فهرست
ایران و ویلموتس؛ به سوی تهاجمی‌تر شدن
ایران و ویلموتس؛ به سوی تهاجمی‌تر شدن

ایران و ویلموتس؛ به سوی تهاجمی‌تر شدن

آی اسپورت - تیم ملی فوتبال ایران موفق شد در اولین بازی خود در چهار‌چوب رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۲۲‌‌، ‌‌با دو گل به برتری مطمئنی مقابل حریف نا‌شناخته‌ی شرق آسیایی خود دست‌‌ یابد‌.‌ ایران مطابق دو دیدار گذشته‌‌اش تحت هدایت مارک ویلموتس بلژیکی مقابل سوریه و کره‌ی‌ جنوبی‌، عملکرد رضایت‌بخشی در فاز تهاجمی داشت و توانست شانس‌های جدی گل‌زنی زیادی را روی دروازه‌ی حریفش ایجاد‌ کند‌. از سوی دیگر اما خط دفاعی ما مقابل هنگ‌کنگ هم در نیمه‌‌‌ی اول متزلزل نشان داد و دو بار روی اشتباهات کنعانی‌زادگان ‌(یک‌بار در عدم دفع‌توپ و بار دیگر در جای‌گیری نامناسب و شکست وی در نبرد هوایی) دروازه‌ی ما تهدید شد‌.

برخلاف آن‌چه دربرخی رسانه‌ها گفته شد‌، ایران بازی را با آرایش پایه‌ی ۴-۱-۲-۳ آغاز کرد که امید ابراهیمی در رأس عقب خط هافبک قرار گرفته بود و ترابی و حاجی‌صفی دو بازوی او در راست و چپ بودند‌. جهانبخش‌،آزمون و انصاری‌فرد سه مرد تهاجمی ما را تشکیل می‌دادند‌. در ۲۵ دقیقه‌ی اول‌،‌ آرایش تیم ایران به هنگام حمله به ۴-۴-۲ خطی تغییر می‌کرد‌، آزمون و انصاری‌فرد در مرکز خط حمله‌،‌ ابراهیمی و حاجی‌صفی در مرکز خط هافبک و جهان‌بخش و ترابی در سمت راست و چپ خط میانی‌‌. در فاز دفاع هم تیم ما به آرایش ۴-۲-۳-۱ می‌رفت که ابراهیمی و حاجی‌صفی دو هافبک دفاعی ما می‌شدند و جهانبخش‌، انصاری‌فرد و ترابی پشت سر آزمون‌ دومین لایه‌ی تدافعی ما را تشکیل می‌دادند‌.

اتفاق مهم اما از حوالی دقیقه‌ی ۲۵ به بعد رخ داد‌، جایی که سردار از نوک خط حمله‌ی تیم به خط هافبک منتقل شد تا کنار امید ابراهیمی و در نقطه‌ی مقابل احسان قرار گیرد‌. جهان‌بخش‌، انصاری‌فرد و ترابی سه نفر جلویی تیم ایران را برای ادامه‌ی مسابقه شامل می‌شدند‌. حضور آزمون در خط هافبک که برای اولین بار به وقوع می‌پیوست‌، شعاع حرکتی او را به شکل چشم‌گیری افزایش می‌داد‌. سردار نفر چهارمی از تیم ایران بود که وظیفه داشت به هنگام سانتر از جناحینِ رضاییان و محمدی‌‌، ‌خود را از پشت هجده قدم به طرزی غافلگیر‌کننده به درون باکس تیم هنگ‌کنگ برساند‌. شگفت‌انگیزترین نکته در مورد اولین تجربه‌ی مرد شماره‌ی ۲۰ ایران در خط هافبک‌، عملکرد عالی او در بازی‌سازی بود. او سه پاس بسیار خوب را در‌ اختیار هم‌تیمی‌هایش قرار داد که یک‌بار ضربه‌ی کریم به تیرک دروازه برخورد کرد‌، بار دوم ضربه‌ی سر ترابی از درون محوطه‌ی جریمه با بی‌دقتی این بازیکن به بیرون رفت و در مورد سوم‌، پاس سردار با هوشمندی جهان‌بخش وضربه‌ی نهایی انصاری‌فرد‌ توأم شد تا گل دوم ایران رقم بخورد‌. از دیگر نکات قابل بیان این دیدار‌، عملکرد مطلوب دژاگه در اندک دقایق حضورش در میدان بود. اشکان با دو پاس رو‌به‌جلوی عالی به درون محوطه موقعیت‌های خوبی را برای تیم فراهم کرد‌.

هرچند انتظار می‌رفت تیم ایران با اختلاف گل بالاتری حریف نه چندان مطرح خود را شکست دهد‌، اما آمار بالای شوت‌زنی‌، موقعیت‌های مسلم گلزنی و مالکیت بالا‌ی توپ‌، همه نشان می‌داد ویلموتس قدم‌های خوبی را برای تهاجمی‌تر کردن تیم ایران برداشته‌است‌. قدم‌هایی که استارت اولیه‌ی آن‌ها را مرد پرتغالی در اردو‌های آماده‌سازی پیش از رقابت‌های جام ملت‌های آسیا زده بود و حالا نیاز است که با سرعت بیشتری قدم‌های آتی در این راه طی شود‌.

۹    
آی اسپورت
2019-09-12 09:51:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر