فهرست
ذوب‌آهن-پرسپولیس؛ امید صدر خسته
ذوب‌آهن-پرسپولیس؛ امید صدر خسته

ذوب‌آهن-پرسپولیس؛ امید صدر خسته

آی اسپورت - تا پیش از فصل جاری، در  ۳فصلی که برانکو ایوانکوویچ با پرسپولیس در لیگ برتر حضور داشته تنها کسی که توانسته او را از کسب قهرمانی محروم کند، علیرضا منصوریان بوده است. حالا یک‌بار دیگر پرسپولیس در آستانه کسب سومین قهرمانی و درحالی‌که پرامیدترین تیم برای رسیدن به جام محسوب می‌شود باید رودرروی منصوریان قرار بگیرد؛ کسی که در بهار95با نفت تهران تیم برانکو را ۲هفته به پایان لیگ ۲-۰ شکست داد و این تیم را از صدر به زیر کشید تا جام به عبدالله ویسی و سربازان گمنامش برسد. امشب چشم امید تراکتورسازی و ۳ تیم دیگر به سربازهای سبزپوش منصوریان است. آیا برانکو از سد گربه سیاهش عبور می‌کند؟

ذوب‌آهن در خانه فقط یک برد دارد!

آمار و نتایج دو تیم در بازی‌های اخیر نشان می‌دهد هر دو در اوج آمادگی و بهترین دوره نتیجه‌گیری هستند. پرسپولیس هر 4بازی اخیرش را در لیگ برتر برده است. حتی تیم‌های سرحالی از قبیل استقلال و سایپا هم نتوانسته‌اند جلوی این پیروزی‌های متوالی را بگیرند. از آن طرف ذوب‌آهن در ۷ بازی اخیر هیچ شکستی نداشته و ۴بازی را برده است.۷بازی بدون باخت این تیم دقیقا بعد از ۱۳ بازیبدون پیروزی برای ذوبی‌ها به‌دست آمده و نشان می‌دهد آنها روزهای ناکامی را کاملا از یاد برده‌اند. تیم منصوریان در جدول نیم‌فصل دوم رتبه پنجم را دارد و با یک بازی کمتر دقیقا به اندازه سپاهان امتیاز گرفته است. البته گل‌های زده ذوب‌آهن در این مقطع نصف گل‌های پرسپولیس بوده است. تیم منصوریان که میزبان این بازی است در خارج از خانه نتایج بهتری گرفته و دقیقا برخلاف پرسپولیس عمل کرده است. پرسپولیس که در میزبانی موفق‌تر بوده امروز میهمان است و ذوب‌آهن که میهمان موفق‌تری بوده امروز باید در خانه خودش به میدان برود. ذوب‌آهن در بازی‌های خانگی تیم سیزدهم جدول است اما در خارج از خانه رتبه چهارم را دارد و دقیقا با پرسپولیس هم‌امتیاز است. جالب است که از ۶پیروزی ذوب‌آهن در این فصل فقط یک پیروزی در فولادشهر به‌دست آمده و ۵ برد دیگر خارج از خانه بوده است. تفکیک گل‌های دو تیم هم نشان می‌دهد هر دو در نیمه دوم بهتر از نیمه اول نتیجه می‌گیرند.

هوا برای ذوب‌آهن، شوت‌ها برای پرسپولیس

اما آمارهای فنی و اعدادی که از آنالیز بازی‌ها به‌دست آمده چه می‌گویند؟ دیتاهایی که سایت متریکا ارائه کرده نشان می‌دهد دو تیم در خیلی از آیتم‌های مهم با هم کاملا مساوی‌اند. میانگین مالکیت توپ در بازی‌های گذشته برای هر دو تیم ۵۷ درصد بوده است که تساوی جالبی است. عدد ۵۷ نشان می‌دهد هر دو تیم فوتبال مالکانه را بیشتر می‌پسندند و ترجیح می‌دهند توپ را بردارند و حریف را به واکنش وادار کنند. دقت پاس بازیکنان دو تیم هم تقریبا مساوی است. سرخپوشان ۷۸ درصدو سبزها ۷۹درصد از پاس‌ها را سالم به همبازی‌ها رسانده‌اند. از همه جالب‌تر آمار موفقیت در نبردها است. اعداد متریکا نشان می‌دهد پرسپولیسی‌ها ۵۲ درصدنبردهای تن‌به‌تن را برده‌اند و بازیکنان ذوب‌آهن هم دقیقا به همین آمار رسیده‌اند. اما یک نکته هست که شاید مهم‌ترین تفاوت دو تیم را در زمین بازی رقم بزند و آن برتری ذوب‌آهن در نبردهای هوایی است. هر چقدر دو تیم روی زمین مساوی‌اند در آسمان تیم میزبان 57بر 52نسبت به میهمانش برتری دارد. البته سرخپوشان در خط دفاعی با شجاع و سیدجلال مشکل خاصی روی هوا ندارند و آنچه معدل این تیم را پایین آورده عملکرد آنها در سایر نقاط زمین است. نکته آخر هم اینکه بازیکنان ذوب‌آهن در هر بازی ۱۲شوت به سمت دروازه حریف می‌زنند و پرسپولیسی‌ها ۱۲.۶ شوت. در آن طرف میدان هم ذوبی‌ها در هر بازی 9.4بار به حریف فرصت شوتزنی می‌دهند و سرخپوشان ۷.۲بار. بنابراین در شوت‌ها برتری با پرسپولیس بوده است، چه در شوت زدن و چه در شوت خوردن.

غایبان دو تیم

ماریو بودیمیر به‌دلیل مصدومیت از لیست پرسپولیس خارج شد و در این بازی حضور نخواهد داشت. او به همراه حسین ماهینی، محمد انصاری و شایان مصلح تعداد مصدومان پرسپولیس را به ۴ نفر رسانده. در عوض احمد نوراللهی بعد از غیبت در بازی قبلی بهبود یافته و می‌تواند در ترکیب قرمزها قرار بگیرد. اما ذوب‌آهن هیچ مصدوم و محرومی برای این بازی ندارد. منصوریان حتی در بازی قبلی به بازیکنان اصلی‌اش استراحت داده تا با تمام قوا مقابل پرسپولیس قرار بگیرد.

به‌دنبال برد چهارم مقابل پرسپولیس

آمار رویارویی‌های منصوریان با پرسپولیس حاکی از این است که او با ۴تیم مختلف روبه‌روی ۴ سرمربی پرسپولیس ایستاده و در مجموع برتری نسبی داشته است. منصوریان طی 8بازی با پرسپولیس ۳ برد، ۳ تساوی و ۲ باخت به‌دست آورده است. او با پاس همدان ۲-۱ به کرانچار باخت. با نفت تهران علی دایی را ۱-۱ متوقف کرد و حمید درخشان را ۲-۱ شکست داد. بقیه دوئل‌های منصوریان با برانکو بوده که ۲ برد برای منصوریان، ۲ مساوی و یک برد برای برانکو حاصل این ۵ بازی است. تیم‌های منصوریان در مجموع ۱۰ گل زده و ۸ گل خورده مقابل پرسپولیس داشته‌اند. آخرین رویارویی دو طرف هم همین بازی رفت پرسپولیس و ذوب‌آهن در فصل جاری بود که یک بر صفر به سود برانکو به پایان رسید.

همشهری ورزشی

  ۴  
آی اسپورت
2019-04-17 17:12:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
سنندج
چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸، ۱۷:۲۶
امیدوارم تیم حکومتی پرسپولیس ببازه
۵ ۱
@
چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸، ۱۸:۵۳
امروز باج 500 میلیونی برد سپاهان به حساب کیسه مردمی و مظلوم و توسری خور و بی پول واریز شد.
۴
...
چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸، ۱۸:۵۲
نیمه اول که داور کاملا توجیح شده بود خطای بازیکن خارجی ذوب روی نوراللهی که از عمد ساق پاش رو زد
اواخر نیمه خطای بازیکن ذوب که کاملا پای رسن رو لگد کرد
پنالتی پرسپولیس رو ندید گرفت
۳
چرتپولیس
چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸، ۱۹:۵۸
چرتپولیس بدون تبانی هیچ نمیشه
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر