فهرست
ثبات در ترکیب استقلال پیش از دربی
ثبات در ترکیب استقلال پیش از دربی

ثبات در ترکیب استقلال پیش از دربی

آی اسپورت - ترکیب پرسپولیس در دربی از نظر خیلی‌ها جای هیچ مانوری ندارد اما ترکیب استقلال را به واسطه وجود ابزارهای متعدد می‌توان بسیار انعطاف‌پذیر دانست. به واقع از خط دفاع گرفته تا خط میانی و خط حمله دست فکری آنقدر باز است که هرنوع روش و هر نوع بازیکن و با هرکیفیتی را در این بازی به کار بگیرد و اینطور نیست که سرمربی استقلال با فکری به هم ریخته و مشوش راهی این بازی بزرگ شود. شاید تعدد مهره و برخورداری از بازیکنان مدعی برای ورود به ترکیب اصلی تا حدی ذهن فکری را درگیر خود کند اما بی‌شک این یک درگیری شیرین است و نه چیز دیگری.

استقلال با این حال در خط دفاع خود تغییر آنچنانی نخواهد داشت و پیش‌بینی می‌شود که عارف غلامی و محمدحسین مرادمند در دفاع مرکزی به کار گرفته شوند. شاید غلامی به دلیل ضعف‌هایی که در جاگیری دارد مهره مناسبی برای بازی در این پست نباشد اما اکنون که سیاوش یزدانی هنوز به فرم بدنی مطلوب نرسیده، می‌شود از این بازیکن در همین پست بهره گرفت. ضمن اینکه محمد دانشگر هم می‌تواند در این پست به میدان برود اما فکری قصد دارد به مانند بازی با گل گهر و آلومینیوم که منجر به پیروزی تیمش شد، از دانشگر در پست دفاع چپ استفاده کند.

در حقیقت فکری به دنبال به کارگیری ترکیب برنده است و به دنبال ادامه دادن به همین ترکیب است اما در خط میانی ممکن است یک تغییر و جابه‌جایی را داشته باشیم. اگر حضور وریا غفوری، مهدی‌پور و ریگی را قطعی بدانیم که همینطور هم هست، یکی از میان شجاعیان یا رضاوند برای دیگر پست خط میانی استقلال به بازی گرفته خواهند شد.

انتخاب یکی از میان این دو نیز بستگی به تمرینات آتی استقلال و آنالیز حریف دارد و فکری تا آن روز همه جوانب را در نظر خواهد گرفت. در این پست فرشید اسماعیلی هم یکی از گزینه‌ها است اما شاید فکری تمایل چندانی به بازی گرفتن از این بازیکن در پست هافبک نداشته باشد و روی اسماعیلی به عنوان بازیکن جانشین حساب کند.

خط حمله استقلال نیز به احتمال زیاد با دو مهاجم چیدمان خواهد شد اما بازی با سه مهاجم نیز از دیدگاه فکری بسیار وسوسه‌انگیز است و سرمربی استقلال بدش نمی‌آید که با این روش کار پرسپولیس را در همان نیمه اول یکسره کند. حسن بازی با سه مهاجم این است که شرایط برای پرسپولیس در آغاز بازی بسیار سخت و عذاب‌آور خواهد شد و استقلال که در هفته‌های اخیر وقتی با پیروزی نیمه اول را ترک کرده احتمالاً به همان روند ادامه خواهد داد و پیروزی خود را تثبیت خواهد کرد چرا که آمار گلزنی در نیمه اول تا قبل از این بازی به سود فکری و شاگردانش است و استقلال هرگاه توانسته در نیمه اول برد خود را تثبیت کند، در نهایت برنده میدان را ترک کرده است.

با این وجود بازی با دو مهاجم را هم نباید از گوشه ذهن دور کرد اما اینکه در نهایت چه بازیکنانی در کنار هم قرار بگیرند، باید تا روز بازی صبرکرد. تنها مهدی قایدی است که می‌تواند به طور قطع خود را یکی از مهاجمان دربی 94 بداند.

به هرحال این بازی از تمام زوایا قابل بررسی است اما تردیدی نیست آنچه دو مربی را به سوی پیروزی در این بازی سوق می‌دهد، استفاده مناسب از نفرات است. چه بازی‌ها بوده که مربیان با وجود داشتن مهره‌های متعدد نتوانسته‌اند پیروزی را به دست آورند و چه بازی‌هایی هم درتاریخ به ثبت رسیده که دو تیم به رغم کاستی‌های بسیار روی نیمکت با برد میدان را ترک کرده‌اند.

پرواضح است که این بازی با وجود تمام معادلات آشکار و نهان خود به اصطلاح مربیان رو ندارد و تیمی برنده آن خواهد بود که از لحاظ روحی روانی به خوبی آماده این بازی شده باشد.

ایران ورزشی

۳    
آی اسپورت
2021-01-09 18:47:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر