فهرست
قیچی زیبا که نامزد پوشکاش نشد/ چند ميلى‌متر نامهربانى
قیچی زیبا که نامزد پوشکاش نشد/ چند ميلى‌متر نامهربانى

قیچی زیبا که نامزد پوشکاش نشد/ چند ميلى‌متر نامهربانى

آی اسپورت- پاس اسكولز به كنار زمين براى شماره 17 يونايتد، سانتر نانى، قيچى برگردان رونى و قرار گرفتن توپ در سه جاف دروازه ى جو هارت... همه چيز مهيا بود تا گل رونى در دربى منچستر، جايزه ى پوشكاش 2011 راتصاحب كند اما گل انفرادى نيمار (بازيكن وقت سانتوس) كه با دريبل چند بازيكن  زده بود، انتخاب شد. براى من اما زيباترين گلِ تمامِ تاريخِ فوتبال هنوز همان صحنه است. همان صحنه كه رونى غير از زدن آن ضربه، هيچ راه ديگرى نداشت و در فاصله ى 15 مترىِ دروازه آن چنان ضربه ى محكم و ناگهانى‌اى به توپ زد كه گلر ملى پوش سيتيزن ها فقط فرصت داشت با چرخشِ سر و گردنش مسير توپ را دنبال كند و نظاره گرِ چسبيدنِ توپ به تور دروازه اش باشد.

يكى از زيباترين صحنه هاى تاريخ فوتبال با چندين و چند دوربين باكيفيت و از زواياى مختلف ضبط شد و مكرراً به صورت اسلوموشن پخش شد تا بينندگان تلوزيونى را سيراب كند. براى به وجود آمدن اين زيبايى ها همه چيز بايد دست به دستِ هم مي داد.

باوركردنى نبود اما ديروز در بازىِ پرسپوليس و فولاد هم مى توانستيم شاهد چنين صحنه اى باشيم. اين بار از سوى دو ستاره ى فوتبالِ ايران، دو پسرِ بااستعداد و دوست داشتنىِ شهرستانى: سروش رفيعى و مهدى طارمى. همه چيز دست به دست هم داده بود تا شايد براى اولين بار ليگِ ايران هم نماينده اى در بين نامزدهاى بهترين گلِ سال (جايزه ى پوشكاش) داشته باشد اما تيرك دروازه چند ميلى متر با پسرِ بوشهرىِ پرسپوليس نامهربانى كرد.

سروش سانتر كرد، مهدى فرصتى براى فكر كردن نداشت. توپ پشت سر او بود و حتى در صورت زدن ضربه ى سر هم به خاطر اينكه توپ حدوداً 10 متر با دروازه فاصله داشت شدت ضربه در حدى نبود كه دروازه ى طالب لو را تهديد كند. مهدى در صدم ثانيه تصميم گرفته بود شانسش را امتحان كند.

توپ روى پاى شماره 9 جفت و جور شد، ضربه زده شد. گلر سابق استقلال هم مثل جو هارت مسير توپ را تا برخورد به سه جافِ قاب (جايي كه تيرك افقى و عمودى به هم مى رسند) تعقيب كرد اما توپ وارد دروازه نشد كه اى كاش مي‌شد. اى كاش توپ گل مي‌شد و اى كاش اين صحنه با چند دوربين درست و حسابى ضبط مي‌شد تا اين بار به همه بگوييم فوتبالِ ما هم چيزى كم از فوتبال اروپا ندارد؛ حداقل از نظر استعداد و خلاقيت!

و در نهايت يك تاسف هم براى تصويربرداران ليگِ برتر كه همين معدود زيبايى‌ها را هم بايد فقط از دريچه ى يك دوربين ببينيم! اين بار كه گذشت اما حيف است اگر روزى گل زيبايى در اين ليگ به ثمر برسد، اما به خاطر ضبطِ بى كيفيتِ اين صحنه ها نتواند همراه با ديگر گل هاى زيباى ليگ هاى جهان كه از ده زاويه و با پيشرفته ترين دوربين ها تصويربردارى مى شود نامزد شود و رقابت كند!

۵۵ ۸  
آی اسپورت
2017-01-19 12:09:00
نظر دهید

۸ نظر
محسن
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵، ۱۲:۲۵
گل میشد بهترین گل تاریخ فوتبال ایران میشد. حرکت مهدی طارمی خارق العاده و استثنایی بود.
فرشيد
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵، ۱۲:۵۴
كارگردان تلويزيوني دودكش پالايشگاه هاي اطراف ورزشگاه الغدير رو صدبار نشونمون داد اما ضربه ي طارمي رو از يه زاويه ديگه نشون ندادند! صحنه اهسته ي گل اول رو كه اصلا نشون ندادند!
اروپايي ها بايد بيان اينجا از ما كارگرداني ياد بگيرن!
صدرا
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵، ۱۵:۲۴
گلش پلي استيشني بود
علي
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵، ۱۲:۴۴
يادداشت جالب بود
كفرم دراومد كه از زواياي ديگه نميشد صحنه اهستشو ببينم
حامد
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵، ۱۳:۰۷
من واقعاً متوجه نميشم اين همه پولي كه ميلياردي ميگيرن به عنوان حق پخش يا تبليغات تلويزيوني يه مقداريشو نبايد هزينه كنند براي خريد و استقرار دوربين در پشت دروازه ها و زواياي ديگه؟
تو مسابقات اروپايي صحنه اهسته يعني ديدن گل يا يك صحنه از چند زاويه ي مختلف نه پخش تكراري از يه دوربين!
چند تا دوربين 600 هزار توماني با يه سه پايه ي 30 هزار تومني ميخريدند ميذاشتند پشت دروازه و دور زمين بهتر از نبودنشه!
ایمان
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵، ۱۸:۴۵
مقداری را هزینه کنند! من و این همه خوشبختی محاله
اگر گل می شد یکی از گلهای به یاد ماندنی تو فوتبال بود. انصافا بازی طارمی را قبول دارم اما نمی دونم چرا همه دوست دارند سوپرمن باشه و مدام گل بزنه و اونم هر بازی چند تا. خیلی بهش گیر میدن. تو همین بازی آخر هم روی گل علیپور نقش تمام عیار داشت
۹
محمدحسين
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵، ۱۵:۱۴
طارمي كارش درسته
۹
حمید
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵، ۱۸:۴۴
خیلی عالی بود ولی می ترسم اینقدر تعریف کنیم ازش که فردا این طارمی نسبتا بی جنبه از فردا همه کاراشو ول کنو فقط برگردون بزنه هم تو بازی و هم خارج از بازی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر