فهرست
دوستی خاله‌خرسه، مشکل اول داوری ایران
دوستی خاله‌خرسه، مشکل اول داوری ایران

دوستی خاله‌خرسه، مشکل اول داوری ایران

آی اسپورت - مشکلات داوری ایران علاوه بر آموزش، ریشه در رفتار کمیته داوران فدراسیون فوتبال هم دارد. داوود رفعتی رئیس کمیته داوران در اظهار نظری عنوان کرده: «از باشگاه‌ها درخواست دارم اگر اعتراضی به عملکرد داوران در مسابقات دارد کتباً آن را به فدراسیون فوتبال ارسال کنند تا مسابقات را با کیفیت بهتری به پایان برسانیم. مطمئناً اگر داوری اشتباه کند گروه آنالیز کمیته آن را بررسی و به داور مسابقه اعلام خواهد کرد.» اما چند سوال پیش می‌آید!

اول آن که باشگاه‌ها اگر اعتراضی به قضاوت یک دیدار داشته باشند، با ارسال اعتراض کتبی به کمیته داوران اتفاقی به سود آنها رخ خواهد داد؟ آیا آب ریخته شده را می‌شود جمع کرد؟ آیا در صورت متضرر شدن تیم‌ها از داوری، امتیازات آنها باز می‌گردد؟

دوم آقای رفعتی فرمودند اگر اشتباهی رخ داده شده باشد گروه آنالیز کمیته داوران آن را بررسی می‌کنند و به داور مسابقه اعلام خواهد کرد. گروه آنالیز کمیته داوران متشکل از چه کسانی است؟ رضا غیاثی، حسین عسگری و شخص داود رفعتی. هر سه این عزیزان ید طولایی در توجیهات عجیب و غریب داوران دارند و به ندرت دیده شده زیر بار اشتباهات داوران خود بروند، البته اگر مسئولیتی در کمیته داشته باشند، در غیر این صورت آنها به رادیکال‌ترین منتقد داوران و کمیته آن تبدیل می شوند.

مهم‌تر از آن، اگر قرار باشد اشتباهات را همگان ببینند و فقط به داور اعلام شود، خود باعث به وجود آمدن جوی علیه کمیته داوران و خود داوران می‌شود. بهتر است اگر اشتباهی از سوی داوری رخ داد، نخست کمیته داوران به جای توجیه به صراحت اشتباهات داور را بپذیرد، دوم آن که رسماً اعلام کنند که فلان داور به خاطر اشتباه تاثیرگذار به خود محروم شده تا حداقل بابت اشتباهات‌شان تاوانی پس بدهند. همانگونه که فیفا، یوفا، ای‌اف‌سی داورانی که اشتباهات تاثیرگذار دارند را از ادامه مسابقات اخراج می‌کند.

معضلی به نام علیرضا فغانی

علیرضا فغانی که بهترین داور ایران است، با رفتاری پرخاشگرانه خود باعث به وجود آمدن الگویی نامناسب برای سایر داوران شده که به متشنج شدن جو بازی و استادیوم دامن می‌زند. در کمیته داوران نه تنها هیچ کس نمی‌تواند به این داور بین‌المللی بابت رفتارش تندش تذکری دهد، بلکه در صورت هر اشتباهی کمیته داوران سعی در توجیه تصمیمات اشتباه این داور دارند تا مبادا به تریج قبای علیرضا خان فغانی بر بخورد و از قضاوت در لیگ ایران استعفا دهد. وقتی کمیته داوران و فدراسیونی نتوانسته اسامی بزرگ داوری در سطح آسیا آموزش دهد، طبیعی است که همه رفتارها و تصمیمات اشتباهات داور سوگلی مورد تایید قرار گیرد.

سایر داوران همچون رضا کرمانشاهی، مهدی سیدعلی، پیام حیدری، اشکان خورشیدی نیز با الگو قرار دادن علیرضا فغانی، همواره لحنی طلبکارانه و پرخاشجویانه نسبت به رسانه‌ها، انتقادات و حتی بازیکن‌ها دارد. این خود به جو نامناسب و هتک حرمت به داوران دامن می‌زند. آنها از حاشیه امنی که کمیته داوران برای آنها ساخته مطمئن هستند، پس خود را محق می‌بینند ضعیف‌ترین قضاوت‌ها را داشته باشند و به احدی پاسخگو نباشند.

۱۵    
آی اسپورت
2019-03-17 20:43:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر