فهرست
گفتگوی آی اسپورت با محمد نوری (بخش پایانی)/ قلعه‌نویی همیشه مرا می‌خواهد/ آرزویم بازی در کنار آندو است/ جادوگری در فوتبالمان زیاد دیدم
گفتگوی آی اسپورت با محمد نوری (بخش پایانی)/ قلعه‌نویی همیشه مرا می‌خواهد/ آرزویم بازی در کنار آندو است/ جادوگری در فوتبالمان زیاد دیدم

گفتگوی آی اسپورت با محمد نوری (بخش پایانی)/ قلعه‌نویی همیشه مرا می‌خواهد/ آرزویم بازی در کنار آندو است/ جادوگری در فوتبالمان زیاد دیدم

آی اسپورت- بخش اول و دوم از گفتگوی مفصل آی اسپورت با محمد نوری را خواندید. این هم بخش سوم از گفت‌وگوی ما با مرد درونگرایی است که همیشه گزیده حرف می‌زند اما این بار آن قدر از او حرف کشیده‌ایم که به کارمان بیاید. خب به هر حال، حرف داغ هم مثل حق و حقوق، دادنی نیست، گرفتنی است...

 

برویم سراغ بحث جذاب قرمز و آبی. وقتی به شایعات این دو سه سال درباره تبادل بازیکن بین پرسپولیس و استقلال نگاه می‌کنیم، بیشترین حجم اخبار به شایعه استقلالی شدن تو اختصاص دارد! واقعا جریان چیست؟ تو همیشه از استقلال پیشنهاد داری؟!

خب امیرخان به بازی من اعتقاد دارد و همان‌طور که گفتم اولین مربی که مرا به تیم‌ملی دعوت کرد امیر قلعه‌نویی بود. ولی این‌که تا به حال به استقلالی شدن فکر کرده باشم و کارمان به مرحله مذاکره رسیده باشد، نه. تا حالا اتفاق نیفتاده.

یعنی اگر امسال رفتن‌ات از پرسپولیس جدی شود، استقلال هم یکی از گزینه‌هایی است که به آن فکر می‌کنی؟

الان که هیچ چیز مشخص نیست. بگذار درباره‌اش صحبت نکنیم.

ولی روحیات تو به یاغی شدن نمی‌خورد!

قرار نیست که یاغی‌گری کنم.

به هر حال «یاغی» لقب بازیکنانی است که بین استقلال و پرسپولیس جابه‌جا می‌شوند. مهم‌ترین مشخصه یاغی‌ها هم این است که باید صبر و تحمل زیادی برای شنیدن فحش و ناسزا داشته باشند!

نه. فکر نمی‌کنم. حالا که اصلا صحبتی نشده ولی در کل من رابطه خوبی با هواداران پرسپولیس دارم و فکر نمی‌کنم از این مشکلات پیش بیاید.

اما با اوضاعی که ما در ورزشگاه‌ها می‌بینیم ناسزا شنیدن در تقدیر فوتبالیست‌های ایرانی است! حتی اگر یاغی نشوند! بگذریم؛ حالا که نظر قلعه‌نویی را در مورد تو شنیدیم بد نیست نظر تو را هم در مورد او بشنویم.

امیرخان مربی بزرگ و موفقی است. ضمن این‌که من معتقدم برای موفقیت یک مربی در تیم‌های پرسپولیس و استقلال، داشتن مدیریت قوی خیلی مهم‌تر از توانایی‌های فنی است.

در پرسپولیس کدام‌یک از مربیانی که با آن‌ها کار کردی از این مدیریت برخوردار بودند؟

همه آن‌ها مربیان خوبی بودند.

 

ولی پرسپولیس چندین سال بود که نتیجه نمی‌گرفت و در تمام این ناکامی‌ها هم نگاه‌ها به مربی بوده؛ به نظر تو این قضاوت و این نوع نگاه تا چه اندازه درست است؟

به عقیده من در باخت، همه نقش دارند و فقط مربی مقصر نیست. زمان آقای استیلی تمام تیم بد کار می‌کردند و نمی‌شود فقط ایشان را دلیل ناکامی دانست.

به هر حال مربی نقش مهمی از نظر فنی دارد. تمام تیم زیر نظر همان مربی دوران آماده‌سازی را گذرانده بودند. پس اگر به قول شما کارایی پایینی داشتند می‌شود این ضعف را به مربی نسبت داد.

بله. اما زمان استیلی بچه‌ها به شدت تحت فشار روانی بودند. به نظر من به‌جز مانوئل ژوزه که واقعا لجبازی‌هایش خیلی در باخت‌هایمان موثر بود، در بقیه موارد مربیان مقصر نبودند و همه ما در موفقیت‌ها و ناکامی‌ها نقش داشتیم. مثلا آقای دنیزلی مربی بزرگی بود و ما لذت می‌بردیم از این‌که با ایشان کار می‌کنیم. منتها در آن مقطع تیم ما در دو پست مهم (که نمی‌خواهم اسم ببرم) به شدت دچار ضعف بود و او هیچ کاری نمی‌توانست بکند.

زمان گل‌محمدی چطور بود؟

به نظر من یحیی یک مربی کامل است. او خیلی از نظر فنی قوی است و به زودی یکی از مربیان بزرگ فوتبال ما خواهد شد.

آن مدیریتی که حرفش را می‌زنید در یحیی بود؟ به نظرتان او کاریزمای لازم را برای هدایت پرسپولیس داشت؟

بله. یحیی شاید اهل داد و فریاد نبود اما بلد بود با اهرم رفاقت تیمش را جمع کند و ما هیچ مشکلی از این لحاظ نداشتیم.

به عقیده شما اگر یحیی پرسپولیس را ترک نمی‌کرد بهتر نبود؟

نمی‌توانم در این مورد چیزی بگویم.

پارسال همین روزها در فینال جام‌حذفی گلی زدی که می‌توانست گل قهرمانی پرسپولیس باشد و سرنوشت یحیی را هم عوض کند. اما سپاهان دقیقه۱۱۵ گل مساوی را زد و داستان همه‌تان تلخ شد.

این هم از آن بدشانسی‌های مخصوص من بود. حق‌مان بود که آن جام را بالای سر ببریم اما قسمت نبود. در آن جام ۶گل زدم. به سپاهان، ملوان، نفت تهران و ذوب‌آهن...

که فنس‌های فولادشهر را بغل کردی و مثل آرژانتینی‌ها رفتی بالا! چه شد که این شادی را انتخاب کردی؟

قبلا یک بار دیگر هم در همین ورزشگاه این کار را کرده بودم. جلوی سپاهان که ۱-۱ شدیم و گل پرسپولیس را زدم. کلا از فولادشهر خاطرات خوشی دارم و یکی از ورزشگاه‌های محبوب من است. سپاهان که بودم دو بار در این ورزشگاه قهرمان جام حذفی شدیم.

 

و البته یک خاطره خیلی تلخ هم از این ورزشگاه داری. ماجرای آب‌های معدنی و... رقصی چنان میانه‌ی میدان!!

یکی از علامت سوال‌های بزرگی که برای من حل نشده مربوط به همان بازی است. نمی‌فهمم چرا مسائل آن بازی اصلا پیگیری نشد! اگر با آن وضعی که ما داشتیم بلایی سرمان می‌امد چه کسی جوابگو بود؟ اگر من همان‌طور که عقب عقب می‌امدم خورده بودم به آن بخش آسفالت کنار زمین کشته می‌شدم! ولی همه چیز به فراموشی سپرده شد و آب از آب تکان نخورد.

با رویانیان که حرف می‌زدیم خیلی قاطعانه ارتباط آن قضیه را با آب معدنی و نوشیدنی رد می‌کرد. او اصرار داشت ماجرا به مسائل جادوگری و این‌ها ربط دارد نه به مایعات مصرف‌شده. نظر تو چیست؟

بخدا من هنوز هم نفهمیدم آن روز چه اتفاقی افتاد! من فقط یادم هست بین دو نیمه مثل همیشه دو تا ایزواستار خوردم و رفتم داخل زمین. وقتی رفتم به محسن بنگر گفتم تمام سکوها را دارم قرمز می‌بینم! من از کل ۴۵دقیقه آن نیمه فقط دو سه دقیقه را یادم مانده. انگار حافظه کوتاه‌مدتم کلا از دست رفته. یک صحنه یادم هست دویدم دنبال خلعتبری که توپش را بگیرم ولی مچ هر دو پایم روی زمین قفل شد. وقتی داشتم می‌خوردم زمین قاعدتا باید دستم را جلوتر از بدنم به زمین می‌رساندم اما عصب به عضله فرمان نداد! با صورت افتادم و گوشه چشمم زخمی شد. خلعتبری آمد گفت «چته؟» گفتم «تو چته؟!» از امید ابراهیمی پرسیدم نتیجه چند چنده؟! آقامهدی که تعویض شد رفت روی نیمکت خوابش برد! اما من با همان حال ۹۰دقیقه بازی کردم!

یعنی بعدها هم هیچ چیزی دستگیرتان نشد؟

اصلا ماجرا پیچیده‌تر از این حرف‌ها بود. آب‌ها را بردند آزمایشگاه، ولی بعدا دکتر تیم گفت دزد به ماشینم زده و جواب آزمایش‌ها را برده! حالا دیگر راست و دروغش را آقای چشمه‌سری می‌دانند. من نمی‌دانم.

گیریم که جواب آزمایش را برده باشند، اصل آزمایش که هست در آزمایشگاه!

نمی‌دانم والا. به ما این‌طور گفتند ما هم ترسیدیم پیگیری کنیم. تا چند هفته می‌ترسیدیم بلایی سرمان بیاید. یکی می‌گفت آب بوده یکی دیگر می‌گفت جادوگری. نمی‌دانم.

اساسا شما به نیروهای ماورایی در فوتبال اعتقاد دارید یا نه؟ این چیزهایی که می‌گویند هست یا نه؟

بله. حتما هست. من شخصا به این چیزها اعتقاد ندارم اما این‌که یکسری از مربیان و بازیکن‌ها این کارها را انجام می‌دهند واقعیت دارد. بعضی‌ها آب می‌ریزند، یا یک چیزهایی در زمین چال می‌کنند، یا مثلا معتقدند بازیکنی که به عنوان نفر سوم وارد زمین شده و پیروز شده‌ایم همیشه باید نفر سوم وارد شود و... از این‌جور کارها! مربی داشتیم به خاطر عقاید خرافاتی‌اش با مربی حریف دست نمی‌داد!

محمد؛ تو کاپیتان اول پرسپولیس هستی ولی روحیه درونگرایی داری و از آن فوتبالیست‌های کنش‌گر و پرسروصدایی نیستی که جو روانی تیم و بازی را در دست می‌گیرند. به نظرت این روحیات برای یک کاپیتان مناسب هست؟

به نظرم الان دیگر دوره این حرف‌ها گذشته که کاپیتان وسط میدان داد و بیداد کند و سر و صدا راه بیاندازد. شما ژاوی، مسی، فیلیپ لام و خیلی از کاپیتان‌های بزرگ دنیا را نگاه کنید؛ کدام‌شان در زمین سروصدا راه می‌اندازند؟ من برای مدیریت کردن بازیکنانم از راه‌های دیگری استفاده می‌کنم.

در بازی دوستانه با نفت که صادقیان و حقیقی از خجالت هم درآمدند هم با همین شیوه مدیریت‌شان کردی؟

در آن لحظه من داخل میدان نبودم. اما هر کاری که لازم بود انجام دادم. بعد از بازی هم در رختکن با هر دوی آن‌ها صحبت کردیم و از کل تیم عذرخواهی کردند.

وقتی از تاثیرگذاری روانی روی بازی حرف می‌زنیم منظورمان چیزی است در مایه‌های کاری که آندو تیموریان در داربی آخری می‌کرد. تو و آندو از نظر روحیه کاملا متفاوتید و جالب این‌که رفاقت نزدیکی با هم دارید. از کجا این‌قدر صمیمی شدید؟

با آندو در تیم ملی جوانان همبازی بودیم. من جوانان هما بودم او جوانان استقلال. آندو از لیست نهایی جوانان خط خورد اما من انتخاب شدم. البته آن زمان دفاع راست بازی می‌کرد.

اما بعدا پیشرفتش در فوتبال شگفت‌انگیز بود. به نظرت رمز موفقیت آندو چیست؟

آندو خیلی مثبت فکر می‌کند و این باعث پیشرفتش شده. او بازیکنی است که به هم‌تیمی‌هایش کمک می‌کند و لذت می‌بری از این‌که کنارش بازی می‌کنی. بعد از تیم ملی جوانان در عقاب بازی می‌کرد که روبه‌روی هم بازی کردیم. در آن بازی جوری مرا گرفت که کشته شدم! بعد از آن آمد هافبک دفاعی و پیشرفتش سرعت گرفت.

به نظرت آندو با این سبک بازی در جام‌جهانی به بازی دوم و سوم می‌رسد؟

چرا که نه؟ آندو یکی از سه نفر برتر تیم ملی است و بار اصلی تیم در خط میانی بر دوش اوست.

منظورمان این است که با این خشونت ذاتی ممکن است با کارت زرد و قرمز جریمه شود. به هر حال داوران خارجی به اندازه ایرانی‌ها با او مهربان نیستند!

نه. آندو می‌داند در هر جایی چطور باید بازی کند. اگر آنجا داورانش فرق می‌کنند بازیکنان حریف هم فرق می‌کنند. آنجا کسی مثل اینجا تمارض نمی‌کند و دایو نمی‌زند.


 

و چند سوال کوتاه برای پایان‌بندی؛ به نظر خودت توی پستی که بازی می‌کنی چندمین نفر ایران هستی؟

والا توی پست من که همه می‌گویند مجتبی هست و محرم و من. نظر خودم را هم اگر بخواهی درباره پست خودم چیزی نمی‌گویم اما در پست‌های دیگر پیام صادقیان و کاوه رضایی را بازیکن‌های خیلی خوبی می‌دانم.

همیشه شماره ۱۴ می‌پوشی. این شماره از کجا آمد؟

خیلی اتفاقی پیش آمد. هر جا می‌رفتم شماره ۱۴ فقط خالی بود من هم می‌پوشیدم.

شماره ۱۴ شماره خاصی هم در پرسپولیس نیست. می‌دانی قبل از تو کدام بازیکن ۱۴ می‌پوشید؟

نه.

و درباره جام جهانی. فکر می‌کنی ایران چه نتیجه‌ای بگیرد؟

خب درباره نتایج ایران سعی می‌کنیم خوشبین باشیم. نتایج ما در برزیل به اتفاقات و شانس هم خیلی بستگی دارد. به این‌که روز، روز ما باشد و توپ‌های ما توی گل برود و توپ‌های آن‌ها گل نشود. مثل روز بازی با کره که همین اتفاق در اولسان افتاد و ما به جام جهانی رسیدیم. واقعا کره‌ای‌ها از ما سرتر بودند اما توپ‌هایشان توی گل نرفت. یا صحنه‌ای که رحمان بازیکن کره را زد کاملا خطا بود. خلاصه رقبا در برزیل از ما سرتر هستند. فقط امیدوارم روز خوب‌شان نباشد.

و فکر می‌کنی کدام تیم قهرمان جام می‌شود؟

فکر می‌کنم امسال سال قهرمانی آلمان باشد.

طرفدار آلمان هستی؟

نه. از بچگی برزیل را دوست داشتم. اسپانیا را هم دوست دارم. ولی پیش‌بینی‌ام قهرمانی آلمان است.

***

با پولی که در فوتبال به دست آوردی حتما خیلی‌ از فامیل و آشناها توقع مالی دارند؟ چه کارشان می‌کنی؟

بله بله. خیلی زیاد. تا جایی که بتوانم کمک می‌کنم و به بقیه هم محترمانه جواب رد می‌دهم.

برای پیشرفت در فوتبال مجبور شده‌ای به کسی باج بدهی؟

نه. اصلا.

خواستند و ندادی؟

البته که خواسته‌اند. خیلی‌ها باج می‌خواهند و تهدید هم می‌کنند.

لحظه‌ خاصی پیش آمده که تصمیم بگیری برای همیشه فوتبال را ببوسی و بگذاری کنار؟

این‌که بگذارم کنار نه. ولی بعد از پنالتی که در داربی خراب کردم و فشاری که روی من بود فکر کردم از پرسپولیس بروم.

بدترین لحظه فوتبال‌ات همان بود؟

بله.

و بهترین لحظه؟

قهرمانی جام حذفی با پرسپولیس. در انزلی.

مشغله و سرگرمی‌هایت به جز فوتبال؟

پرسپولیس فرصت بیرون رفتن را از ما گرفته. توی خانه می‌مانم و فیلم و سریال می‌بینم. سریال‌های خارجی را بیشتر دوست دارم.

اهل مطالعه هم هستی؟

کم و بیش. رمان نمی‌خوانم ولی کتاب‌های تاریخی را دوست دارم.

آخرین کتابی که خواندی؟

تاریخ تمدن اسلام. کتاب را از یکی از دوستان گرفته بودم. قطرش هم خیلی زیاد بود!

و... سوالی که دوست داشتی بپرسیم و نپرسیدیم؟

گفتنی زیاد دارم اما نگه داشته‌ام. بنویس شاید در همین روزهای آینده حرف‌های تندی بزنم. بستگی به اتفاقاتی که می‌افتد دارد.


 

گفتگوی آی‌اسپورت با محمد نوری(بخش اول)/ رویانیان زنگ زد گفت: ممّد، من اشتباه کردم/ اصفهان برای مذاکره نرفتم، مهمان هادی عقیلی بودم


گفتگوی آی اسپورت با محمد نوری (بخش دوم)/ بهترین تیم‌ملی این سال‌ها تیم قطبی بود/ آفساید نمی‌شد با گل من می‌رفتیم جام جهانی
 

     
آی اسپورت
2014-05-23 17:44:38
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر