فهرست
گفتگوی آی‌اسپورت با محمد نوری(بخش اول)/ رویانیان زنگ زد گفت: ممّد، من اشتباه کردم/ اصفهان برای مذاکره نرفتم، مهمان هادی عقیلی بودم
گفتگوی آی‌اسپورت با محمد نوری(بخش اول)/ رویانیان زنگ زد گفت: ممّد، من اشتباه کردم/ اصفهان برای مذاکره نرفتم، مهمان هادی عقیلی بودم

گفتگوی آی‌اسپورت با محمد نوری(بخش اول)/ رویانیان زنگ زد گفت: ممّد، من اشتباه کردم/ اصفهان برای مذاکره نرفتم، مهمان هادی عقیلی بودم

آی اسپورت- محمد نوری از آن دسته بازیکنانی است که کلمات‌ را با دقت برمی‌گزینند و در پایان جملات‌شان برای همه آرزوی موفقیت می‌کنند! درباره خصوصیات اخلاقی او -اگر از واژه «محافظه‌کار» استفاده نکنیم- «کم‌حرف و درونگرا» می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. کاپیتان اول پرسپولیس دقایق زیادی از فصل گذشته را روی نیمکت تیمش گذراند و همین نیمکت‌نشینی او را از لیست تیم‌ملی دور کرد. برای او که جزو محبوب‌ترین بازیکنان کی‌روش محسوب می‌شد و در مهم‌ترین بازی‌های مقدماتی جام‌جهانی حضور داشت تماشای رقابت‌های برزیل از پای تلویزیون کار سختی خواهد بود. مضاف بر این‌که شاید جدایی از پرسپولیس، بهار امسال را برای او با سختی مضاعفی همراه کند. همین بهانه‌ها برای دعوت او به دفتر «آی اسپورت» کافی به نظر می‌رسید. این بخش اول گفت‌وگوی ما با مرد درونگرایی است که همیشه گزیده حرف می‌زند اما این بار آن قدر از او حرف کشیده‌ایم که به کارمان بیاید. خب به هر حال، حرف داغ هم مثل حق و حقوق، دادنی نیست، گرفتنی است...

  

تعطیلات چه خبر آقای نوری؟ خوش گذشت؟

نه بخدا... فقط ۴روز شمال رفتیم. دخترم امسال کلاس اولی شده و مدرسه داشت. پسرم هم که پیش‌دبستانی می‌رود. این وسط فقط ۴روز فرصت کردیم برویم شمال...

البته خبرش را داریم که یک سفر هم به اصفهان داشتی.

اصفهان که فقط دو روز بود. چهارشنبه رفتم و جمعه برگشتم.

تفریحی بود یا کاری؟

تفریحی بود.

گفتیم شاید برای مذاکره با سپاهان رفتی!

نه... اصلا. برای تفریح رفته بودیم. با هادی عقیلی رفت و آمد خانوادگی داریم. رفته بودیم پیش هادی. زمانی که من رفتم هنوز مربی فصل بعد سپاهان مشخص نشده بود.

ولی مربی ذوب‌آهن مشخص شده بود و اتفاقا خیلی هم چهره آشنایی برای شماست! حالا بگذریم. از بی‌پولی چه خبر؟ بالاخره مطالبات را گرفتید یا نه؟

نه والا. بعد از کلی بگیر و ببند، قرار شده امروز و فردا طلب‌مان را بدهند. محمدآقا (پنجعلی) امروز رفته بانک تا شاید خوشحال‌مان کند.

ولی این‌طور که در لیست وزارت ورزش آمده بود شما ۱۰۸درصد از قراردادت را گرفتی! طلبی هم می‌ماند؟!

آن‌ها یک چک ۲۵۰میلیونی را هم حساب کرده‌اند که هنوز پاس نشده. همین‌طور یک ماشین که بدون سند است.

پس با احتساب این‌ها می‌شود ۱۰۸ درصد! بدون این‌ها چقدر گرفتی؟

۵۰درصد.

۵۰ درصد از ۱.۱۵۰ میلیارد یا ۷۵۰ میلیون؟ در لیست، دو تا رقم برای قراردادت اعلام شده بود.

قراردادم همان یک میلیارد و ۱۵۰میلیون است. دریافتی امسالم ۷۳۰میلیون اعلام شده که چک‌های پاس نشده دارم. ضمن این‌که ۲۰۰میلیون هم از پارسال مانده بود.

چک ۲۵۰میلیونی از حساب کی بوده؟

چک دو امضائه با امضای شیرینی و رویانیان.

پس این یکی از حساب دستفروش‌ها نیست! خب از نقل‌وانتقالات بگو. در پرسپولیس می‌مانی؟

هنوز مشخص نیست. یک صحبت‌هایی برای رفتن به قطر انجام شده که تا آخر هفته تکلیفش مشخص می‌شود. اگر قطر نشد درباره ایران تصمیم می‌گیرم.

یعنی اگر قطر هم جور نشد ممکن است از پرسپولیس بروی؟

اولویت اول من در ایران پرسپولیس است. کاپیتان این تیم هستم و تیمم را هم خیلی دوست دارم. ولی این وضعیت بغرنج آدم را به شک می‌اندازد.

این‌که تو به‌عنوان کاپیتان تیم، بخواهی پرسپولیس را ترک کنی ادامه یک روند آشنا طی این سال‌هاست. مدت‌هاست که هیچ بازیکنی برای طولانی‌مدت در پرسپولیس نمانده. کاپیتان‌های اخیر پرسپولیس حداکثر سابقه سه، چهار ساله در این باشگاه دارند. چرا؟

(مکث) خب... ما همه پرسپولیس را دوست داریم. من خودم از بچگی طرفدار این تیم بودم و الان هم دوست دارم که بمانم، اما اما اگر شرایط مثل پارسال باشد برایم مشکل است.

منظورت شرایط مالی است؟

نه، با شرایط مالی به هر حال می‌شود کنار آمد. البته هنوز تصمیم قطعی نگرفتم و مشخص نیست که می‌روم یا می‌مانم. اما در هر صورت پرسپولیس اولویت اولم است.

چند هفته قبل از پایان لیگ در یک مصاحبه گفته بودی که به قطر می‌روی؛ حتی اسم باشگاه را هم برده بودی.

بله، اما با قانون جدیدی که در قطر گذاشتند شرایط برای ما سخت می‌شود. قبلا باشگاه‌های قطری باید ۳بازیکن غیرآسیایی و یک بازیکن آسیایی می‌گرفتند اما آن یک بازیکن حذف شد و حالا آن‌ها ترجیح می‌دهند به‌جای آسیایی‌ها سراغ بازیکنان امریکای جنوبی بروند.

به نظر می‌رسد طی این سال‌ها بازیکنان ما صرفا برای امنیت مالی به قطر می‌روند. آن‌ها بیشتر برای بیزینس به قطر می‌روند تا برای فوتبال، در صورتی که نباید این‌طور باشد. برای تو هم فکر کردن به پیشنهاد باشگاه قطری به همین خاطر است؟

خب نباید این‌طور باشد، اما چاره چیست؟ شما ببینید قرارداد یک ساله با یک باشگاه قطری معادل سه، چهار سال در ایران است و همه پرداختی‌هایشان هم به‌موقع است. طبیعی است که بازیکنان ما تمایل به رفتن به قطر و امارات داشته باشند.

اگر یک فوتبالیست‌ کم‌سن‌وسال که هنوز به لحاظ مالی بارش را نبسته این حرف را بزند عجیب نیست. اما تو ۱۰سالی هست که قرارداد حرفه‌ای می‌بندی. لابد از لحاظ مالی به یک جایگاهی رسیده‌ای که این نگرانی‌ها برایت وجود نداشته باشد؟

با این تورم، نگرانی همیشه وجود دارد. من سالی که به پرسپولیس آمدم قراردادم حدود ۳۰۰میلیون بود که با آن مبلغ می‌شد آپارتمان خرید، اما الان با میلیارد هم به سختی این کار ممکن است! الان ۸۰۰میلیون یک قرارداد مناسب برای فوتبالیست‌ها محسوب می‌شود اما شما بگویید با این پول کجای تهران می‌شود یک آپارتمان مناسب خرید؟ یک زمانی ۳۰۰میلیون می‌گرفتیم و دلار هزار تومان بود اما امروز دلار بالای سه‌هزار تومان است.

راستی، سر همین ماجرای پول و مطالبات در میانه فصل هم یک مصاحبه کردی که خیلی به مذاق هواداران خوش نیامد.

تقصیر رویانیان شد. من حرف بدی نزده بودم اما او مصاحبه کرد و جو داد. بعد هم که خواستم جوابش را بدهم تا هوادارها متوجه داستان شوند زنگ زد گفت: «ممّد، من اشتباه کردم! تو دیگه چیزی نگو!» خیلی اشتباه کرد. سردار از این اشتباه‌ها زیاد می‌کرد.


\"http://www.isport.ir/manage/Storage/Images/fe7a1113-17b8-48a8-a3df-39da52f11fa8-mb.Jpeg\"

برگردیم به بحث‌مان... الان یک جوّی در جامعه ایجاد شده که پول فوتبالیست‌ها خیلی به چشم مردم می‌آید. انگار مردم جامعه به‌خصوص با این وضعیت اقتصادی که دارند- این پول‌های کلان را حق فوتبالیست‌ها نمی‌دانند. شما را زیاده‌خواه می‌دانند.

دقیقا. الان در همه دنیا فوتبال را به چشم یک بیزینس نگاه می‌کنند. بازیکن و داور و مربی و خبرنگار و... از آن پول درمی‌اورند و کسی هم معترض نیست. اما در ایران خیلی‌ها فوتبال را شغل نمی‌دانند. بعضی‌ها فکر می‌کنند ما داریم توپ‌بازی می‌کنیم و خیلی آدم‌های پررویی هستیم که بابت توپ‌بازی کردن پول هم می‌خواهیم!! رقم‌ها را می‌بینند ولی فکر نمی‌کنند کسی که علی کریمی شده یا مهدوی‌کیا شده ۲۰سال زحمت کشیده تا به اینجا رسیده...

البته یک موضوعی هم هست. در تمام دنیا باشگاه‌ها خصوصی هستند و مثل یک بنگاه اقتصادی عمل می‌کنند. آن‌ها پولی را که خودشان از فوتبال درآورده‌اند به بازیکن می‌دهند. اما در فوتبال دولتیِ ایران پول بازیکن از بیت‌المال پرداخت می‌شود. بنابراین شهروند ایرانی فکر می‌کند حق خودش را دارند می‌دهند به محمد نوری!

نمی‌دهند که! مگر می‌دهند؟ (خنده حضار) والا مردم فکر می‌کنند ما تمام این عددهایی که گفته می‌شود را دریافت می‌کنیم. اما شما دارید می‌بینید چند هفته از پایان فصل گذشته و ما هنوز داریم دنبال پول‌مان می‌دویم. از آن گذشته، این باشگاه‌های خارجی که می‌گویی ۷۰درصد درآمدشان از پخش تلویزیونی است. اما این‌جا تلویزیون پول چندانی نمی‌دهد. پس نمی‌شود مقایسه کرد. از آن طرف قراردادهای تبلیغاتی بازیکنان خارجی را هم در نظر بگیرید. چیزی که ما اینجا از آن محروم هستیم و اجازه حضور در تبلیغات را به ما نمی‌دهند.

بله. علی دایی هم حرف خوبی در این باره زده بود. این‌که فوتبالیست ایرانی حق ندارد از شهرتش استفاده کند!

بله. فوتبال در همه دنیا اهمیت زیادی دارد اما ما از این اهمیت استفاده نمی‌کنیم. به هر حال فوتبال دغدغه مردم ماست. الان ما قهرمان کشتی شدیم، به یکی دوتا تیتر در روزنامه بسنده شد! حالا اگر یک بازیکن از پرسپولیس و استقلال جابه‌جا شود، یا موضوعی در برنامه نود مطرح شود تا یک ماه دغدغه مردم است. با این شرایط و با این علاقه‌ای که مردم به این رشته دارند، به نظرم باز هم هزینه‌هایی که در فوتبال می‌شود کم است.

برگردیم به پرسپولیس. شما چهار فصل پیش همراه با فشنگچی و غلامرضا رضایی به عنوان یک بازیکن ستاره و سرشناس به این تیم آمدی اما هیچ‌یک از شما در پرسپولیس درخشش تیم قبلی را نداشتید. جالب این‌که فشنگچی امسال که به ملوان رفت بهترین فصل فوتبالش را پشت سر گذاشت. غلام هم در فولاد احیا شد و بهتراز پرسپولیس بازی کرد. تو هم در سپاهان بازیکن تأثیرگذارتری بودی تا پرسپولیس. در پرسپولیس چه اتفاقی می‌افتد که بازیکنان دچار افت می‌شوند؟

پرسپولیس باشگاه بزرگی است و بازیکنان وقتی به این تیم می‌آیند باید از نظر روانی خیلی آماده باشند، چون حاشیه زیاد است و توقعات هم بالا. به همین دلیل نوسانات در پرسپولیس بیشتر دیده می‌شود و بازیکنی که به این تیم می‌آید همیشه باید در سطح بالا باشد. چند سال اخیر بازیکنان بزرگی که به پرسپولیس آمدند به دلیل فشار روانی زیاد، چندان موفق نبودند.

از آن‌هایی که ۴سال قبل به پرسپولیس آمدند فقط تو در تیم مانده‌ای؟

من و رضا نورمحمدی.

یعنی بازیکنی که چهار سال در پرسپولیس بوده، قدیمی‌ترین بازیکن تیم است؟

حمید علی‌عسکر از من قدیمی‌تر است.

او هم یک بار از تیم رفته و برگشته. یعنی در پرسپولیس هیچ بازیکنی نیست که سابقه ۵سال بازی مداوم در تیم داشته باشد. در پرسپولیس گاهی بازوبند کاپیتانی را کسی بسته که فقط دو سال در این تیم بوده! حتی سیدجلال حسینی در اولین بازی‌اش بازوبند بسته!

بله. در آن بازی‌ من نبودم، علی و مهدی هم نبودند.

خلاصه پرسپولیس بازیکنانی دارد که در درازمدت ناموفق‌اند و زود این تیم را ترک می‌کنند! مدت‌هاست بازیکنی که یک دهه در پرسپولیس بماند نداشته‌ایم!

بله. به همان دلیلی که گفتم بازی کردن در پرسپولیس خیلی سخت است. اینجا اگر ۱۰بازی خوب داشته باشی زود از یاد می‌رود اما یک بازی زیر ۵۰درصد باشی بدجوری به چشم می‌آید. خود من طی این ۴سال جمعا در حذفی و لیگ ۳۷گل زدم. گل‌های مهمی هم بودند؛ مثل ۲گلی که در فینال جام حذفی زدم و ۴-۲ ملوان را بردیم و قهرمان شدیم. یا ۶گلی که در جام‌حذفی پارسال زدم و تا فینال رفتیم.

آمار خیلی خوبی است، اما زیاد به چشم نیامد. البته بدشانس هم بودی. مثلا گلی که در وقت اضافه فینال زدی می‌توانست گل قهرمانی باشد و در یادها بماند. ولی گل مساوی را خوردید و همه چیز عوض شد. هم برای تو، هم برای مهدوی‌کیا، هم برای یحیی.

بله. شب تلخی بود. متاسفانه در پرسپولیس فقط قهرمانی تیم به چشم می‌آید. الان شما بپرسید دربی گذشته چه کسانی گل زدند، کمتر کسی به خاطر دارد، چون مردم بیشتر دنبال موفقیت تیم هستند، دنبال نفر نیستند. قبلا داشتیم کسانی را که مردم پیگیرشان باشند؛ مثل آقای دایی یا علی کریمی، ولی الان این‌طور نیست. این‌که پرسپولیس برده یا باخته مهم است، نه این‌که چه کسی گل زده!

جالب این‌که اگر کسی هم شناخته می‌شود به لحاظ فنی نیست؛ به‌خاطر حاشیه‌ها و یا کل‌کل‌هایی که با استقلالی‌ها می‌کنند می‌شوند. هنوز هم در استادیوم مجتبی محرمی را صدا می‌کنند، آن هم نه برای گل زدن بلکه برای ادب کردن داور! حتی بازیکنی در حد شیث رضایی به‌خاطر همین چیزها اسم در می‌کند. اما تو آدم بی‌حاشیه‌ای هستی و به خاطر همین کمتر دیده شدی.

بله، در این چهار سال واقعا حاشیه‌ای نداشتم. البته مردم هم همیشه لطف داشتند. سال اول خیلی خوب بود، اوایل سال دوم یک مقدار اذیت شدم به‌خاطر این‌که دایی رفته بود و استیلی آمده بود و بعضی‌ها می‌گفتند من و غلام با آقای دایی هستیم. نمی‌دانم این موضوع از کجا نشأت می‌گرفت اما من و غلامرضا واقعا تحت فشار بودیم. حتی من به تیم آقای دایی هم گل زدم که یک-یک شدیم ولی باز هم بازی برگشت می‌گفتند این‌ها بازیکن‌های دایی‌اند. در نهایت دو سال بعد اوضاع بهتر شد و نگرش مردم نسبت به من عوض شد. الان هم همان‌طور که گفتم اولویت اولم پرسپولیس است و ترجیح می‌دهم کاپیتان این تیم بمانم.

بهترین سال بازی‌ات در پرسپولیس کدام سال بود؟

سال اول حضورم، که قهرمان جام حذفی شدیم. اما نه فقط به دلیل قهرمانی. تیم‌مان با وجودی که مهره زیاد نداشت، ولی «تیم» بود.

آن سال دومین قهرمانی متوالی پرسپولیس در جام‌حذفی به دست آمد. سال قبلش که پرسپولیس در نیمه‌نهایی صبا را با پنالتی حذف کرد و آن حاشیه‌ها و قطع برق و.. پیش آمد بازیکن صبا بودی؟

بله.

به پرسپولیس پنالتی هم زدی؟

قرار بود بزنم ولی کار به پنالتی من نرسید.

واقعا آن شب چه اتفاقی افتاد؟ برق را قطع کردند یا قطع شد؟

والا ما متوجه نشدیم. شب عجیبی بود و باران شدیدی هم می‌بارید. ما یک پنالتی جلو افتادیم، برق رفت و وقتی برگشت پرسپولیس جلو افتاد. ما نفهمیدیم برق چطور قطع شد فقط وقتی پرسپولیس برنده شد دیدیم مسئول ورزشگاه دایی را بغل کرده و شادی می‌کند! (می‌خندد... آن‌قدر که نمی‌فهمی حرف آخرش شوخی بوده یا جدی!)

  ۵  
آی اسپورت
2014-05-23 13:11:18
نظر دهید
۵ نظر
-
جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۳، ۱۳:۱۰
جدی جدی
حمزه
جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۳، ۱۳:۲۳
تهش خیلی مشکوک بودا !!!
شاهین
جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۳، ۱۴:۰۵
با وجود اینکه همشهریمه ولی اصلا خوشم ازش نمیاد سبک بازیش در حد پاکستانه
امیرحسین قربانی
جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۳، ۱۴:۳۵
زنده بادمحمدنوری سالار.توروخدانرو.محمدنوری=عشق من.راست میگم
-
شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۳، ۰۰:۴۵
شیث رضایی فقط به خاطر مسائل حاشیه اسم در نکرد بلکه از نظر فنی هم واقعا بااستعداد بود. کلا شیث از هر نظر خاصه و به خاطر همین خاص بودنش هم کلی هزینه داد.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر