فهرست
شکل و شمایل پرسپولیسِ جدید/ جوانان، مدل ۹۳
شکل و شمایل پرسپولیسِ جدید/ جوانان، مدل ۹۳

شکل و شمایل پرسپولیسِ جدید/ جوانان، مدل ۹۳

آی اسپورت- بر خلاف عادت برخی تیم‌های لیگ برتری ایران که همه‌ساله یک انقلاب اساسی در لیست بازیکنان‌شان به راه می‌اندازند، بعید به نظر می‌رسد باشگاه پرسپولیس در فصل جدید با تغییرات زیادی مواجه شود. اولویت این روزهای علی دایی و رحیمی، حفظ بیشتر بازیکنان فصل گذشته و تقویت این تیم در چند پست است. در حالی که هواداران احساسی پرسپولیس هر روز یک لیست پر و پیمان و افراطی از بازیکنان مدنظرشان ارائه می‌کنند، مدیرعامل و سرمربی پرسپولیس در نظر دارند از تغییرات گسترده در این تیم بپرهیزند. با توجه به لیست خرید این روزهای پرسپولیس و ایده‌آل‌های مدنظر علی دایی، این باشگاه نهایتا بین ۲۰ تا ۳۰ درصد ترکیب اصلی‌اش را تغییر خواهد داد و در مسیر جوان‌تر شدن حرکت خواهد کرد. با بررسی تغییرات سرخپوشان در ۴خط می‌توان تا حدودی ترکیب این تیم را در فصل آینده حدس زد.

دروازه‌بان

وضعیت بقای نیلسون کوره‌آ جونیور در تیم فصل بعد پرسپولیس هنوز به صورت قطعی مشخص نشده اما بعید به نظر می‌رسد علی دایی برنامه‌ای برای از دست دادن گلر خوب تیمش داشته باشد. خود نیلسون نیز در صورت دریافت مطالبات معوقه‌اش مشکلی برای ماندن در این تیم نخواهد داشت و حتی تاکید کرده است که دوست دارد مربیگری را نیز در پرسپولیس آغاز کند! گفته می‌شود سرخپوشان به جای رضا محمدی به دنبال یک گلر ذخیره دیگر هستند و همین برچسب ذخیره بودن موجب شده چند دروازه‌بان موفق لیگ برتری فعلا از پاسخ مثبت دادن به دایی اجتناب کنند.

خط دفاع

لیگ سیزدهم به احتمال فراوان، آخرین فصل تشکیل زوج سیدجلال حسینی و محسن بنگر بود. بر خلاف بنگر که بر روی تمدید قرارداد با پرسپولیس تاکید دارد، سیدجلال با چند باشگاه قطری وارد مذاکره شده و احتمالا بعد از رقابت‌های جام جهانی با یک قرارداد نجومی به یکی از این تیم‌ها اضافه خواهد شد. پرسپولیسی‌ها قصد دارند برای پر کردن جای خالی این ستاره، به سراغ تیم فولاد بروند و با عبدالله کرمی قرارداد امضا کنند. تمدید قرارداد با حسین ماهینی، مهرداد پولادی و حمید علی‌عسگر نیز تقریبا قطعی به نظر می‌رسد و تنها تغییر دیگر سرخ‌ها در خط دفاع، احتمالا خرید یک مدافع چپ به جای میثم حسینی خواهد بود.

خط میانی

شاید اگر انتخاب اولین بازیکن لیست خروج پرسپولیس در تابستان بین هواداران این تیم به نظرسنجی گذاشته شود، قاسم دهنوی همانند آن نظرسنجی معروف تیم ملی رتبه اول را با اختلاف زیادی به خود اختصاص دهد. او در طول این فصل در هفته‌هایی که در ترکیب پرسپولیس حضور نداشت کمک‌های به‌مراتب بیشتری به این تیم کرد! پرسپولیس در صورت حفظ رضا حقیقی، همچنان می‌تواند با خیالی آسوده پست هافبک دفاعی را به او و مهرداد کفشگری بسپارد. از آنجایی که مذاکرات امید ابراهیمی با سپاهان هنوز به نتیجه نرسیده است، این بازیکن نیز می‌تواند گزینه ایده‌آلی برای تقویت میانه میدان سرخ‌ها باشد.

تیم پرهوادار پایتخت در کناره‌های زمین امید عالیشاه را در فصل بعد نیز در اختیار خواهد داشت و شنیده می‌شود علی دایی تاکید ویژه‌ای روی حفظ محمدرضا خلعتبری دارد. آن‌ها در این پست مهدی دغاغله را نیز خریداری کرده‌اند و هنوز معلوم نیست که آیا محسن مسلمان هم عضوی از این مجموعه خواهد بود یا خیر. در صورت از دست دادن مسلمان، دایی احتمالا یک جوان مستعد دیگر را نیز به این قسمت از ترکیب تیمش اضافه می‌کند. دغدغه اصلی این مربی در خط هافبک اما شاید مربوط به پست ۱۰ باشد. او در این پست بازیکن بسیار بااستعدادی به نام پیام صادقیان دارد اما با توجه به نزول کیفی و جدایی احتمالی محمد نوری، در اندیشه بازیکنی با سبک بازی او به سر می‌برد. قاسم حدادی‌فر و بختیار رحمانی دو بازیکنی هستند که پرسپولیس برای جذب یک نفر از آن‌ها برنامه‌ریزی کرده است. بختیار رحمانی که از علاقه‌اش به استقلال پرده برداشته اما حدادی‌فر مثل دو سال اخیر در فاصله‌ای نزدیک با پرسپولیس قرار دارد و اگر جزو خط‌خورده‌های تیم‌ملی باشد به ترکیب سرخپوشان نزدیک‌تر از این هم خواهد شد.

خط حمله

با توجه به اتفاقات فصل گذشته و ماجرای استخاره دایی- انصاری‌فرد، پیش‌بینی نمی‌شد این دو به این زودی‌ها تصمیم به همکاری با یکدیگر بگیرند اما کریم انصاری‌فرد بلافاصله در پایان فصل به ترمیم رابطه‌اش با دایی پرداخت و اینگونه خود را به بازگشت به پرسپولیس نزدیک کرد. او فاصله چندانی با پوشیدن پیراهن این تیم ندارد. این در حالی است که او یک بار پیش از این نیز به عنوان آقای گل لیگ راهی پرسپولیس شده و به توفیقی در این تیم دست پیدا نکرده است. از سوی دیگر محمد عباس‌زاده با توجه به روند بسیار خوبش در نیم‌فصل دوم لیگ سیزدهم، شایستگی حضور ثابت در این تیم را دارد و بعید به نظر می‌رسد بازیکنی مثل انصاری‌فرد نیمکت‌نشینی در ابتدای فصل را بپذیرد.

در صورت بر هم خوردن توافقات اولیه دایی و کریم، پرسپولیس به جذب رضا نوروزی و یا کاوه رضایی نزدیک خواهد شد. بازیکنانی که قاعدتا مشکل کمتری برای رقابت بر سر جایگاه ثابت در تیم دارند. جدایی سیدمهدی سیدصالحی و فرزاد حاتمی نیز قطعی است و این دو به احتمال فراوان در فصل جدید نیز به ایرانگردی‌شان ادامه خواهند داد.

     
آی اسپورت
2014-05-21 14:58:03
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر