فهرست
گفتگوی آی اسپورت با محمد نوری (بخش دوم)/ بهترین تیم‌ملی این سال‌ها تیم قطبی بود/ آفساید نمی‌شد با گل من می‌رفتیم جام جهانی
گفتگوی آی اسپورت با محمد نوری (بخش دوم)/ بهترین تیم‌ملی این سال‌ها تیم قطبی بود/ آفساید نمی‌شد با گل من می‌رفتیم جام جهانی

گفتگوی آی اسپورت با محمد نوری (بخش دوم)/ بهترین تیم‌ملی این سال‌ها تیم قطبی بود/ آفساید نمی‌شد با گل من می‌رفتیم جام جهانی

آی اسپورت- محمد نوری از آن دسته بازیکنانی است که کلمات‌شان را با دقت برمی‌گزینند و در پایان جملات‌شان برای همه آرزوی موفقیت می‌کنند! درباره خصوصیات اخلاقی او -اگر از واژه «محافظه‌کار» استفاده نکنیم- «کم‌حرف و درونگرا» می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. کاپیتان اول پرسپولیس دقایق زیادی از فصل گذشته را روی نیمکت تیمش گذراند و همین نیمکت‌نشینی او را از لیست تیم‌ملی دور کرد. برای او که جزو محبوب‌ترین بازیکنان کی‌روش محسوب می‌شد و در مهم‌ترین بازی‌های مقدماتی جام‌جهانی حضور داشت تماشای رقابت‌های برزیل از پای تلویزیون کار سختی خواهد بود. مضاف بر این‌که شاید جدایی اجباری از پرسپولیس، بهار امسال را برای او با سختی مضاعفی همراه کند. همین بهانه‌ها برای دعوت او به دفتر «آی اسپورت» کافی به نظر می‌رسید. این بخش دوم از گفت‌وگوی ما با مرد درونگرایی است که همیشه گزیده حرف می‌زند اما این بار آن قدر از او حرف کشیده‌ایم که به کارمان بیاید. خب به هر حال، حرف داغ هم مثل حق و حقوق، دادنی نیست، گرفتنی است...

 

برویم سر بحث تیم‌ملی؛ شما از بازیکنان محبوب کی‌روش بودی، از همان اولین روزهای آمدن کی‌روش به تیم‌ملی دعوت می‌شدی و در بازی‌های مهمی مثل کره و ازبکستان هم فیکس بازی کردی. الان تیم ملی اتریش است و تو اینجایی؛ چرا؟

بله. کی‌روش خیلی به بازی من اعتقاد داشت. از اول که ۹بازیکن از پرسپولیس در تیم ملی بود کی‌روش همیشه من را کنار می‌کشید و می‌گفت که نوع بازی‌ام را دوست دارد. اما ظاهرا الان نظرش تغییر کرده. به هر حال فصل برای من فصل خوبی نبود و قطعا این سه بازی آخر که بیرون بودم تاثیر داشته است.

بابت این نیمکت‌نشینی‌ها از دایی دلخور نشدی؟

نه. خیلی دوست داشتم بازی کنم و تیم‌ملی را از دست ندهم. ولی تصمیم‌گیرنده آقای دایی بود. از دایی دلخور نشدم و هرگز هم اعتراض نکردم تا جو تیم به هم نریزد.

یعقوب کریمی هم وضعیتی مشابه تو دارد. او هم همیشه در لیست کی‌روش بود (حالا او ذخیره و تو فیکس) و نیمکت‌نشینی در باشگاه باعث حذفش از تیم‌ملی شد. یعقوب صد درصد کرانچار را مقصر می‌داند.

نه، من کسی را مقصر نمی‌دانم. اتفاقی است که افتاده.

یعنی قبول داری که افت فنی داشتی و این اتفاقات حق‌ات بوده؟

افت فنی هم نداشتم. شاید هم یکی از دلایلش تغییر پستم بود. من در پرسپولیس عقب‌تر بازی کردم اما کی‌روش من را به عنوان هافبک نفوذی قبول داشت. در هر صورت نظر سرمربی است و من هم احترام می‌گذارم به این نظر و برای تیم ملی آرزوی موفقیت دارم. به هرحال بازی نکردنم در سه بازی آخر خیلی موثر بود. البته بازیکنانی هم هستند که بازی نکرده بودند و دعوت شدند. خود من زمان مانوئل خوزه در پرسپولیس چند بازی بیرون نشستم ولی در تیم‌ملی بازی می‌کردم.

با این حساب ممکن است اتفاقات دیگری هم در حذف‌ات موثر باشند؟ مثلا دخالت بازیکنان یا...

نه. بعید می‌دانم کی‌روش از کسی تاثیر بگیرد.

ولی در مورد بعضی‌ها (مثل رحمتی و صادقیان) مسئله دخالت کاپیتان هم مطرح شده!

من بعید می‌دانم. جواد را هفت هشت سال است می‌شناسم. تا به حال همچین خصلتی را در جواد ندیده‌ام. کی‌روش هم بازیکنی را که به دردش بخورد بی‌جهت کنار نمی‌گذارد.

اگر از اول فصل پیش‌بینی می‌کردی که در هفته‌های حساس بازی نمی‌کنی و تیم ملی را از دست می‌دهی، امکان داشت از پرسپولیس بروی؟

قطعا می‌رفتم، چون حضور در جام جهانی آرزوی هر بازیکنی است.

حدس می‌زدی چنین اتفاقی بیفتد؟

نه، اصلا. من مطمئن بودم که برای جام‌جهانی در تیم ملی هستم. از بودن بین ۲۳نفر مطمئن بودم، تلاش می‌کردم که در جام جهانی بین ۱۱نفر فیکس باشم.

در دوران فوتبالت حضور در دو تورنمنت بزرگ را تجربه کردی؛ جام ملت‌های ۲۰۰۷ که به مالزی رفتی و آخرین بازیکن خط‌خورده تیم شدی و جام ملت‌های۲۰۱۱ که با افشین قطبی بودی. واقعا حق خودت می‌دانستی که در یک جام‌جهانی حضور داشته باشی.

صد درصد. من ۸سال است برای تیم ملی بازی می‌کنم و فکر می‌کنم حقم بود که جام جهانی بازی کنم.

کلا محبوب مربیان تیم ملی هستی؛ از قلعه‌نویی و دایی گرفته تا قطبی و کی‌روش. از آن دسته بازیکنان که بچه‌ها به شوخی می‌گویند از تیم ملی به باشگاه‌ها دعوت می‌شوند!

بله، از زمان قلعه‌نویی به این طرف من ۷، ۸ سال است در تمام تیم‌های ملی هستم. امیرخان از سال اولی که به استقلال آمد من را می‌خواست، وقتی که سپاهان بودم هم همیشه دعوتم می‌کرد. زمان آقای دایی هم زیاد برای تیم ملی بازی کردم.

بهترین دوره بازی‌ات در تیم ملی چه دوره‌ای بود؟

زمان آقای دایی، چون خیلی بیشتر بازی می‌کردم. ولی معتقدم بهترین تیم ملی ما زمان آقای قطبی بود. سال۲۰۱۱ واقعا می‌توانستیم قهرمان آسیا شویم. دو تا تیم صد درصد آماده داشتیم؛ با تیم دوم خودمان مقابل امارات سه‌تا گل زدیم، پنج تا هم نزدیم.

اما در نهایت به کره باختیم و حذف شدیم.

اشتباه تاکتیکی داشتیم. خیلی‌ها گفتند من باید در ترکیب اولیه بازی می‌کردم. اما من به ترکیب اولیه هم کاری ندارم. اگر در تعویض‌ها کمی دقت می‌کردیم حتما از سد کره‌ای‌ها می‌گذشتیم.

یادمان هست بعد از آن بازی‌ها مهمان برنامه۹۰ بودی و همین‌ها را گفتی. ولی خیلی‌ها با تو مخالف بودند و می‌گفتند ما حریف کره نبودیم.

با آن ارنجی که چیده بودیم، بله، حریف نبودیم. ما مثل موم توی دست کره‌ای‌ها بودیم. اما اگر با ارنج متفاوتی بازی می‌کردیم حریف‌شان می‌شدیم. به ضرس قاطع می‌گویم تیم آن دوره یک‌دست‌ترین و قوی‌ترین تیم ملی بود که طی این سال‌ها دیده‌ام.

اما این اعتقاد تو، باورِ عموم مردم نیست. تیم قطبی این‌قدر که نزد تو محبوب است نزد مردم محبوب نبود و مخالف زیاد داشت.

خب مردم تیم ملی پرستاره را ترجیح می‌دهند، خصوصا ستاره‌های سرخابی. اما آن زمان از پرسپولیس فقط من و غلامرضا بودیم، از استقلال هم فقط مبعلی بود. همین کافی بود که مردم تیم را دوست نداشته باشند.

شاید قطبی هم برای محبوب‌تر کردن تیمش باید نگاه دقیق‌تری به ستاره‌های قرمز و آبی می‌انداخت. مثل کی‌روش که اوایل حضورش از کریمی و مجیدی استفاده بهینه را برد.

دقیقا. کی‌روش وقتی مجیدی را دعوت می‌کرد حواسش به همین نکته‌ها بود.

یک سوال دیگر؛ وقتی قطبی رفت و کی‌روش آمد هیچ بازیکنی از تیم‌ملی خداحافظی نکرد. بنابراین تیم فعلی همان نفرات را دارد، به‌اضافه اسم بزرگی مثل کی‌روش که طبعا بزرگ‌تر از قطبی است. پس چرا فکر می‌کنی آن تیم بهتر بود؟

آن تیم یکدست بود. دو سال همه کنار هم بودیم و با هم انس گرفته بودیم. اما بعدا این یکدستی از بین رفت. رحمتی رفت، عقیلی رفت،... و این‌ها روی یکدستی تیم تاثیر منفی گذاشت. تیم قطبی در هر پست دو سه بازیکن خوب داشت. خیلی تیم دریده‌ای بودیم.


\"http://www.isport.ir/manage/Storage/Images/7fb89e12-4a6d-4cf9-84f1-7be29174c5e5-mb.Jpeg\"

برگردیم به تیم کی‌روش؛ جلوی ازبکستان یک گل هم زدی که مردود شد و می‌توانست گل سرنوشت‌سازی باشد.

اگر آن گل قبول می‌شد ما همان بازی صعود می‌کردیم و برای من هم خیلی خوب می‌شد. با اشکان و آندو خیلی هماهنگ بودیم و گل را هم سه‌نفری درست کردیم. ولی داور آفساید خلعتبری را گرفت و همه چیز خراب شد.

به نظرت آفساید درست بود؟

بله. خلعت پایش را باز کرد و تاثیر گذاشت. گل به درستی مردود شد.

تا حالا چند بار ویدیوی آن گل را نگاه کردی؟

فقط یک بار! وقتی دیدم گل به درستی مردود شده دیگر نگاهش نکردم. یکی آن صحنه را دیکر نگاه نکردم یکی هم صحنه‌های بازی با سپاهان در اصفهان که به آن حال و روز افتاده بودیم. آن صحنه‌ها را دیگر نمی‌خواهم ببینم.

کلا متخصص گل‌های حساس و مردودشده هستی! گلی که در داربی به محمد محمدی زدی چطور؟ درست بود؟

آن گل که صد درصد درست بود. بارها صحنه گل را دیدم و حسرت خوردم. توپ یک بار به تیر خورد و بار دوم قیچی زدم... اصلا من همیشه حماسه‌ساز بودم!

یک حماسه‌ساز بدشانس. آن گل اگر قبول می‌شد یکی از بهترین گل‌های داربی لااقل در دهه اخیر می‌شد. از پنالتی که در داربی خراب کردی هم بگو.

قرار نبود من پنالتی بزنم، قرار بود علی کریمی بزند که مصدوم شد و رفت بیرون. خواستم توپ را به یکی از بچه‌ها بدهم اما دیدم همه دارند آن‌طرفی می‌روند! من هم در عمل انجام‌شده قرار گرفتم. بعد هم که ۱۰دقیقه بازی قطع شد و تمرکزم را از دست دادم. خلاصه زدم و رفت بیرون.

در آن مقطع کلا روحیه تیم هم خوب نبود.

بله، خیلی به لحاظ روانی تحت فشار بودیم.

آن بازی یک-هیچ بود که پنالتی را خراب کردی و بازی دو بر صفر تمام شد. فکر می‌کنی اگر  پنالتی را گل می‌کردی می‌شد که بازی را ببرید؟

نه، آن‌ها واقعا بهتر از ما بودند و حق‌شان برد بود. توی آن ۴داربی که باختیم دو تای اول حق ما بود که یک بار گل‌مان مردود شد و بعدها ماجراهای داوری روشن شد. یک بار هم موقعیت‌های گل ۷-۱ به نفع ما بود، پنالتی روی غلام را هم نگرفتند تا آن‌ها یک-صفر برنده شوند. اما این بازی ۲-۰ و بازی جام‌حذفی که ۳-۰ باختیم برد حق استقلال بود.

در آن مقطع از داربی‌ها استقلال برتری روحی داشت. تا این‌که آن نتیجه ۳-۲ پرسپولیس را از بحران روحی درآورد.

بله. آن ۳-۲ شیرین‌ترین برد ممکن بود. ایمون زاید که به بازی آمد دنیزلی بعد از چند دقیقه می‌خواست تعویضش کند. اما خواست خدا بود که من پاس بدهم و او تک‌به‌تک شود. بعد هم که گل‌های دوم و سوم... آن سال بار روانی روی تیم خیلی زیاد بود. دایی رفته بود و همه از روی سکوها فشار می‌آوردند.

  ۱  
آی اسپورت
2014-05-23 14:33:31
نظر دهید

۱ نظر
محمد
جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۳، ۱۹:۰۸
"معتقدم بهترین تیم ملی ما زمان آقای قطبی بود. سال۲۰۱۱ واقعا می‌توانستیم قهرمان آسیا شویم. دو تا تیم صد درصد آماده داشتیم؛ با تیم دوم خودمان مقابل امارات سه‌تا گل زدیم، پنج تا هم نزدیم."

این حرفش کاملا درسته
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر