فهرست
یادداشت ویژه : بساز و بفروش ها در فوتبال چه می کنند؟ / شهردار و پیمانکار همکارشدند...
یادداشت ویژه : بساز و بفروش ها در فوتبال چه می کنند؟ / شهردار و پیمانکار همکارشدند...

یادداشت ویژه : بساز و بفروش ها در فوتبال چه می کنند؟ / شهردار و پیمانکار همکارشدند...

پژمان راهبر - سردبیر ای اسپورت 

آی‌اسپورت‌ ـ نمایش وزارت ورزش در خصوصی سازی منحصر به فرد استقلال و پرسپولیس به پایان رسید و 10 روز بعد از معرفی شرکت بهنام  پیشروی کیش به عنوان اسپانسر پرسپولیس، یک شرکت ساختمانی هم با قول پرداخت 20 میلیارد تومان در یک سال اختیار کار استقلال را در دست گرفت.

 این شرکت با وجود تاکید امیر خادم و وزارت ورزش بر سپردن تضامین کافی ، در نهایت بدون انجام این کار به عنوان تنها گزینه موجود حق مالکیت تجاری استقلال را در ازای 20 میلیارد تومان در اختیار گرفته است.

شرکت توسعه صنایع نوین به گفته نماینده اش در حوزه مقاوم سازی سیستم های ساختمان فعالیت می‌ کند که البته کار شایسته و مناسبی هم هست اما آنها درفوتبال دنبال چه هستند ؟

پاسخ این سئوال را احتمالا باید در چیدمان اعضاب هیئت مدیره باشگاه استقلال دید .  اعضایی که در بین آنها شهردار منطقه 19 تهران رضا  نثاری حضور دارد. این رویکرد مشابه رویکرد قبلی وزارت ورزش در انتخاب هیات مدیره باشگاه پرسپولیس است در آنجا هم یک شرکت تجاری با مدیریت فردی که مهمترین سرمایه اش پاساژی در خیابان شیخ بهایی است ؛ اسپانسر پرسپولیس شده.

رئیس هیات مدیره پرسپولیس هم فرد ثروتمندی  است که در موضوع ساخت و ساز فعال است و شرکت او، اقلیم از پیمانکارهای شهرداری تهران به شمار می‌ رود. همانطور که می‌ دانید پرسپولیسی ها سلیمی شهردار منطقه 21 را هم در جمع هیات مدیره خود دارند، فردی که البته به نیکنامی و پاک دستی مشهور است.اما نکته ای که باید به آن توجه کرد اینکه آیا اساسا شهردار (به عنوان سفارش دهنده کلی) و پیمانکار ( به عنوان سفارش گیرنده)، در میدانی خارج از شهرداری تهران به خودی خود امر مثبتی هست یا نه؟

 به ما حق بدهید که فکر کنیم این مسئله تصادفی نیست و البته کمی هم شائبه در ذهن ما به وجود بیاید. بدون اینکه قرار باشد کسی مورد اتهام قرار بگیرد در ابتدا این وزارت ورزش است که باید پاسخگوی این سوال باشد که آیا حضور هم زمان شهردار ـ پیمانکار در هیات مدیره دو باشگاه استقلال و پرسپولیس مطابق با سیاست های کلی دولت و وعده های دهان پر کن وزیر ورزش هست یا نه؟

آیا شرکتی در حوزه غیر مرتبط با ورزش 20 تا 30 میلیارد تومان سرمایه سالیانه صرف استقلال و پرسپولیس می‌ کند از کجا این رقم را به صندوق خود بازمی گرداند؟ آیا ارزش واقعی اسپانسرینگ استقلال و پرسپولیس مجموعا 50 میلیارد تومان است؟ پس چگونه تا همین پارسال این دو تیم در حسرت یک حامی مالی 6،5 میلیارد تومانی بوده اند؟

 آیا می‌ توانیم فکر کنیم که هم سویه ای شهردار و پیمانکار که اساسا باید دو طرف یک میز نشسته باشند به جلب مبالغ یاد شده مربوط است؟ آیا باز هم پای اقتصاد رانتی و احتمالا تسهیلات خاص ناگفتنی و فرامتنی در میان است؟ 

این ها سوالاتی است که پاسخ به آنها احتیاج به شفافیت دارد. اگر آقای وزیر دولت جدید وقتش را ندارد امیر خادم ( با عنوان مسئول خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس)از این مسئله خیلی خوب آگاه است. پس ،لطفا ما را ارشاد بفرمایید آقای مدال طلای جهان که در خاک شماییم !

  ۴  
آی اسپورت
2014-05-21 11:17:28
نظر دهید

۴ نظر
الیاس
چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳، ۱۱:۴۶
راست میگی اینجوری پیش بره تو مزایده هم پرسپولیس , استقلال را میدن به یه مشت شرکت بیخود که تا اخر عمر فنا بریم ... برای من جای سواله که چرا شرکت هایی مثل ایرانسل و همراه اول پا پیش نمیذارن ... اینا که همش تو فوتبال دنبال تبلیغن ... ولی اقا پژمان شما فک میکنی دولت میخواد بهشون پول غیرمستقیم بده ؟ نه بابا روحانی از اولش هم بودجه ورزش را کم کرد , اصلا ورزش را تحویل نمیگیره ...
amir
چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳، ۱۲:۲۶
سلام..به دنبال حاشه نباشیم...چرا چیزی برای دوستان در نمیاد...
Danial
چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳، ۱۳:۲۱
خیلی‌ ساده لوحانه هست که باور کنیم با تغییری در دولت کّل سیستم ایران عوض می‌شه و همه آدم خوبا میان سر کار و همه آدم بدا می‌رن کنار. رانت و رانت خوری با گوشت و پوست این سیستم عجین شده و حالا حالاها دست بردار ایران و ایرانی‌ نخواهد بود. این وسط وزارت ورزش بی‌ تقصیر نیست اما همه تقصیر‌ها هم گردن اونا نیست. خیلی‌ بالاتر از گودرزی و خادم پشت این داستان کثیف هستن
محمدامین
پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۳، ۰۷:۰۸
درصورت درخواست افراد حقیقی و حقوقی نامبرده در این نوشته نویسنده ملزم به ارایه مدرک برای دعاهایش بوده و در صورت توانایی اثبات قابل پیگرد قانونی به جرم افترا می باشد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر