فهرست
نکیسا: کی‌روش در ایران خساست علمی به خرج می‌دهد/ درود به شرف آری‌هان و کلمنته که گفتند خداحافظ!/ هیچ شانسی برای صعود تیم ملی قائل نیستم
نکیسا: کی‌روش در ایران خساست علمی به خرج می‌دهد/ درود به شرف آری‌هان و کلمنته که گفتند خداحافظ!/ هیچ شانسی برای صعود تیم ملی قائل نیستم

نکیسا: کی‌روش در ایران خساست علمی به خرج می‌دهد/ درود به شرف آری‌هان و کلمنته که گفتند خداحافظ!/ هیچ شانسی برای صعود تیم ملی قائل نیستم

آی اسپورت- دروازه‌بان تیم‌ملی کشورمان در رقابت‌های جام‌جهانی ۱۹۹۸ که توانست در دیدار نخست تیم‌ملی در آن رقابت‌ها عملکرد خوبی مقابل یوگسلاوی داشته باشد، روند آماده‌سازی تیم‌ملی برای حضور در جام‌جهانی ۲۰۱۴ را اصلا نمی‌پسندد و معتقد است با این روش در جام‌جهانی نباید امیدی به صعود داشته باشیم. نکیسا از غیبت مهدی رحمتی درون دروازه حسرت می‌خورد و دانیل داوری را در حد گلرهایی که داخل ایران هستند، نمی‌داند. در ذیل گفت‌وگوی روزنامه شهروند را با نیما نکیسا درخصوص وضع تیم‌ملی کشورمان در آستانه جام‌جهانی می‌خوانید. 


تجربه حضور در جام‌جهانی ۹۸ را دارید، آماده سازی تیم آن زمان چقدر به شرایط فعلی شبیه بود؟
آماده‌سازی تیم ما در‌ سال ۹۸ قطعا شرایط بهتری نسبت به تیم فعلی داشت. یک‌سال است که راهی جام‌جهانی شدیم اما یک بازی دوستانه با تیم‌هایی که در جام‌جهانی حضور دارند، نداشتیم و تا شروع این بازی‌ها هم نخواهیم داشت. تیم کی‌روش با گینه و تیم‌های باشگاهی آفریقا بازی می‌کند اما ما آن زمان با کرواسی بازی کردیم که در همان دوره سوم جام‌جهانی شد. حتی بازی با آنگولا و مونته‌نگرو نیز نمی‌تواند محک خوبی برای ما در آستانه جام‌جهانی باشد.

با این وضع باید شانسی برای صعود تیم‌ملی از گروهش قائل باشیم؟

اگر بتوانیم در بازی نخست مقابل نیجریه پیروز شویم یا حداقل یک مساوی بگیریم، شاید بتوانیم در دیدار سوم بوسنی را شکست دهیم اما اگر به نیجریه ببازیم کار برای ما صددرصد تمام شده است. روی بازی با آرژانتین هم که اصلا نباید حسابی باز کرد زیرا در خواب هم نمی‌توانیم آنها را ببریم. حتی اگر به بازی بسته و ضدفوتبال هم روی بیاوریم، آنها بازیکنانی دارند که می‌توانند این دفاع را باز کنند. قطعا از نگاه آرژانتین این گروه بسیار ساده است. شخصا هیچ شانسی برای صعود تیم‌ملی قائل نیستم.

در خط دروازه کدام گلر را برای قرار گرفتن در ترکیب ثابت می‌پسندید؟

آن چیزی که من از دانیل داوری دیدم، می‌توانم بگویم که هیچ‌چیز بیشتر از دروازه‌بانان داخل ایران ندارد. درست است که در بوندس‌لیگا روبه‌روی بازیکنان بزرگی بازی می‌کند اما روی تکنیک‌های دروازه‌بانی مخصوصا توپ‌های نزدیک کاملا مشکل دارد. شما به گل‌هایی که در ترکیب تیم‌ملی از گینه، تایلند و لبنان خورد توجه کنید که با یادآوری آنها برای خط دروازه کاملا نگران می‌شویم. به نظرم رحمان احمدی به مراتب می‌تواند گزینه بهتری باشد. 

سیدمهدی رحمتی هم شانس حضور در جام‌جهانی را از دست داد. این کار کی‌روش را حرفه‌ای می‌دانید؟
شاید از نگاه خیلی‌ها کنار گذاشته شدن رحمتی حرفه‌ای باشد اما وقتی با حضور می‌توانستیم خط دروازه را یک نقطه قوت در تیم‌ملی تصور کنیم، چرا باید این خط تبدیل به نقطه ضعفمان شود؟ باید با پادرمیانی و قدرت فدراسیون این مساله ختم به‌خیر می‌شد که متاسفانه این‌طور نشد، البته در خیلی از پست‌های دیگر نیز بازیکنانی که خارج از ایران بازی می‌کردند، جایگزین داخلی‌ها شدند که این فرصت را از پدیده‌های فوتبال ایران برای چهره شدن در جام‌جهانی می‌گیرد.

اگر از گروهمان در جام‌جهانی صعود کنیم، اتفاقی در فوتبالمان رخ می‌دهد؟
امیدوارم نتیجه خوبی بگیریم زیرا این‌بار دیگر موقعش رسیده تا از گروهمان صعود کنیم و در این راه گروه سختی هم نداریم. اگر از گروهمان بالا برویم، مطمئن باشید، اتفاقات خوبی در فوتبالمان رخ می‌دهد یا به به روایتی دیگر می‌توان گفت که اگر صعود نکنیم، تبعات زیادی برای فوتبالمان خواهد داشت زیرا مثل‌ سال ۲۰۰۶ حاشیه‌ها تا یکی، ۲‌سال فوتبالمان را دچار رکود می‌کنند. کره‌جنوبی وقتی ‌سال ۱۹۹۶ از تیم‌ملی ایران که من عضو آن بودم، ۶ گل خورد، کرکره فوتبالش را پایین کشید و راه جدیدی را آغاز کرد تا این‌که با آوردن گاس هیدینگ ۸‌سال بعد به مقام چهارم جام‌جهانی رسید. ما باعث شدیم، فوتبال آنها پیشرفت کند اما خودمان درجا می‌زنیم.

به نظرت کی‌روش در این مدت چیزی به فوتبالمان اضافه کرده است؟
در این‌که کی‌روش مربی بزرگ و بین‌المللی است شکی ندارم و اگر در یک بازی تیم‌ملی در ۲، ۳ بازی اخیر یک حرکت تاکتیکی دیده بودم، به کار او در ایران رای مثبت می‌دادم اما هر موفقیتی هم که رقم خورده با توانایی شخصی بازیکنان ایرانی بوده است. به نظرم او در ایران خساست علمی به خرج می‌دهد زیرا هیچ فشاری روی آن نیست و وقتی هم که می‌خواهد ایران را ترک کند، مطمئنا در دلش می‌گوید اینها چقدر ناآگاه بودند! اگر او به ایران یک ذره هم تعصب داشت، هر روز نمی‌گفت فلان تیم مرا می‌خواهد. درود به شرف آری‌هان و کلمنته که وقتی آمدند و شرایط ایران را دیدند، گفتند خداحافظ.

  ۸  
آی اسپورت
2014-05-24 00:16:59
نظر دهید

۸ نظر
علی
شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۳، ۰۰:۱۹
برو بابا کیروش نبود الان ازبکستان تو جام جهانی بود
علی
شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۳، ۰۰:۲۱
همین دیگه همه بازیکنا میخان ستاره باشن توانایی فردی خوب نیست بازی تیمی خوبه
یه خبرنگار بی خبر
شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۳، ۰۰:۲۲
دیگه هر کسی میاد نظر میده، تو خودت وقتی دروازه‌بان تیم ملی بودی که من قشنگ یادمه چه سوتی هایی میدادی! بابا جمع کنید این کاسه کوزه رو، همین تیم ملی رو میدادن به امثال شما الان به جای جام جهانی تو فکر جام آسیا بودیم. کی‌روش هرچیم باشه حال خیلی هارو گرفت، اخلاق حرفه ای رو هم به خیلیا یاد داد.
محسن
شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۳، ۰۰:۴۷
میشه بپرسم کدوم مربی ایرانی کیروش رو قبول داره؟!جای کیروش و مربی های داخلی عوض شده انگار اونا دستیار فرگوسن و سرمربی رئال مادرید بودن و این بنده خدا از شموشک نوشهر اومده سرمربی تیم ملی شده.
علی
شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۳، ۰۰:۵۰
چطوری یونان تو یورو ٢٠٠٤ قهرمان شد حتما گفت رو المان و ایتالیا حساب بار نمیکنیم و ان ها با یک مساوی قهرمان شدند
میتی
شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۳، ۰۳:۲۵
از بس با سواد تشریف دارن ایشون که مایه خجالت همه ما هستند. به کیا تریبون میدین شما؟ می رید سر چهارراه واسه مصاحبه داد می زنید؟
فرشاد
شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۳، ۰۷:۵۴
یعنی کار به جایی رسیده که این بچه ام زبون درآورده .کدام نقطه قوت. فقط دمت گرم کیروش که امثال نکیسا و رحمتی رو به چیز خوری انداختی!
رامین
شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۳، ۱۰:۱۱
این آقا خودش روی گل یوگسلاوی مقصر بود حالا شده کارشناس !
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر