فهرست
رازهای استراماچونی؛ استقلال چگونه ترسناک شد؟
رازهای استراماچونی؛ استقلال چگونه ترسناک شد؟

رازهای استراماچونی؛ استقلال چگونه ترسناک شد؟

آی اسپورت - حضور سرمربی ایتالیایی روی نیمکت استقلال این تصور را به وجود آورده بود که تیم متحول شده آبی‌ها قرار است در اولین قدم در فاز دفاعی استحکام و اقتدار پیدا کند. اتفاقی که در چند فصل اخیر مربیان حاضر در لیگ برتر به آن تمایل نشان داده‌اند و پیش‌بینی می‌شد مردی از ایتالیا بیش از بقیه روی آن هدفگذاری کند. پیش‌بینی‌ها درست از آب درنیامد. استقلال در هفته‌های ابتدایی لیگ هم اقتدار دفاعی فصل گذشته‌اش را از دست داده بود و هم به بحران هجومی‌اش افزوده شده بود. تفکرات استراماچونی اما خیلی زود و در کوتاه مدت نتیجه داد و استقلال متحول‌شده‌ای را به نمایش گذاشت. یک استقلال هجومی و گلزن و زهردار. اتفاقی که هواداران استقلال در چند فصل اخیر و حداقل بعد از استقلال لیگ هشتم با قلعه نویی یعنی یک دهه قبل چندان به آن عادت نداشتند. آنها تصورش را هم نمی‌کردند که بدون اضافه شدن مهاجم یا هافبکی و بعد از دست دادن امثال تیام و پاتوسی و جپاروف و بقیه قرار باشد به یکباره همه چیز تغییر کند. استقلال در این چند هفته اما چطور متحول شد و چطور از یک تیم فقیر در گلزنی به یک تیم هجومی تبدیل شد که توانسته بهترین خط حمله لیگ را با اختلاف از آن خود کند؟

استقلال در ۵ هفته ابتدایی تنها ۴ گل زد و در ۲ بازی موفق به گلزنی نشد ولی در ۵ هفته بعدی، ۱۷ گل زد و حداقل در هر بازی‌اش، دو بار دروازه رقبا را گشود. آنها حالا تیمی هستند که با حمله کردن نه تنها گل می‌زند بلکه نقاط ضعف خودش در فاز دفاعی و اشتباهات مدافعانش را هم پوشش می‌دهد و کمتر می‌کند. استقلال حتی در بازی‌هایی که با اختلاف ۴ گل و ۵ گل پیروز می‌شود روی تک حمله‌های حریف نشان می‌دهد که تا چه حد شکننده و نامطمئن است. استراماچونی اما با حملات تیمش تلاش می‌کند تا به بازیکنان حریف کمتر اجازه حضور در محوطه جریمه خودی و استفاده از این نقطه ضعف را بدهد. همچنین مدافعان استقلال هم طبق وظایفی که به آنها داده شده باید بخشی از زمان خود را در حملات تیم شرکت کنند و به این ترتیب زمان کمتری برای حضور در دفاع و انجام اشتباهات عجیب دارند! استقلال اما در این چند هفته چطور به بهترین خط حمله لیگ برتر تبدیل شد؟ گل‌های آنها در ۴ بازی آخر چطور به ثمر رسیده؟

ضربات شروع مجدد. این یکی از رموز استراماچونی است. بهترین استفاده از ضربات شروع مجدد با حضور اکثر بازیکنان و استفاده از برتری نفرات و شلوغ شدن محوطه جریمه و گیج شدن مدافعان و دروازه‌بان رقیب. استقلال ۹ گل از ۱۴ گل خود را روی ضربات شروع مجدد به ثمررسانده است.

بازی مقابل سایپا گل اول و دوم از روی ضربه کرنر به دست آمد و گل سوم پنالتی بود. در بازی با تراکتور گل اول با حرکتی از روی پرتاب اوت استارت خورد، گل دوم روی ضربه ایستگاهی به دست آمد و گل چهارم را هم حسین حسینی با ضربه شروع دروازه و رساندن توپ به دیاباته رقم زد. بازی مقابل صنعت نفت هم سه گل از ضربه ایستگاهی به ثمر رسیدند؛ گل غفوری، دیاباته و دانشگر.

این ترفند توانسته بیش از ۵۰ درصد گل‌های استقلال در این چهار بازی آخر را رقم بزند و بردهای پرگل را برای شاگردان استراماچونی به ارمغان بیاورد. همچنین نگاهی به بازی‌های استقلال نشان می‌دهد که دروازه‌بان و مدافعان حریف مقابل آنها اشتباهات بیشتری انجام می‌دهند. مثل بازی با صنعت نفت آبادان یا سایپا که درصد اشتباهات دروازه‌بان و مدافعان مقابل استقلال در بازی‌های بعدی یا قبلی تکرار نشده بود و این را می‌توان از تجمع استقلالی‌ها در محوطه جریمه حریف و سردرگمی مدافعان برای مهار آنها دانست.

نکته دیگر مشارکت همه بازیکنان به خصوص مدافعان در حملات و گلزنی است. برابر صنعت نفت چه کسانی گل زدند؟ دانشگر، میلیچ، زکی‌پور، غفوری، علی کریمی و عارف غلامی بیش از هافبک‌ها و مهاجمان در گل‌های به ثمررسیده تاثیر داشته‌اند و این اتفاق در کنار آمادگی و هماهنگی دیاباته و قائدی استقلال را به تیمی ترسناک و غیرقابل مهار تبدیل کرده است.

نود

۱۱    
آی اسپورت
2019-11-08 20:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر