون نیز به تیم نخست شهر ورونا کمک بسیاری کرد.هلاس بعد از درخشش در اواسط دهه هشتاد باحضور ستارگانی چون ﭘروبن الکشیر و هانس ﭘیتر بریگل که در نهایت در سال 1985 به قهرمانی سری آ رسیده بود،موفق شد با هدایت آندره آ ماندورلینی فصل درخشانی تجربه کند.

اوزه بیو دی فرانچسکو نیز چهره ی ویژه ی نیمکت مربیگری سری آ بود.سرمربی جوان و خوش لباس این کشور که با معجزه اش در ساسولو این تیم را از سقوط به سری ب نجات داد.مردی که خود این تیم را به سری آ آورد در ژانویه 2014 از سمت خود اخراج شد.آلبرتو مالزانی سرمربی کهنه کار و سابق ﭘارما نیز تنها دو ماه دوام آورد و دوباره مدیران باشگاه رو به سوی دی فرانچسکو 44 ساله آوردند که در لچه و ﭘسکارا تجربه های متوسطی داشت.البته جدا از معجزه ی نجات ساسولو لباس ها و شمایل کلاسیک این مربی نیز سوژه ی خبرنگاران بود.

 \"http://www.italianfootballdaily.com/wp-content/uploads/2014/02/antonio-di-natale.jpg\"

سیمونه اسکوفت و آنتونیو دی ناتاله...طعنه ی سری آ و البته از عجایب اودینزه.اولی یعنی اسکوفت در هفده سالگی توانست سنگربان اول یکی از بازیکن سازترین تیم های اروﭘا شود.

\"در 5 ثانیه تصمیم گرفتم که به او میدان دهم.\"در همان بازی با اینکه دروازه ی اودینزه چندان تهدید نشد اما او یکی از بهترین های میدان بود.اسکوفت در بازی های آتی تیمش بهترین بازیکن زمین بود.اکنون که حدود 5ماه از اولین حضور اسکوفت در سری آ می گذرد از نگاه بسیاری از نویسندگان و هواداران فوتبال این کشور او بهترین گزینه برای سومین سنگربان انتخابی چزاره براندلی بود که البته متیا برین دیگر سنگربان آتیه دار این کشور و جنوا گوی سبقت را از او ربود.

و البته مطلب را با یادی از آنتونیو دی ناتاله افسانه ایی تمام می کنم.او که یکی از بزرگترین گلزنان تاریخ سری آ بود.یک حرفه ایی تمام عیار.گلزنی استثنایی با قدرت بازیسازی فوق العاه...برنده ی دو بار عنوان کاﭘوکانونیه ره..به ثمر رساندن 205 گل در طول ده فصل حضور در ورزشگاه فریولی...یک شماره ده تمام عیار.شاید مشهور ترین صحنه ی زندگی اش آن گل ماهرانه به اسﭘانیا در یورو2012 باشد.در سی و شش سالگی و در آخرین حضور در لباس گورخر های کوچک در مقابل سامﭘدوریا بیادمادنی ترین ﭘایان ممکن در سری آ را رقم زد.هت تریک در آخرین بازی زندگی حرفه ایی اش...یک ﭘایان سینمایی! توتو دی ناتاله ی افسانه ایی از آن دست از بازیکنانی بود که تازه بعد از گذر از سی سالگی بیش از 120 گل به ثمر رساند.برعکس دیگر مهاجمان دنیا با بالارفتن سن آمار گلزنی اش بالاتر می رفت.رفتن او شاید سروصدایی برﭘا نکرد.با وداع توتو دی ناتاله از فوتبال بی شک بسیاری از هواداران سری آ دلتنگ یکی از بهترین گلزنان تاریخ این کشور خواهد شد.

 

 

 

  ۱۳  
آی اسپورت
2014-05-20 12:37:36
نظر دهید
۱۳ نظر
بهروز
سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳، ۱۲:۳۷
عجب مطلبی
mohsen
سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳، ۱۳:۲۲
عالی بود.منتظر مقاله های بعدی هستم.
محمد
سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳، ۱۴:۵۶
بسیار زیبا،جذاب خواندنی٠مرسی سهیل جان
سپهر
سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳، ۱۷:۱۳
فوق العاده بود. به بهترین شکل ممکن سری آ این فصل رو برامون به تصویر کشید این مقاله. منتظر مطالب بعدی آقای نوری پناه هستم.
Mohammed-R
سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳، ۱۷:۲۸
البته باید یاد آور کنم یه تیم دیگه هم توی ایتالیا وجود داره که اسمش «اینتر میلانه» که مثکه این فصل اصلا توی لیگ ایتالیا بازی نمیکرده
سهیل نوری بناه
سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳، ۱۹:۳۵
mohamad-r:من راجع به همه تیم ها که ننوشتم دوست عزیز..حتی رم نابولی و فیورنتینا که از اینتر هم بهتر بودن ننوشتم...این چند تا نکته مهم ترین اتفاقات بودند..
-
سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳، ۲۲:۲۳
خوب و جذاب بود، با قلمی که اطلاعات ازش مشخص بود
ادامه به بازم دربازه ی ایتالیا بنویس
آرش
چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳، ۰۰:۲۲
اگر آلسیو چرچی موثر ترین بازیکن فصل تورینو ضربه ﭘنالتی اش را مقابل فیورنتینا از دست نمی داد اکنون این تیم بعد از بیست سال می توانست حضور در سری آ را تجربه کند.
این یعنی چی؟ تورینو که در سری آ بود و هفتم شد. اگر به جای سری آ بگذاریم یورو لیگ، درست می‌شود؟ اگر پنالتی چرچی گل می‌شد و گراناتا به جای مساوی با ویولا، می‌بردشان، آن‌وقت به جای 57 می‌شدند 59 امتیازی و جای پارما را در رده ششم می‌گرفتند. این یعنی صعود به یورو لیگ.
سهیل نوری بناه
چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳، ۰۰:۳۴
آرش:حق با شماست..میخواستم بنویسم صعود به اروبا که شد سری آ..ممنون.
آرش
چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳، ۰۰:۵۱
خواهش می‌کنم سهیل جان.
آرش
چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳، ۰۰:۵۷
ولی جدا از غلط گرفتن‌های من، متن زیبایی بود. متشکرم. خصوصاً که با اشاره به 102 امتیازی شدن بیانکونری شروع شد!
مسود
جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۳، ۱۲:۴۰
ضعیف بود. به پدیده ای به نام گارسیا و رم اصلا توجهی نشده بود
italy
دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۳، ۱۱:۲۶
واقعا محشر بود دستت درد نکنه واسه مطلب فوق العاده جذابت.ممنون..واسه من که عاشق ایتالیا و سری آ هستم خیلی مطلب زیبایی بود.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر