فهرست

شبکه سه ؟ ZDF ؟ یا خرج مضاعف؟ / جام جهانی را از کجا ببینیم؟

آی اسپورت- «دیدن جام جهانی حق فقراست.» این شعار که شبکه آلمانی ZDF آن هم یکی دو ماه قبل از جام جهانی، منتشر کرد و به جنگ امپراتوری عرب‌های قطری رفت، محبوبیت ویژه‌ای به آلمانی‌ها داد.

اینکه این شعار از سوی کشوری منتشر شود که اقتصاد آزادی دارد -و البته سیاست‌های کلی اقتصادی‌اش با شعار شبکه ZDF  همخوان نبود- نشان می‌داد که همه چیز شاید یک بلوف باشد. آن‌ها به جنگ قطری‌هایی رفته بودند که سال‌هاست انحصار پخش مسابقات سطح اول فوتبال جهان را با دلارهای نفتی شان در اختیار گرفته‌اند. عرب‌ها البته بیکار ننشستند تا جام جهانی رایگان برود روی هات برد و نایل‌ست و عرب ست! فکر کرده‌اید فیفا، که ۷۰ درصد درآمدزایی‌اش از حق پخش تلویزیونی است رفت پشت آلمانی‌ها؟ آن‌ها آلمانی‌ها را تحت فشار گذاشتند تا عقب‌نشینی کنند. بنابراین ZDF چاره‌ای نداشت جز اینکه به شبکه‌های اروپایی دیگر پیام بدهد که بیاییم متحد شویم. اما جوابی از اسکای و رای و یورو اسپورت نیامد. چرا؟ چون عرب‌ها برای «بین اسپورت» سال‌هاست از کارگردان‌ها و فیلمبردارهای آن‌ها استفاده می‌کنند و همه ورزش اروپا در ید عرب‌ها هستند.

پای دلار و یورو که پیش بیاید، اروپایی دیگر اروپایی نمی‌شناسد. هر چند که ZDF روی شعارش مانده و می‌خواهد جام جهانی را به صورت رایگان از یک ماهواره دیگر پخش کند، اما فیفا و یوفا همچنان پشت عرب‌ها ماندند تا ثابت کنند، پول در ورزش جهان حرف اول را می‌زند.

دیدن جام جهانی شاید حق فقرا باشد اما واقعیت چیز دیگری است. جام جهانی نه ‌تنها دیگر حق فقرا نیست بلکه حق همه هم نیست. رسانه ملی در دوره‌های مختلف جام جهانی حق پخش را خریداری کرده و البته با گرفتن آگهی‌های بازرگانی سعی کرده دخل و خرج را تنظیم کند و حتی سود هم بکند. اما این بار ماجرا کمی بیشتر از گذشته فرق می‌کند. حق پخش ۱۸۰ میلیارد تومانی رقم کمی نیست و البته هم باید رسانه ملی خودش به این فکر باشد که اگر امواج را خریداری کرده است، کشورهای همسایه در عراق، ترکیه، کویت، امارات، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان و تاجیکستان که به جز ترکیه و امارات، بقیه توان خریداری حق پخش مسابقات را ندارند، نتوانند بازی‌ها را از شبکه‌های ایرانی ببینند.

بعضی وقت‌ها رعایت کپی‌رایت به نفع خودمان هم هست هر چند ما هنوز با کپی‌رایت هم ناآشناییم. در هر حال باید خوشحال بود که سه سال پیش شبکه ورزش هم تاسیس شد تا اگر اتحادیه رادیو تلویزیون‌ها به شبکه سه مجوز پخش بازی‌ها را ندادند از شبکه ورزش می‌توانیم بازی‌ها را ببینیم. هر چند مدت‌هاست که همه شبکه‌های تلویزیونی در جهان به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌روند و این اتفاق فعلا درباره شبکه‌های یک، دو، سه، چهار، پنج، شش و هفت ایران نیفتاده و آن‌ها همچنان آنالوگ هستند. اما همین اتحادیه اعلام کرده باید تا سال ۲۰۱۶ همه شبکه‌های آنالوگ دیجیتال شوند.

این اتفاق مستلزم این است که همه گیرنده‌های دیجیتال داشته باشند که البته هنوز در ایران همه ندارند و مطمئنا جام جهانی می‌تواند ایرانی‌ها را برای داشتن گیرنده‌های دیجیتال تهییج کند. باید به سوی دیجیتالی شدن پیش برویم و همپای جهان رو به جلو حرکت کنیم.

  ۹  
آی اسپورت
2014-05-25 14:20:33
نظر دهید

۹ نظر
الیاس
يكشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۳، ۱۵:۳۶
چیا جان شبا تو برازوکا جوک تعریف کن بخندیم ... به کریس هم تیکه انداختی , فک نکن یادم میره ! دارم برات
رضا فرخزادی
يكشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۳، ۱۸:۳۰
آقای فوآدی واقعا شما روزنامه نگار هستید یا اینکه کنار خیابان ساعت مچی میفروشید؟ این چه مقاله ای که نوشتی کونی؟!
مهدیk2
يكشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۳، ۲۰:۵۸
خیلی مقاله زیبایی بود.من میخوام دستگاه بین اسپورت بخرم اما قیمتش خیلی گرونه
کاردو
يكشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۳، ۲۱:۰۲
ادب و شعور برخی از کاربران مایه ی افتخار میهن آریایی است. خوب عقل کل ها شما مخالفید بیاد نظرتونو بگید مگه مجبورید داد بزنید که اعضای خونواده تون همدیگه رو چی صدا می کنن؟
کمیل
سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۳، ۱۰:۱۷
سلام چیا جان
این مشکل فقط برای ایران نیست. کشور های ترکیه ، ارمنستان ، گرجستان و حتی رژیم اشغالگر قدس هم که بازی ها رو رایگان پخش همچین مشکلی دارن . البته پوشش ماهواره های اونها به خلیج فارس نمی رسه . شبکه های افغانی هم که به صورت غیر مجاز و اصلا بدون پوشوندن لوگو بازی هارو پخش می کنند.
trt1 turksat
armania tv 1
iba 1
rahe farda
geogian tv 1
و......
Asghar
سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۳، ۱۳:۳۲
درسته که در افغانستان چند تا شبکه این کارایی را که گفتید میکنن ولی من تا حالا ندیدم که یک بازی رو از شبکه های تلویزیون ایران که خودشون همش از الجزیره دزدی میکنند گرفته باشند تو افغانستان شبکه طلوع جام جهانی قبلی رو به طور رسمی خریده بود و پخش میکرد امسال هم همین طلوع هم لیگ قهرمانان و بوندسلیگا رو به طور رسمی روی آنتن برد و قراره جام جهانی رو هم بخره و به طور رسمی پخش بشه. شبکه یک افغانستان هم لالیگا رو به طور رسمی خریده بود هر هفته پخش میکرد. حالا بگین کی دزدتره
کمیل (پاسخ به Asghar )
چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۳، ۲۰:۰۴
من اصلا قصد توهین نداشتم فقط خواستم بگم از چه شبکه هایی غیر از شبکه 3 جام جهانی رو می شه دید
Asghar( پاسخ به کمیل)
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۳، ۰۹:۲۷
مشکلی نیست دوست عزیز منم فقط خواستم اطلاعات رسانی درست بکنم
کیوان
چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۳، ۱۳:۵۹
به نظرم باید امکاناتی فراهم بشه کسانی که خواهان تماشای با کیفیت تصاویر باشند حتب با پرداخت مبلغی بتوانند دسترسی داشته باشند
این ساز کارها را باید صدا و سیما فراهم کنه
نباید این هزینه ها را به جیب کشورهای دیگر بریزیم.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر