فهرست
گزارش ویژه: علاوه‌ بر 9 میلیون دلار فیفا، فدراسیون 8 میلیارد از دولت می‌خواهد!
گزارش ویژه: علاوه‌ بر 9 میلیون دلار فیفا، فدراسیون 8 میلیارد از دولت می‌خواهد!

گزارش ویژه: علاوه‌ بر 9 میلیون دلار فیفا، فدراسیون 8 میلیارد از دولت می‌خواهد!

آی اسپورت-در آستانه جام جهانی 2014 برزیل فدراسیون فوتبال ایران مسئول مستقیم اعزام‌ها به جام جهانی است و در این میان اتفاقات عجیب و غریبی هم می‌افتد و اخباری به بیرون درز می‌کند که شنیدنش می‌تواند باعث رویش شاخ‌ها روی سر شود؛ از ماجرای لیست خبرنگاران تا لیست افرادی که از سوی فدراسیون فوتبال به برزیل فرستاده می‌شود. برخی خبرها حاکی از آن است که کفاشیان برای اینکه در دوره بعد هم رای بیاورد، می‌خواهد همه روسای هیات‌ها را به سفر برزیل ببرد و برخی خبرها هم به گوش رسیده که فدراسیون خواسته از هر هیات چهار نفر را به برزیل ببرد. اگر هزینه سفر به برزیل را 45 میلیون تومان در نظر بگیریم، همان‌طوری که در آژانس‌های مسافرتی ارائه می‌شود، در این صورت فدراسیون باید هزینه‌ای معادل پنج میلیارد و 400 میلیون تومان برای دوستان هیات‌های استانی در نظر بگیرد. البته احتمالا مسئولان فدراسیون برای آینده برنامه‌هایی دارند. وزارت ورزش هم در این باره دخالتی نمی‌کند و پس از اینکه در ماجرای پیراهن‌های اصلی تیم ملی و گم‌شدن‌شان دخالتی نکرد، در این ماجرا هم وارد نشده و به همین دلیل فدراسیون هر کاری که دوست داشته باشد انجام می‌دهد، حتی شنیده شده‌است که فدراسیون می‌خواهد بودجه‌ای هشت تا 10میلیارد تومانی را برای انجام فعالیت‌های فرهنگی در جام‌جهانی برزیل از دولت دریافت کند و حتی برای این کار اواسط هفته قبل به همراه وزیر ورزش و جوانان به نهاد ریاست‌جمهوری رفت و با محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت و محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور دیدار کرد. همه اینها در حالی است که هنوز ماجرای پیراهن‌های تیم ملی سوژه است و برخی سرنخ‌ها هم به دست آمده که چرا پیراهن‌های تیم ملی به کمپ تیم‌های ملی نرسیده است. البته اینکه چرا وزارت ورزش و جوانان در این باره وارد نمی‌شود و نهادهای نظارتی هیچ گونه ورودی نمی‌کنند، در نوع خود عجیب به نظر می‌رسد.

کمیته فرهنگی فدراسیون زیر علامت سوال

رئیس کمیته فرهنگی فدراسیون فوتبال، شخصی به نام محمدرضا ملامحمد است که چندی پیش یک مجله ورزشی گزارشی درباره او نوشت که فرزندش که یکی دو سالی با فدراسیون فوتبال کار می‌کرده در رقابت‌های جام ملت‌های 2011 قطر در دوحه بازداشت شده بود و زمانی که در فدراسیون فوتبال بوده هم به دستور شخص رئیس فدراسیون فوتبال اخراج شده است. اما در هر حال، پدرش که دوستی نزدیکی با علی کفاشیان دارد، همچنان مورد اعتماد کفاشیان است. جالب اینکه دوباره پسر ملامحمد در فدراسیون فوتبال ظاهر شده و ظاهرا یکی از مسافران برزیل است. وی حتی در آن قسمتی که سریال پایتخت در کمپ تیم‌های ملی فیلمبرداری شده بود، هم حضور داشت. در هر حال رسانه‌هایی که در جام جهانی 2014 خبرنگار ندارند، در چند وقت اخیر روی ماجراهایی مثل پیراهن تیم ملی و آژانس مسافرتی که مسافران ایرانی را به برزیل می‌برد و همچنین موسیقی رسمی تیم ملی زوم کرده‌اند و البته جزئیات مهمی از این ماجراها منتشر شد. در هر حال بودجه‌ای که فدراسیون فوتبال می‌خواهد برای برگزاری مراسم و نمایشگاه‌هایی است که قرار است ایرانیان از جای جای ایران، دست‌ساخته‌های خود را با موضوع جام‌جهانی به نمایش بگذارند و قرار هم بود که مسافر برزیل شوند. در هر حال حضور 32 تیم در مدت یک ماه در برزیل و هجوم گسترده تماشاگران فوتبال به محل برگزاری رقابت‌های جام‌جهانی در کنار توجه جهانی به مسابقات مهم فوتبال همواره بستر مناسبی برای هر کشور است که علاوه‌بر ماجراهای مربوط به فوتبال، توانایی‌‌هایش را در عالم فوتبال فرهنگ و هنر و تاریخ به نمایش بگذارد. برزیل هم کشور فستیوال است و کشورهای مختلف با برگزاری فستیوال‌ها و نمایشگاه‌های فرهنگی در حاشیه این رقابت‌ها خودنمایی خواهند کرد. اما وقتی فدراسیون فوتبال متولی چنین اموری شود، جای نگرانی هم وجود دارد چراکه مدیران فرهنگی کفاشیان، در این زمینه‌ها بیشتر به خودشان فکر می‌کنند تا کار فرهنگی‌ای که روی دوش‌شان گذاشته شده است. در هر حال هنوز کسی نمی‌داند چطور خواجه امیری خواننده ترانه تیم ملی شد یا اینکه پیراهن‌های اصلی تیم ملی سر از فروشگاه‌های ورزشی داخل تهران و برخی سایت‌های معتبر ورزشی برای فروش درآوردند. یا اینکه یکی از روزنامه‌های ورزشی چند وقت پیش گزارشی نوشته بود که در آن آژانس تعطیلات رویایی، مجری انحصاری تور جام جهانی متعلق به یکی از نزدیکان مسئولان فدراسیون است و مسافران را با قیمت‌های 30، 40 و 50 میلیون تومانی به برزیل می‌برد. این در حالی است که آژانس‌هایی هم بوده‌اند که با قیمت‌های 20 تا 25 میلیون تومان می‌توانستند به برزیل بروند.

محور جلسه چه بود؟

اما محور اصلی جلسه کفاشیان در نهاد ریاست‌جمهوری حضور تیم ملی در جام‌جهانی و نمایش چهره‌ای مناسب از تیم ملی فوتبال ایران گزارش شده است و دلیل اصلی تاکید مقامات نهاد ریاست‌جمهوری روی انجام مانور بزرگ فرهنگی ورزشی ایرانی‌ها در برزیل دستور حسن روحانی برای حمایت ویژه از تیم ملی در جام جهانی است. در واقع دولت یازدهم اعلام کرده تیم ملی بدون هیچ مشکلی در رقابت‌های جام جهانی حاضر شود و بستر لازم هم برای برگزاری گردهمایی‌های بزرگ فرهنگی تماشاگران ایرانی فراهم باشد و حتی شنیده شده قرار است در روز 11 خرداد که مراسم بدرقه تیم ملی در ورزشگاه 12 هزار نفری آزادی برگزار می‌شود، حسن روحانی هم حضور پیدا کند. البته وزیر ورزش و جوانان، چندی پیش در مصاحبه‌‌ای رسما اعلام کرده بود رئیس‌جمهور دستورات لازم را برای کمک وی‍ژه دولت به تیم ملی فوتبال و تیم‌های اعزامی به بازی‌های آسیایی اینچئون کره جنوبی صادر کرده است. اما ‌ای کاش وزارت ورزش بر روند هزینه شدن هم نظارت کند تا برخی افراد سودجو نتوانند به نام جام جهانی، در بیت‌المال دست ببرند. در هر صورت به نظر می‌رسد مثل همیشه برنامه‌های فرهنگی شامل اجرای موسیقی زنده و برگزاری کنسرت توسط خواننده‌های مجاز داخلی، گردهمایی ایرانی‌ها در قالب مراسم‌های مختلف شبانه، نمایش صنایع‌دستی و مسائلی از این دست شود. برخی سایت‌ها هم نوشته‌اند که برگزاری گردهمایی بزرگ «شکوه خلیج فارس» با حضور تعداد بسیار زیادی از ایرانی‌های حاضر در برزیل مهم‌ترین برنامه فرهنگی‌ای است که قرار است با این بودجه هشت میلیاردی تامین شود. اگر دولت تاکید دارد که برنامه‌های فرهنگی در خلال جام‌جهانی به بهترین نحو ممکن برگزار شود چرا فدراسیون فوتبال به‌عنوان مجری امور فرهنگی انتخاب شده است؟ در هر حال اختصاص پیدا کردن بودجه هشت میلیاردی، برای فدراسیونی که همه می‌دانند در کسری از ثانیه بودجه‌ها را به بدهی‌های کلانش اختصاص می‌دهد، نمی‌تواند قابل اطمینان باشد. در این صورت ممکن است نمایشگاه‌های فرهنگی ایران در برزیل هم به سوژه‌های رسانه‌های جهان تبدیل شوند. در جام جهانی گذشته بودجه دو میلیارد تومانی‌ای که احمدی‌نژاد به کارهای فرهنگی اختصاص داد هم با حاشیه‌های زیادی روبه‌رو شد. باید دید وزارت ورزش درنهایت چه تصمیمی خواهد گرفت. هر چند وزیر نشان داده که نسبت به افشاگری و روشنگری رسانه‌ها، توجه ویژه‌ای ندارد. اما بهتر است بداند فیفا به فدراسیون فوتبال ایران به خاطر حضور در مرحله گروهی جام جهانی، 9 میلیون دلار برابر با 29 میلیارد و 700‌‌‌میلیون تومان خواهد داد و با بودجه هشت میلیارد تومانی، حساب فدراسیون فوتبال با 37میلیارد و 700 میلیون تومان حسابی پر می‌شود. به نظر می‌رسد فدراسیون با این پول هم می‌تواند بدهی‌هایش را بدهد و هم اینکه قرارداد 18 میلیارد تومانی با کی‌روش را تمدید کند. وزارت باید بداند فدراسیون این هشت میلیارد را واقعا برای چه چیزی می‌خواهد!

  ۳  
آی اسپورت
2014-05-24 12:47:05
نظر دهید

۳ نظر
محسن
شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۳، ۱۳:۱۹
حداقل 27 میلیارد از فیفا میگیرن 9میلیارد هم از وزارت ورزش میشه 36 میلیارد بعد آقای کفاشیان میگه ما پول نداریم با کیروش قرارداد ببندیم میشه بپرسم دقیقا میخوای این 36 میلیارد رو چی کار کنی؟!!!!!!
رضا
شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۳، ۱۳:۲۷
جالب ترین بخش ماجرا اینه که این فدراسیون فاسد و کثیف مربی ها رو منشوری می کنه.
اکسل ویتسل
شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۳، ۱۵:۲۵
بهترین راه برای از کار انداختن این فدارسیون دزد و همکارانش تحریم کردنشون و از رونق انداختن بازارشونه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر