فهرست

شبکه سه ؟ ZDF ؟ یا خرج مضاعف؟ / جام جهانی را از کجا ببینیم؟

آی اسپورت- «دیدن جام جهانی حق فقراست.» این شعار که شبکه آلمانی ZDF آن هم یکی دو ماه قبل از جام جهانی، منتشر کرد و به جنگ امپراتوری عرب‌های قطری رفت، محبوبیت ویژه‌ای به آلمانی‌ها داد.

اینکه این شعار از سوی کشوری منتشر شود که اقتصاد آزادی دارد -و البته سیاست‌های کلی اقتصادی‌اش با شعار شبکه ZDF  همخوان نبود- نشان می‌داد که همه چیز شاید یک بلوف باشد. آن‌ها به جنگ قطری‌هایی رفته بودند که سال‌هاست انحصار پخش مسابقات سطح اول فوتبال جهان را با دلارهای نفتی شان در اختیار گرفته‌اند. عرب‌ها البته بیکار ننشستند تا جام جهانی رایگان برود روی هات برد و نایل‌ست و عرب ست! فکر کرده‌اید فیفا، که ۷۰ درصد درآمدزایی‌اش از حق پخش تلویزیونی است رفت پشت آلمانی‌ها؟ آن‌ها آلمانی‌ها را تحت فشار گذاشتند تا عقب‌نشینی کنند. بنابراین ZDF چاره‌ای نداشت جز اینکه به شبکه‌های اروپایی دیگر پیام بدهد که بیاییم متحد شویم. اما جوابی از اسکای و رای و یورو اسپورت نیامد. چرا؟ چون عرب‌ها برای «بین اسپورت» سال‌هاست از کارگردان‌ها و فیلمبردارهای آن‌ها استفاده می‌کنند و همه ورزش اروپا در ید عرب‌ها هستند.

پای دلار و یورو که پیش بیاید، اروپایی دیگر اروپایی نمی‌شناسد. هر چند که ZDF روی شعارش مانده و می‌خواهد جام جهانی را به صورت رایگان از یک ماهواره دیگر پخش کند، اما فیفا و یوفا همچنان پشت عرب‌ها ماندند تا ثابت کنند، پول در ورزش جهان حرف اول را می‌زند.

دیدن جام جهانی شاید حق فقرا باشد اما واقعیت چیز دیگری است. جام جهانی نه ‌تنها دیگر حق فقرا نیست بلکه حق همه هم نیست. رسانه ملی در دوره‌های مختلف جام جهانی حق پخش را خریداری کرده و البته با گرفتن آگهی‌های بازرگانی سعی کرده دخل و خرج را تنظیم کند و حتی سود هم بکند. اما این بار ماجرا کمی بیشتر از گذشته فرق می‌کند. حق پخش ۱۸۰ میلیارد تومانی رقم کمی نیست و البته هم باید رسانه ملی خودش به این فکر باشد که اگر امواج را خریداری کرده است، کشورهای همسایه در عراق، ترکیه، کویت، امارات، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان و تاجیکستان که به جز ترکیه و امارات، بقیه توان خریداری حق پخش مسابقات را ندارند، نتوانند بازی‌ها را از شبکه‌های ایرانی ببینند.

بعضی وقت‌ها رعایت کپی‌رایت به نفع خودمان هم هست هر چند ما هنوز با کپی‌رایت هم ناآشناییم. در هر حال باید خوشحال بود که سه سال پیش شبکه ورزش هم تاسیس شد تا اگر اتحادیه رادیو تلویزیون‌ها به شبکه سه مجوز پخش بازی‌ها را ندادند از شبکه ورزش می‌توانیم بازی‌ها را ببینیم. هر چند مدت‌هاست که همه شبکه‌های تلویزیونی در جهان به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌روند و این اتفاق فعلا درباره شبکه‌های یک، دو، سه، چهار، پنج، شش و هفت ایران نیفتاده و آن‌ها همچنان آنالوگ هستند. اما همین اتحادیه اعلام کرده باید تا سال ۲۰۱۶ همه شبکه‌های آنالوگ دیجیتال شوند.

این اتفاق مستلزم این است که همه گیرنده‌های دیجیتال داشته باشند که البته هنوز در ایران همه ندارند و مطمئنا جام جهانی می‌تواند ایرانی‌ها را برای داشتن گیرنده‌های دیجیتال تهییج کند. باید به سوی دیجیتالی شدن پیش برویم و همپای جهان رو به جلو حرکت کنیم.

چیا فوادی

  ۳  
آی اسپورت
2014-05-25 14:16:50
نظر دهید

۳ نظر
ali
يكشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۳، ۱۴:۵۲
آریانا افغانستان هم حق پخش رو خریده. اینقدر اولدروم بولدروم نکنید و ادای پولدارها رو در نیارید.
-
يكشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۳، ۱۴:۵۶
از وقتی الجزیره (بی این اسپورتز) کانالهای انگلیسیشو قطع کرد،‌ یه قوتبال با دل خوش ندیدم. لامصب رسیورهاش اگه بود باز هم میشد خرید ولی اصلا نیست.
الیاس
يكشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۳، ۱۵:۰۶
چیا جان شبا میری برازوکا جوک باحال بگو بخندیم ... مجری هاش که ماستن ...
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر