فهرست
پایان انحصار صدا و سیما؛ شبکه‌های اینترنتی
پایان انحصار صدا و سیما؛ شبکه‌های اینترنتی

پایان انحصار صدا و سیما؛ شبکه‌های اینترنتی

آی‌اسپورت- آیا آغاز به کار تلویزیون‌های اینترنتی، انحصار صداوسیما را در پخش مستقیم مسابقات فوتبال از بین می‌برد؟ شبکه‌های اینترنتی چه برنامه‌هایی برای جام جهانی دارند؟

اولین بار اولین حضور تیم ملی ایران در جام جهانی، اولین پخش زنده مسابقات جام جهانی را هم به دنبال داشت. وقتی هنوز تلویزیون به اندازه الان فراگیر نبود و پخش زنده فوتبال اتفاقی خاص به حساب می‌آمد. پس از انقلاب اما تا چند سالی این اتفاق نیفتاد. شرایط ویژه ایران پس از انقلاب و سال‌های سخت دفاع مقدس، فرصت چندانی به فوتبال نمی‌داد و خرید حق پخش رویدادهایی مثل جام جهانی جز سیاست‌گذاری‌های مدیران تلویزیونی نبود. سال ۱۹۸۶ و جام جهانی مکزیک، بار دیگر نقطه از سر گیری پخش تلویزیونی جام جهانی بود. نقطه شروعی که تا همین جام جهانی پیش رو، انحصارا در اختیار صدا وسیما بود.

در یک سال گذشته اما اتفاق تازه‌ای رخ داده؛ تلویزیون‌های اینترنتی به عنوان رقیبی جدی برای تلویزیون فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. آی‌پی‌تی‌وی‌ها یا تلویزیون‌های اینترنتی، رسانه‌های تازه تاسیسی هستند که بر بستر اینترنت برنامه‌های خود را با دریافت حق اشتراک به کاربران‌شان منتشر می‌کنند و مدتی است که پخش رویدادهای ورزشی را هم آغاز کرده‌اند. اتفاقی که محل جدال‌هایی بین این تلویزیون‌ها و رسانه ملی شده. حالا دیگر علاقه‌مندان به ورزش می‌توانند رویدادهای مهم ورزشی را از رسانه دیگری به جز تلویزیون، با اتفاقات جدیدتر و گاهی ممیزی‌های کمتر به تماشا بنشینند و برای همین هم استقبال از این شبکه‌ها رو به گسترش است. رسانه ملی اما همان‌طور که پیش از این نشان داده که هیچ رقیبی را بر نمی‌تابد، انحصار پخش مسابقات مهم لیگ برتر را برای خود حفظ کرده. در یکی دو سال گذشته هم که دعواهایی بین تلویزیون و فدراسیون فوتبال بر سر پرداخت حق پخش مسابقات به باشگاهها به وجود آمد و حتی یکی دو هفته ورود دوربین‌های صدا و سیما به استادیوم ها ممنوع شد، راه‌کار پخش مسابقات از آی‌پی‌تی‌وی‌ها پیش روی مدیران فوتبالی کشور بود اما این راه‌کار با مخالفت نهادهای امنیتی روبه‌رو شد و باز هم هر طور شده انحصار پخش مسابقات به تلویزیون برگشت.

در جام جهانی پیش رو اما این انحصار رو به پایان است. حالا دیگر آیو اسپرت، آنتن، لنز و تلویزیون تازه وارد تیوا با برنامه‌های متنوع و پخش تمامی مسابقات آماده پخش این رویداد مهم هستند. مخاطبان علاقه‌مند به فوتبال می‌توانند با پرداخت ماهیانه مبلغ پایینی از هر جایی که به اینترنت دسترسی دارند پخش مسابقات جام جهانی را دنبال کنند و برنامه‌های ویژه‌ای که این تلویزیون‌ها برای جام جهانی تدارک دیده‌اند را ببینند. هزینه‌ای که وقتی به ویژگی‌های پخش مسابقات از این شبکه‌ها نگاه می‌کنیم منطقی و به صرفه به نظر می‌رسد. ویژگی‌هایی مثل پخش مسابقات با ممیزی کمتر، گزارشگرهای جوان‌تر و جدید و برنامه‌های نو و خلاقانه. با بخشی از تدارک ویژه سه تلویزیون اینترنتی ورزشی برای جام جهانی آشنا می‌شویم:

آنتن؛ از سلبریتی‌ها تا کارشناسان قَدَر

تلویزیون اینترنتی آنتن از زمان راه‌اندازی تا به امروز حسابی سر و صدا به پا کرده است. از پخش میزگردهایی با حضور کارشناسان ورزشی که حسابی مورد توجه قرار گرفت و مهم‌ترین‌شان «روزی روزگاری فوتبال» با حضور حمیدرضا صدر بود تا پخش فینال جام ملت‌های آسیای فوتسال بانوان؛ اتفاقی که یکی از مدیران این شبکه می‌گوید هنوز برای آن هزینه پس می‌دهند. منفردنیا مدیر پخش آنتن در گفت و گو با سازندگی از پوشش دو روی‌داد همزمان ورزشی یعنی لیگ جهانی والیبال و جام جهانی فوتبال خبر می‌دهد و می‌گوید: «درباره برنامه‌های ویژه جام جهانی نمی‌توانم اطلاعات خاصی به شما بدهم برای این که تمام اتفاقاتی که برنامه‌ریزی کرده‌ایم برای مخاطبان‌مان سورپرایز است و نمی‌خواهیم الان آنها را لو بدهیم. به طور کلی ما پخش زنده فوتبال‌ها را در یک مکان عمومی با حضور تعداد زیادی بازدیدکننده خواهیم داشت. علاوه بر پخش تمام مسابقات جام جهانی، یک سری برنامه تامینی شامل پخش بازی‌های نوستالژیک جام‌های جهانی قبلی را خواهیم داشت. حضور سلبریتی‌ها در برنامه‌های‌مان قطعی است و یک سری برنامه خاص با حضور آنها خواهیم داشت.»

یکی از اتفاقاتی که در پخش مسابقات ورزشی در تلویزیون رخ می‌دهد، سانسور بعضی نماهایی است که دوربین در ورزشگاه و روی تماشاگران می‌رود. سانسوری که با پخش آهسته صحنه‌های حساس بازی پوشانده می‌شود اما حالا دیگر همه مخاطبان تلویزیون در حدس زدن این پوشش‌ها حسابی استاد شده‌اند. تلویزیون‌های اینترنتی هم اگرچه ناظر پخش دارند اما سخت‌گیری ناظر پخش آنها به نسبت کمتر به نظر می‌رسد و شاید همین ویژگی افزایش مخاطبان این شبکه‌ها را به دنبال داشته باشد. منفردنیا در این‌باره می‌گوید: «درست است که محدودیت‌مان به نسبت کمتر است ولی دست و بال‌مان آن‌قدر هم باز نیست. ممکن است به این دلیل که مخاطبان‌مان نسبت به صدا و سیما کمتر است یک مقدار برای‌مان آسان‌تر بگیرند اما ممیزی وجود دارد.»

آیو اسپرت؛ قدیمی پرانرژی

آیو اسپرت شبکه ورزش تلویزیون اینترنتی آیو است؛ اولین تلویزیون اینترنتی پخش رویدادهای ورزشی. رویکرد آیو در پخش مسابقات ورزشی بیشتر سرگرمی ورزشی است. گزارش مسابقات در این شبکه متفاوت است از گزارش‌های معمول و همه مسابقات معمولا با دو گزارشگر پخش می‌شوند. آیو اسپرت هم برای جام جهانی تدارک ویژه‌ای دیده است. مهدی سعیدی مدیر محتوا و شبکه آیو اسپرت درباره این برنامه‌ها می‌گوید: «در آیو اسپرت علاوه بر این که همه بازی‌ها را پوشش می‌دهیم، کلی برنامه ویژه با حضور مهمانان ویژه داریم. علاوه بر این‌ها تیم رسانه‌ای مفصلی را در روسیه داریم که آنجا اتفاقات خوبی خواهد افتاد. یک بازیگر از سوی آیو به جام جهانی خواهد رفت و قصه حضورش در جام جهانی روایت می‌شود. مجری برنامه و موسیقی تیتراژ آن خیلی خاص و ویژه است که در طول هفته آینده از آنها رونمایی خواهیم کرد. سعی‌مان بر پوشش همه حواشی جام جهانی است. پیش از این در آیو اسپرت مسابقات فوتبال با حضور یک گزارشگر و یک یار گزارشگر گزارش می‌شد، در جام جهانی هم این اتفاق رخ خواهد داد با این تفاوت که برای یار گزارشگر چهره‌های خاصی خواهند آمد.»

سعیدی در پاسخ به این سوال که برای همه این کارهایی که هزینه زیادی طلب می‌کند آیا اسپانسری هم دارید می‌گوید: «هیچ اسپانسری نداریم. در حقیقت انتخاب‌مان این بود که اسپانسر نداشته باشیم. واقعیت این است که هزینه‌های ما به نسبت تلویزیون خیلی پایین‌تر است. برنامه‌های ما خیلی کمتر از مثلا برنامه عادل در شبکه سه هزینه دارد. دلیلش اول این است که ایده‌های خلاقانه اصولا گران نیستند؛ نکته دوم هم این است که تیم بزرگی در آیو اسپرت داریم که بخشی از آن سابقه سینمایی زیادی دارند برای همین از حضور همکاران‌مان می‌توانیم با اعداد پایین‌تری استفاده کنیم. با همه این‌ها گران‌ترین کار آیو اسپرت در این دو سال همین پکیج جام جهانی است.»

مهدی سعیدی در پایان درباره تفاوت ممیزی در آیو و تلویزیون می گوید:‌ «مخاطب معمولا یک ناراحتی از اصل وجود سانسور دارد و ناراحتی دوم او از کثیف بودن و اعصاب خردکن بودن سانسور است. ما در آیو در فیلم و سریال این کار را کردیم و کمترین آسیب را زدیم. در آیو اسپرت هم همین است. سانسورها یک کمی متفاوت است و فرقش در سلیقه‌ای است که ما در سانسور و با امکانات رژی پخش بزرگ آیو انجام می‌دهیم.»

تی‌وا؛ تازه وارد پرکار

تی‌وا تلویزیون اینترنتی تازه‌واردی است که بخش ورزش آن قرار است از همین جام جهانی وارد کارزار رقابتی تلویزیون‌های اینترنتی شود. کاری سخت و دشوار برای جذب مخاطب پیش رو دارد و قطعا باید برنامه‌های ویژه‌تری داشته باشد تا بتواند در این رقابت خودش را بالا بکشد و در مقایسه با رقبای کهنه‌کار خودی نشان بدهد. بزرگی، مدیر شبکه تعاملی تیوا درباره تدارک ویژه این تلویزیون برای جام جهانی می‌گوید: «در تی‌وا اسپرت گزارش بازی‌ها به صورت مستقیم و با شکل و فرم جدید که از فرم‌های مرسوم صداوسیما فاصله دارد خواهیم داشت. پخش بازی‌ها با حضور کارشناسان خانم، آقا و اعضای تیم ملی بانوان و آقایان خواهد بود. تمام فیلم‌های سینمایی که به شکلی به ورزش مرتبط باشند نمایش می‌دهیم. ویژه برنامه‌مان «صبحانه با جام» نام دارد که از ساعت ۱۰ صبح هر روز به صورت مستقیم پخش می شود و تا دو ساعت بعد هم در دسترس است. گزارشگر خارج از ورزشگاه داریم و سعی می‌کنیم اتفاقاتی که از دوربین تلویزیون دور مانده‌اند را پوشش دهیم.»

بزرگی درباره این که کار سختی برای جذب مخاطب در این رقابت پیش رو دارد می‌گوید: «این مسیری است که باید رفت. جدای از جام جهانی و ورزش، این یک تکنولوژی جدید است که در ایران سابقه زیادی ندارد. ما خودمان را آماده کرده‌ایم که یک دوره جذب مخاطب در این ایام داشته باشیم.» او درباره گزارشگرهایی که مسابقات را گزارش می‌کنند هم می‌گوید: «ما از گزارشگرهای قدیمی استفاده نمی‌کنیم. سعی کردیم استعدادهای نو و تازه را چه از خانم‌ها و چه آقایان کشف کنیم و گزارشگران جدیدی را به عرصه رسانه کشور معرفی کنیم. تاکیدمان بر این است که خانم ها در تلویزیون ما حضور فعال داشته باشند برای این که به نظرمان این صدایی است که باید شنیده شود.»

 

سازندگی

۱۳ ۱  
آی اسپورت
2018-06-12 01:51:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
م.
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷، ۰۸:۵۳
زیرساخت اینترنت و سرورهای این سایتها و تلویونهای تعاملی یاد شده هنوز خیلی خیلی جوان و ضعیفند و توان میزبانی از میلیونها بیننده رو مطلقا ندارند.

اتفاقی که بعد از رایگان شدن پیام رسان سروش افتاد و خیلی زود سروراش دان شد و چند روز اختلال داشت خدماتش چون ظرفیت بازدید میلیونی رو نداشت. این مواردیم که اینجا نام بردید اگه قرار باشه به بالای یک میلیون یوزر انلاین خدمات بدن از کار میفتن.

نکته دوم کیفیت فول اچ دی شبکه سه و کیفیت پایین این سایتها مثل انتن هست که قابل قیاس با هم نیستن
۶
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر