فهرست

یادداشت روز: چطور می‌خواهند صبا را آسیایی کنند؟/ شرایط سقوط صبا در قم فراهم است

آی اسپورت- دوران مدیریت سخت و پرحاشیه محمدرضا کشوری، با اعلام شدن خبر مدیرعاملی عباس جهان‌بینی در باشگاه صبای قم به اتمام رسید و به هر شکلی بود، با توجه به رضایت بسیاری از بازیکنان و کادر فنی تیم فوتبال صبای قم از مدیرعاملی کشوری، او را کنار گذاشتند.

اگر تیمی قهرمان شود هیچ رسانه‌ای نامی از مدیرعامل آن باشگاه نمی‌آورد، اما عکس آن اتفاق بیفتد و تیمی سقوط کند یا حتی خطر سقوط را احساس کند، اولین کسی که مقصر است مدیرعامل است؛ حال و روز فصل گذشته صبای قم هم به این شکل بود.

آن زمان که بحث انتقال تیم‌های صباباjری، پاس و پیکان مطرح شده بود، تقریبا همه برنامه‌های ورزشی تلویزیون، رسانه‌ها و مطبوعات به این موضوع پرداخته بودند و با کار‌شناسان ورزشی کشور گفت‌و‌گو می‌کردند که مبادا پس از انتقال تیم‌ها مسئولین آن شهر نتوانند از عهده تیم‌داری برآیند (که نتوانستند...)؛ موضوع انتقال صبا و پاس، چون این دو تیم از تیم‌های خوب فوتبال ایران بودند و حتی آن سال صبا باید در لیگ قهرمانان آسیا بازی می‌کرد، دغدغه بیشتری برای دوستداران این دو تیم و اهالی فوتبال ایجاد کرده بود.

پس از گذشت دو فصل از انتقال این سه تیم، پاس و پیکان سقوط کردند و حال و روزشان روز به روز بد‌تر شد، ولی تیم فوتبال صبای قم بعد از گذشت شش فصل از این قضایا در لیگ بر‌تر مانده است و حتی در فصل ۹۱-۹۰ سهمیه پلی‌آف آسیا را کسب کرد؛ اما دلیل نتیجه گرفتن صبا در این چه بود؟

نکته اول که تمام بازیکنان نیز به این موضوع تاکید داشتند و دارند و باعث حضور بازیکنان بزرگ در صبای قم بود، انجام تمرینات این تیم در تهران بود؛ در واقع بازیکنان در یک تیم تهرانی بازی می‌کردند.

مطلب دوم که باعث موفقیت صبا در چند سال اول حضور در قم عنوان می‌شود، وابسته بودن صبا به ارتش جمهوری اسلامی ایران بود و این امر موجب می‌شد بازیکنانی که مشمول خدمت هستند، به دلیل تمرینات صبا در تهران این تیم را انتخاب کنند و به تیم‌هایی مثل ابومسلم مشهد یا فجرسپاسی شیراز نروند.

عوامل زیاد دیگری هم باید به این موارد اضافه کرد؛ اما اوضاع امروز صبا چگونه است؟ پاس و پیکان تمرینات تیم‌شان را در همدان و قزوین انجام می‌دادند و از مهم‌ترین عوامل سقوط آنان این امر بود؛ حالا صبا هم قصد انجام این کار را دارد تا برای شروع فصل جدید، تمرینات را از تهران به قم انتقال دهد که گویا برای انجام این کار عجله زیادی هم دارند و اولین تمرین‌شان را هفدهم خرداد ماه آغاز می‌کنند.

مسئولین باشگاه صبا و استانی می‌گویند شرایط فراهم شده و مشکلی از این بابت نداریم! شاید فراهم شده و مردم بی‌اطلاعند؛ ولی چیزی که پیداست نه زمین تمرین آماده شده، نه خوابگاه بازیکنان؛ امکانات دیگر بماند.

محمدرضا کشوری مدیرعامل فصل گذشته باشگاه صبا را به طرزی عجیب کنار گذاشتند و عباس جهان‌بینی که مدیرکل ورزش و جوانان استان قم بود را جایگزین وی کردند.

کشوری سال گذشته در شرایط سختی تیم‌داری کرد، طوری که وقتی با بازیکنان صحبت می‌کنیم می‌گویند: وقتی خوب نتیجه می‌گرفتیم و پول بود، همه مدیران و مسئولین استانی به ورزشگاه می‌آمند و در واقع پشت تیم بودند؛ اما وقتی خطر سقوط را احساس می‌کردیم و هیچ پولی در حساب باشگاه نبود، هیچ کس ما را حمایت نمی‌کرد و فقط رضا کشوری تیم را اداره می‌کرد و مراقب بود که صبا به لیگ یک سقوط نکند.

با همه این اوصاف کشوری را کنار گذاشتند و می‌خواهند تمرینات را به قم بیاورند و یقین دارند که تیم موفق خواهد شد؛ حتی عباس جهان‌بینی در اظهار نظر جدید خود اعلام کرد که با انتخاب صمد مرفاوی به عنوان سرمربی صبا، می‌خواهیم بین شش تیم بالای جدول در لیگ پیش رو باشیم و سهمیه آسیایی را از جام حذفی کسب کنیم!

امیدواریم چنین باشد ولی هنوز ۳۷ درصد از قرارداد بازیکنان را با ۵/۲ میلیارد تومان دادند و تقریبا ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان دیگر برای پرداخت مابقی قرارداد بازیکنان باید پرداخت کنند.

سال اول که صبا به قم آمد، از نمایندگان مجلس وقت و استاندار گرفته تا کوچک‌ترین مدیران استان قم همه به صحنه آمده بودند که ما حامی تیم هستیم و نمی‌گذاریم اتفاقی برای این تیم بیفتد؛ واقعا هم اتفاقی نیفتاد (البته بدون حضور آن‌ها) ولی وقتی به فصل گذشته صبا نگاه می‌کنیم، زمانی که بازیکنان قبل از بازی با پرسپولیس اعتصاب کردند و به تمرینات نیامند،‌‌ همان مسئولین اصلا خبردار شدند و می‌دانستند تیمی که می‌گفتند حمایت می‌کنیم چطور اداره می‌شود؟ مطمئنا اگر محمدرضا کشوری، رضا عنایتی و مرتضی کاشی واسطه نمی‌شدند و با بازیکنان صحبت نمی‌کردند، برای شخص دیگری مهم نبود چه اتفاقی در صبا خواهد افتاد.

حال تمرینات صبا به قم خواهد آمد و دوباره همه مسئولین عین شش سال گذشته پیدایشان شد که ما تیم را حمایت می‌کنیم.

سوال اینجاست، وقتی شما نتوانستید در فوتسال تیم‌داری کنید و هنوز ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون باید برای پرداخت قرارداد بازیکنان فوتبال صبا در فصل گذشته نیاز دارید، چطور می‌خواهید بدون فراهم کردن زمین تمرین و اسکان بازیکنان تیم را به قم بیاورید و با این وضع ششم جدول شوید و سهیمه آسیایی کسب کنید؟!

محمد چهره‌قانی

  ۱  
آی اسپورت
2014-05-22 16:35:16
نظر دهید

۱ نظر
میلاد سلیمان فلاح
پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۳، ۲۰:۱۴
امیدوارم با مدیریت جدید تیم بتواند به دوران اوج بازگردد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر