فهرست
یادداشت روز: گلی که جهت قطب نمای تاریخ را عوض کرد:چهار گل تنها با یک پرش
یادداشت روز: گلی که جهت قطب نمای تاریخ را عوض کرد:چهار گل تنها با یک پرش

یادداشت روز: گلی که جهت قطب نمای تاریخ را عوض کرد:چهار گل تنها با یک پرش

مهدی طاهرخانی

آی اسپورت- دقیقه 92 ثانیه 50. یعنی تنها 10 ثانیه مانده به اولین و احتمالا تا چهل سال دیگر اخرین قهرمانی اتلتی در اروپا. کرایوف بالکان پشت ضربه کرنر. کاسیاس هم باید جلو می امد چون اگر این توپ برگشت داده میشد داور اخرین سوت بازی را می زد و همه چیز تمام. اما قبل از ضربه ارسالی مودریچ قرار است  عملکرد  انجلوتی،پرز و بیل و بقیه را بررسی کنیم. یک رئالی دو اتشه هستیم و نود و دو دقیقه و پنجاه ثانیه حملاتمان راهی دروازه اتلتی نشده. خبری از رونالدو نیست. گویا هنوز در الیانس اره نا جا مانده. نود و دو دقیقه و پنجاه ثانیه است مدافعان اتلتی دارنده اخرین توپ طلای جهان را محو کردند. گرت بیل چگونه است؟ یک خرید گران قیمت که در طول این نود و دو دقیقه و پنجاه ثانبه سه موقعیت را به دست اورد اما هر سه ضربه را خودخواهانه و بد زد.اقای کاسیاس حالا میفهمیم که حقت است ذخیره لوپز باشی. بدترین سوتی تاریخ رئال در فینال اروپا را دادی. هرگز نمیبخشمت.فصل بعد باید بروی.باند باز.

\"هر

سرت را بالا می گیری پرز را در وی ای پی میبینی. میخواهی از همانجا از او بپرسی چرا 240 میلیون در ابتدای فصل فقط هزینه بار هجومی تیم کردی اما زور این ها به دفاع اتلتی نمی رسد. بعد از ضربه سوم بیل می خواهی گردن پرز را به عنوان یک رئالی عصبانی بشکنی و به او بگویی چرا 40 میلیون پول ایرامندی را دادی تا حالا در حساس ترین بازی فصل مربی مجبور باشد به خدیرای یک فصل مصدوم بجای الونسو بازی بدهد اما به این ستاره باسکی نه! راستی کاسمیرو که ان هم با قیمت عجیب از برزیل آمد روی هم رفته کل فصل چند دقیقه بازی کرد؟یاد پسر طلایی مالاگا میفتی! امشب ایسکو حسابی اذیتمان کرد. کاش برگردد همان مالاگا! همه شما بدون استثنا افتضاح بودید. اقای انجلوتی فقط یک کوپا دل ری جلوی بارسای بدون مدافع گرفتی و دیگر هیچ! لعنتی تو مرد بازی های بزرگ نیستی.

 خب محاکمه دیگر بس است.بگذارید کرایوف بالکان قبل از اینکه داور بر سوتش بدمد ضربه اخر را بزند! مودریچ کشید. رونالدو و بیل باز هم اسیر این مدافعان هستند.اما یک نفر از ان ته زمین آمده. همانی که معجزه در الیانس اره نا را با دو ضربه سر کلید زد. بلند شد ،کسی مزاحمش نیست. ضربه سرش را زد.دقیقه نود و دو و پنجاه و یک ثانیه شده،بهترین گلر لالیگا مثل فنر کش می آید. این مهترین سیو زندگی اوست اما ... گل !

مموری مغزت ریست شد. اخرین توپ در اخرین ثانیه قطب نمای جهانبینی ات را عوض کرد. اتلتی دیگر نای بلند شدن ندارد. اگر چهارده سال قبل من یو در عرض دو دقیقه در اخرین لحظات بازی در نوکمپ توانست دراماتیک ترین فینال تاریخ لیگ قهرمانان را رقم بزند.اگر لیورپول چهل و پنج دقیقه وقت میخواست تا معجزه استانبول را به همین انچلوتی نشان دهد. حالا تاریخ معجزه عجیب تری را می بیند. سرخیو راموس در اخرین ثانیه بازی با یک پرش چهار گل زد! هر چهارتایش کار راموس بود. عملکرد رونالدو و بیل و حتی همین دی ماریا در دقیقه نود و دو و ثانیه پنجاه تحلیل کرده بودیم. انها به نعش اتلتی گل زدند. کار اصلی را راموس کرد.

حالا پرز مجبوب ترین مدیر جهان است. بله گرت بیل 100 میلیون میارزید. چون در دو فینال دو گل زده! اوه رونالدو رویایی است چون در فینال هفدهمین گل فصلش را زد! یک رکورد احتمالا دست نیافتنی. مرسی دی ماریا در گل دوم شاهکار کردی. ماشالله کاسیاس تو هم بهترین بودی چون دو بار سوتی دادی یک بارش گل شد و بار دومش ویا اسمان را نشانه رفت در دروازه بی دروازه بان.

تاریخ را مردان فاتح می نویسند. دیگر کسی یادش نمی ماند چولو سیمونه با تیمی که یک دهم رئال و بارسا ستاره نداشت تا دقیقه نود و دو و ثانیه پنچاه فاتح جام بود!

قلم ها اینچنین عوض می شوند.ما اینچنین تغییر می کنیم.رسیدی به وی ای پی. اما مودریچ ضربه را زده و تو عوض جویدن خرخره پرز میخواهی گونه پیرمرد را غرق بوسه کنی.

خدا را شکر فقط از یک جهت. در فینال لیگ قهرمانان فوتبال اتوبوسی قهرمان نشد که خدا بخواهد در جام جهانی هم اینچنین باشد.میدانیم چولو با اتلتیکو چاره ای جر دفاع  مقابل رئال را نداشت اما فوتبال با حمله زیباست نه نود دقیقه دفاع بی نقص.میدانیم چولو نه اردا را داشت و نه کاستا را. میدانیم ویا در تمام نیمه دوم یک بار هم نتوانست یک ضد حمله بزند. همه اینها را میدانیم اما اگر عاشق بارسا هم باشی نمیتوانی از قهرمانی تیم یک پارچه مدافع خوشحال باشی. ان اتلتی که در استمفورد بریج چلسی را خورد کرد زیباتر بود. ان اتلتی که تا قبل از زدن گل تساوی به بارسا در نوکمپ ستاره های تاتا را در لاک دفاعی فرو برده بود قابل ستایش تر بود. این اتلتی در لیسبون اتوبوسش به خاطر نبود دو ستاره اش چندان جذاب نبود.

  ۱۰  
آی اسپورت
2014-05-25 17:16:17
نظر دهید

۱۰ نظر
الیاس
يكشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۳، ۱۷:۲۱
نظرات را حذف کردید ؟ بذارید مردم استقبال را از این نویسنده کاتالان عقده ای ببینن ...
محمد
يكشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۳، ۱۷:۴۲
بهترین مقاله ای بو که تو عمرم خونده بودم.
محمد
يكشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۳، ۲۰:۱۵
احساسات منو قبل و بعد از گل نوشتی
امیرعلی
يكشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۳، ۲۳:۰۰
من نمیدونم شما دفاع اتوبوسی رو چی معنی میکنید، دیشب به هیچ عنوان آتلتیکو اتوبوسی دفاع نکرد ، شما اگر کل بازی رو نگاه کنید رئال فقط و فقط از دقیقه ٨٠ به بعد تونست کنترل بازی رو تو یک سوم دفاعی حریف بدست بیاره ، دفاع آتلتیکو آنقدر زیبا بود که از دیدن اون لذت میبردید، این رونالدو همون روتالدو بود، بنزما و بیل هم مینطور اگر اونها بد بودند واسه این بوده که شما منتظر درخشش اونا بودین چون دوست داشتین ساختار دفاعی آتلتیکو بد باشه ، ولی دوست عزیز پیشنهاد میکنم یکبار دیگر بازی رو نگاه کنی تا ببینی آتلتیکو اتوبوسی دفاع نکرد، به بهترین و زیباترین شکل ممکن بهترینهای جهان رو مهار کرده بودند، دفاع اتوبوسی به دفاع اینتر میگن تو بازی با بارسلونا به دفاع همین رئال تو بازیهای الکلاسیکو به دفاع چلسی میگن تو باری با لیورپول، دفاع اتوبوسی مختص آقای خاصه دفاعی زشت که فقط بر پایه تجمع بازیکنان تو محموطه جریمس، امسال سیمونه زیباترین فوتبال برای تیمهای کم ستاره رو بارائه کرد، نمیگم جام حق رئال نبود جون اونها عالی بودن غیر از فینال... همه می بایست به احترام سیمونه و شاگردانش کلاه از سر بر دارن...
xander
دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۳، ۰۸:۴۱
کل مطلب درسته، ولی در مورد دفاع اتوبوسی موافق نیستم. به قول دوستمون کافیه فیلم بازی رو (اونم نه کامل ببینین). یکی از مزایای دفاع اتوبوسی اینه که چون بازیکن های تیم مدافع دوندگی زیادی نمی کنن، خسته هم نمی شن و همیشه آماده ضد حمله هستن. مثل همون بازی چلسی-لیورپول که مثال زده شد. در واقع تحلیل رفتن قوای جسمی و تمرکز ذهنی بخاطر دوندگی زیاد درتمام زمین کار دست اتلتیکو داد وگرنه الان همه داشتن به رونالدو و بخصوص بیل و حتی خود کارلتو ناسزا می گفتن. سرخیو راموس هم با اینکه خوب بازی نکرد، ولی تو ضربه ایستگاهی تاثیرشو گذاشت. بهرحال فوتبال ورزش لحظه هاست. بارسلونا هم علیرغم فصل فاجعه بارش و شایستگی بیشتر اتلتیکو، تا آخرین لحظات فرصت قهرمانی داشت که خب این اتفاق نیوفتاد.
فرهاد
دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۳، ۱۵:۳۸
خیلی بعد متاسفانه جهت فکری موج میزنه تو این نوشته و می خواد جهت فکری خودش رو به خواننده تحمیل کنه، کاملا مشخصه تویسنده طرفداره رئال نیست این مشکل بزرگی نیست ولی اینکه کسی که با رئال خوب نیست درباره قهرمانی رئال داستان های خودشو بنویسه خیلی مسخرس چه برسه به اینکه اسمشو تحلیل فوتبالی بزاره !
وحید
سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۳، ۰۴:۳۶
من طرفدار رئالم، رئال اگر قهرمان هم نمیشد سلطان بی شک اروپا بود، تیمی که بایرن با اون همه ادعا رو 5-0 برده و 17 گل به تیم های آلمانی زده برای ما طرفدارا جای گله نمیزاره. رکورد گل در یک فصل لیگ قهرمانان رو شکونده. تو 5 سال آینده هم سلطان اروپا خواهد بود و باید بیشتر درباره ش بنویسید. رئال الان بهترین تیم اروپاست، دیر و زود دسیما رو بدست می آورد چه بهتر که به این شکل دراماتیک.

در ضمن گل راموس دقیقه آخر نبود و بعد از گل بازی بیش از دو دقیقه ادامه داشت.
رضا
سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۳، ۱۳:۰۴
خب آقای نویسنده مشخصه شما داری آتیش میگیری عزیزم...عیبی نداره انشالله تا 100 سال دیگه تیم شمام به عدد 10 میرسه....
پویا لوس بلانکوس
سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۳، ۱۴:۱۰
متاسفانه در حق دروازه بان ها و مدافعان خیلی ظلم می شه.گرت بیل به خاطر اون دوتا تک به تکش اینقدر سرزنش نشد .و با همون یه گل اشتباهاتش فراموش شد ولی کاسیاس یک بار اشتباه کرد و تمام زحماتش فراموش شد.فراموش شد اون کسی که توپ رو از روی خط دروازه توی یک هشتم درآورد.فراموش شد اون کسی که تو نیمه نهایی جام حذفی شوت راءول گارسیا رو به طرزی باور نکردنی دفع کرد.فراموش شد اون کسی که نهمین قهرمانی اروپا رو با کارهای استثنایی بدست آورد تا این لادسیما باشه.چند روز دیگه هم راموس تا یک اشتباه کنه و روی اشتباهش رءلل گل بخوره اون گلهاش فراموش میشه.ولی گرت بیل تک به تک های از دست رفتش فراموش میشه نه گلهاش.منظورم با اون نویسنده ایه که الان این همه به کاسیاس موضع گرفته بود
-
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۳، ۰۹:۴۱
رئالی ها چه قبل چه بعد اون گل کاسیاس رو مصر نمی دونستن دلیلشم واضحه چون اگه کاسیاس نبود رئال اصلا به فینال نمی رسید! جالبه آقای طاهر خانی شما تو پروفایل فیسبوکتون و مقاله های قبلیتون خودتونو یه بارسایی معرفی کردین اما اینجا میگین من به عنوان یع طرفدار رئال! این کارا خیلی چیپه! حداقل برای یه ساید مثل آیسپورت خوب نیست! بهتره به خاطر معروف شدن آبروی سایت بقیه رو نبرین!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر