فهرست
یادداشت روز: هلنا، استفانی و قدم زدن روی لبه تیغ/ زندگی جای دیگری است!
یادداشت روز: هلنا، استفانی و قدم زدن روی لبه تیغ/ زندگی جای دیگری است!

یادداشت روز: هلنا، استفانی و قدم زدن روی لبه تیغ/ زندگی جای دیگری است!

آی اسپورت -  

1/هلنا، با ترکیب پایداری از سختی و لطافت، نشسته است در مقابل انبوهی از خبرنگاران مرد و از هدفی حرف می زند که به داستان های عامیانه زندگی وصله نشده اند. انگار که جوردن بلفورت جوان باشی و خودت را برسانی زیر گوش کله گنده های وال استریت، انگار که نیما باشی و از وزن تازه ای حرف بزنی برای شعر. سرمربی سابق بانوان ایران اما آنقدرها هم هیجان زده به نظر نمی رسد. او پاسخ ساده ای دارد برای خبرنگاری که دارد در باب مفهموم «پذیرفته شدن» با او کلنجار می رود و درباره ترسناک بودن آینده صحبت می کند: «اگر می ترسیدم، حالا اینجا نبودم!». ساعتی بعد از کنفرانس هلنا در قامت سرمربی جدید تیم مردان باشگاه کلرمان فوت، دسته دوم فوتبال فرانسه یک خبر ناب دیگر برای جهان دارد. حالا دیگر صحبت از استفانی فراپات است و ارتقای شغلی جالب اش. پنجمین داور برتر فوتبال فرانسه در فصل گذشته، حالا این فرصت را دارد که در لیگ آقایان داوری کند. در دسته دوم، در کنار هلنا کاستا.\"http://i2.cdn.turner.com/cnn/dam/assets/140507132140-helena-costa-horizontal-gallery.jpg\"


2/پنج شنبه شب، تیم بانوان باشگاه وولفسبورگ در شهر لیبسبون برای دومین بار پیاپی قهرمان لیگ قهرمانان اروپا در فوتبال بانوان لقب گرفت. شنبه شب نیز در همین شهر، همشهری های مادریدی فینال لیگ قهرمانان مردان اروپا را برگزار می کنند. تفاوت واکنش های جامعه جهانی در مواجهه با این دو رخداد، به روشنی اختلاف فاحش سطح فوتبال در دو جنس مختلف را عیان می کند. حتی اگر فمنیست ها موافق نباشد، آنچه در میان علاقه مندان به این رشته ورزشی «فوتبال»نامیده می شود، در 99 درصد موارد مربوط به مردان است و همه جابجایی های نجومی، شرط بندی های کلان و اخبار پرشمار حاشیه ای به آن ها مربوط می شود. به همین خاطر است که حضور در سطح فوتبال بانوان نمی تواند برای همه خانم ها اغناکننده باشد و تعدادی از آن ها که پتانسیل های فنی شان را در اندازه قرار گرفتن در جدی ترین سطح فوتبال دنیا می دانند، به روزنه های امیدی می اندشید که حالا از دسته دوم فوتبال فرانسه بر کره زمین می تابد.

3/ همزمان با انتخاب اولین مربی و اولین داور زن در تاریخ دو سطح اول 5 لیگ معتبر اروپایی، تازه ترین خبر مرتبط کننده فوتبال و زن ها در ایران، عدم اجازه آن ها برای تماشای مسابقات جام جهانی در سینماهای مختلط است. آنطرف دنیا فرانسوی ها انگیزه بی مانندی به همه دختران کوچکی که با رویای فوتبال بزرگ می شوند بخشیده اند و در گوشه ای دیگری از همین جهان، خانم ها از تماشای فوتبال در کنار آقایان منع می شوند. چیزی شبیه همان حکایت دیرین گذر از هفت شهر و گیر کردن در باتلاق سایه های دیوار یک کوچه. دختران این سرزمین انگار تنها وقتی می توانند به نشریه بیلد برسند که دوربین، لحظه تصادف کردن شان را به هنگام آواز خواندن ضبط کرده باشد.

4/ هلنا و استفانی، در آغاز یک مسیر فراموش نشدنی قرار دارند. حالا آنها نماینده گروهی هستند که در تمامی این سال ها بر روی لزوم جدی تر گرفته شدن بانوان در فوتبال مردان اصرار ورزیده اند. از همین حالا، هر خبر، مصاحبه، خرید، نتیجه و تصمیم داوری مرتبط با این دو، هواخواهان زیادی در دنیا خواهد داشت. حالا دیگر خیلی ها چشم ها را بر روی فرکانس سطح دوم فوتبال فرانسه تنظیم می کنند تا «گزارش اقلیت» این لیگ را از دست ندهند. چه آن هایی که برایشان آرزوی موفقیت می کنند تا یک روز فوتبال جهان از همه ظرفیت هایش بهره ببرد و چه آن هایی که از همان ابتدا چنین ایده ای را مضحک می پنداشته اند. کاستا و فراپات از همین امروز شهامت راه رفتن در مسیری تجربه نداشته را به نمایش گذاشته اند. شهامت راه رفتن روی لبه تیز تیغ. 

محمدحسین عباسی 

  ۳  
آی اسپورت
2014-05-24 18:14:49
نظر دهید
۳ نظر
محسن
شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۳، ۱۹:۲۸
دمت گرم با این مقالت.
آرش
شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۳، ۲۰:۵۸
نمی دانم چرا؟ تکرار واژگانی با ارجاعات فرامتنی ولی بی ارتباط با خود متن، چون گزارش اقلیت، جُردن بلفورت و ... قرار بود بفهمیم که نویسنده صاحب اندیشه -خفن- است؟ بسیار خب، فهمیدیم ولی جان عزیزت این واژگان و اَعلام گاه بی ربط را حُقنه نکن‌مان آقای نویسنده.
راستی چرا کار کاستا و فراپات راه رفتن بر لبه تیز تیغ -مگر لبه تیغ غیر تیز هم داریم؟- را ماند؟ چون اصطلاحش ژورنالیستی است؟! شاید این هم ارجاعی‌ست؟ سامرست موام؟!
Just Barca &Milan
شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۳، ۲۳:۲۲
تا زمانی که تعصبات مذهبی وجود دارد وضع به همین منوال خواهد بود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر