فهرست
یادداشت ویژه : سرمشق برای بارسا: لاماسیا- لاماسیا- لاماسیا...
یادداشت ویژه : سرمشق برای بارسا: لاماسیا- لاماسیا- لاماسیا...

یادداشت ویژه : سرمشق برای بارسا: لاماسیا- لاماسیا- لاماسیا...

آی اسپورت- سقوط امپراطوری بارسا. این یکی از مهمترین اتفاقات فصل 14-2013 فوتبال باشگاهی اروپا بود و حالا، انتخاب لوئیس انریکه به عنوان سرمربی و خریدهای دهن پُر کن (احتمالی)... اینگونه به نظر می رسد که سران بارسا، بازسازی تیمشان را در گرو تغییر نفرات می دانند.
تیمی که فصل منتهی به جام جهانی 2014 برزیل برایش بدون کسب جام و به شکلی کابوس وار رقم خورد این روزها سعی دارد تا با کور کردن چشم بازار، خیلی زود خریدهای تابستانی پر تعداد و سرشناسش را آغاز کند یا لااقل اینگونه نشان دهد تا رسانه ها، منتقدان و هواداران را حتی شده برای مدتی تحت تاثیر قرار دهند و از زیر بار فشار انتقادات رهایی یابند!
بلوگرانا در چند فصل اخیر بیش از یکی دو خرید نداشته اما به نظر نمی رسد این فصل نیز با همین رویه ادامه پیدا کند. از مارک آندره ترشتگن برای دروازه گرفته تا نام های آشنایی چون بن عطیه، داوید لوئیز، تیاگو سیلوا و... اما آیا واقعاً درد بارسا با خرید یکی دو جین ستاره درمان می شود؟
بارسلونا همواره ستاره های بسیاری در تیم خود داشته. از کرویف، مارادونا، روماریو، رونالدینیو و سایرین. اما اصول و فلسفه این باشگاه برخلاف رقیب مادریدی، موفقیت ستاره ها را وابسته به پرستاره بودن تیم و در کنار هم بودن آنان نمی داند. ترجیح کاتالان ها به جای صرف پول های کلان در نقل و انتقالات همواره تکیه کردن به لاماسیا بوده است. مدرسه فوتبالی که (خود وامدار باشگاه آژاکس و) امروزه الگوی بسیاری از تیم های بزرگ و قدرتمند است تا به کمک این شیوه و با پشتوانه سازی برای تیم اصلی، مخارج تیمداری را به کمترین حد برسانند.
البته بارسای امروز نه به واسطه ناکامی در کسب جام که به خاطر ارائه بازی های ضعیف آنقدر جایگاهش را از دست رفته می بیند که انگار چاره ای جز تغییر در نگرش و دگرگونی شیوه جذب بازیکن ندارد اما کافی است نتایج را بررسی کرد. اگر ملاک بارسای رویایی گواردیولا باشد آنها وقتی حاکم مطلق اروپا شدند که قالب اصلی تیم و بیشتر نفراتش را بازیکنان پرورش یافته در لاماسیا تشکیل می دادند. صد البته که این مساله نیازمند داشتن مربی ای است که خود این مروارید در صدف را دیده باشد! علت کم بازی کردن نفراتی چون مونتویا، بارترا، تییو و بقیه جوانان باشگاه زیر نظر تاتا هم می تواند مربوط به همین مساله باشد. مارتینو از بازی دادن به جوانان کم تجربه واهمه داشت در حالی که در مکتب بارسا، اعتماد به محصولات درجه یک لاماسیا به واسطه خو گرفتن آنها با اصول و فلسفه بازی تیم از میزان ریسک پائین تری برخوردار است و صرفاً باید به این مساله اعتقاد داشت.
لوئیس انریکه، سرمربی جدید بارسا که سابقه مربی گری در تیم B باشگاه را نیز دارد می تواند مدل های موفق دوران گذشته بارسا را با تغییرات تاکتیکی لازم دنبال کند و میراث دار خوبی برای تیم های افسانه ای کرویف و گواردیولا باشد، کاری که در شرایط فعلی با میزان ریسک و به شهامت بسیاری نیازمند است، البته در غیر این صورت باید تابع مدل تیمداری رقیب همیشگی باشد که بهترین بازیکن و گلزنشان، فوتبالیستی است که برای آمدنش به رئال، میلیون ها پوند خرج روی دست باشگاه گذاشت و این رویه با ورود بیل 100 میلیونی ادامه یافت. با اینکه بعید است از نظر میزان ثروت و درآمد، همپای پایتخت نیشنان سفید پوش حرکت کنند.
شروع فصل جدید فوتبال باشگاهی در اروپا و اسپانیا به ما نشان خواهد داد که عصر لوئیس انریکه مارتینز چگونه طلوع خواهد کرد و روش کاری او متمایل به کدام شیوه است. او می تواند به رافینیا، جرارد دلوفو، مونتویا و بقیه بازیکنان محصول لاماسیا اعتماد کند و یا اینکه در بازار نقل و انتقالات تابستانی میلیون ها خرج خرید ستاره کند، اما تجربه ثابت کرده که بارسا هرگاه به لاماسیا دل بسته، در بدترین حالت چشم نوازتر به نمایش و اجرای فلسفه اش پرداخته و این همان چیزی است که کولزی های متعصب بیش از کسب عنوان می خواهند.

مهدی بشکنی 
     
آی اسپورت
2014-05-22 01:37:16
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر