فهرست
خریدهای عالی و خیز قهرمانی
خریدهای عالی و خیز قهرمانی

خریدهای عالی و خیز قهرمانی

آی‌اسپورت – لیورپول فصل پیش را با 25 امتیاز اختلاف نسبت به منچستر سیتی قهرمان و یکه‌تاز به پایان برد، اما خریدهای تابستانی قرمزهای آنفیلد خبر از تیمی به مراتب قدرتمندتر برای فصل آینده می‌دهد، تیمی که خودش را آماده به چالش کشیدن پپ گواردیولا و شاگردانش برای فتح لیگ برتر می‌کند.

در این میان مهمترین خرید شاید خود الیسون باشد، دروازه‌بان 25 ساله‌ای که حالا بدل به گرانقیمت‌ترین گلر تاریخ شده. لیورپول از ابتدای فصل پیش به دنبال به خدمت گرفتن دروازه‌بان رم و شماره یک برزیل بود و نمایش وحشتناک لوریس کرویس در فینال چمپیونز لیگ هم این هدف را مهمتر از پیش جلوه داد تا در نهایت یک سال بعد از انتقال صلاح، یک ستاره دیگر جالوروسی هم راهی آنفیلد شود.

الیسون فصل پیش نمره 6.99 از هواسکورد گرفت و به عنوان دروازه‌بان تیم منتخب فصل از بازیکنان پنج لیگ اول اروپا انتخاب شد. او در این راه در 49 بازی در سری آ و چمپیونز لیگ حتی یک اشتباه منجر به باز شدن دروازه‌اش هم نداشت، در حالی که کرویس در تنها 32 بازی سه بار مقصر اصلی در گل خوردن تیمش بود.

میانگین سیو الیسون در هر 90 دقیقه 3.2 بود، در مقایسه با 1.8 سیو کریوس در هر بازی. در واقع الیسون فصل پیش در مجموع 155 سیو داشت، بیشتر از سیوهای کریوس و سیمون مینیوله روی هم (94). از منظر بازیسازی هم همین آمار بس که الیسون فصل پیش 56.1 درصد از پاس‌های بلندش را به مقصد رساند، در حالیکه این آمار برای کریوس 28.3 درصد بود.

جدا از استحکام لیورپول درون دروازه که عاملی حیاتی برای رقابت در بالاترین سطح فوتبال انگلیس و اروپا است، یورگن کلوپ حالا گزینه‌های متعدد و بسیار جذابی هم در خط میانی دارد. فصل گذشته این گزینه‌ها محدود به جردن هندرسون، جیمز میلنر، الکس اوکسلید-چیمبرلین، جورجینو واینالدوم و امره جان بود. جان حالا لیورپول را به مقصد یوونتوس ترک کرده و چیمبرلین هم کل فصل آینده را به دلیل مصدومیت شدید زانو از دست داده. اما آمدن فابینیو و نبی کیتا جانی دوباره به خط میانی قرمزهای آنفیلد می‌دهد و کیفیت بالاتر و متفاوت به آن می‌بخشد.

انتقال کیتا البته از لایپزیگ ابتدای فصل گذشته با مبلغ 52.7 میلیون پوند قطعی شده بود. ادعای بزرگی نیست اگر بگوییم در مجموع دو فصل گذشته کیتا بهترین هافبک بوندسلیگا بوده، ستاره جوانی که اولین گل پیروزی‌بخش این تیم شگفت‌انگیز در اولین حضورشان در بوندسلیگا را به نام خودش، مقابل بوروسیا دورتموند، دو فصل پیش به ثبت رساند.

کیتایِ 23 ساله در دو فصل اخیر 297 بار در یک سوم میانی زمین توپ را از حریفان گرفت، یعنی حداقل 50 بار بیش از هر بازیکن دیگری در بوندسلیگا در این بازه زمانی. کیتا در ضمن تاثیری بزرگ در بعد هجومی تیمش هم گذاشت و نقشی مستقیم روی 26 گل تیمش در 58 بازی لیگ داشت، آماری بالاتر از پل پوگبا (25 گل یا پاس گل در 57 بازی)، آنتونی مارسیال (24 در 55) و ویلیان (23 در 70). کیتا فصل پیش 67 دریبل موفق هم داشت، در حالی که هندرسون، واینالدوم و جان روی هم 74 بار در نبردهای تک به تک موفق شدند توپ را از حریف رد کنند. در واقع در دو فصل اخیر بوندسلیگا هیچ بازیکنی به اندازه هافبک جدید لیورپول دریبل موفق نداشته (150).

کیتا در ضمن در همین مقطع بیشترین پاس عمقی دقیق را هم در بوندسلیگا ارسال کرده (16)، آماری که بهترین خبر برای روبرتو فرمینو، سادیو مانه و صلاحی به شمار می‌آید که فصل پیش روی هم 91 گل برای تیمشان زدند.

جدا از کیتا دیگر خرید عالی لیورپول در خط میانی فابینیو است، هافبکی که نقشی بسیار کلیدی در تیم شگفت‌انگیز موناکو به رهبری لئوناردو ژاردیم داشت، تیمی که با پدیده‌هایی مثل کیلین امباپه و برناردو سیلوا قهرمان لیگ یک فرانسه شد و تا نیمه نهایی چمپیونز لیگ پیش آمد. فابینیو یکی از مستحکم‌ترین هافبک‌های دفاعی اروپا است، بازیکنی که در دو فصل اخیر 227 تکل موفق داشته و از این نظر در رده دوم لیگ فرانسه قرار می‌گیرد. در ضمن او پنالتی‌زنی فوق‌العاده است و در سه فصل اخیر 17 گل از این راه برای موناکو زده، بیش از هر بازیکن دیگری در پنج لیگ اول اروپا.

در این میان شاید خرید ژردان شکیری حرکتی غیرمنتظره از سوی کلوپ بود، اما قیمت پایین او (13 میلیون پوند) ریسک این انتقال را بسیار پایین می‌آورد. شکیری فصل گذشته در ترکیب استوکی که در نهایت سقوط کرد نقش مستقیم روی 15 گل داشت. مهاجم سابق اینتر و بایرن در جام جهانی هم نشان داد قادر به اجرای فوتبال پرفشار و با پرس بالا است. او بعد از ادن آزارد (9) بیشتر از هر بازیکن دیگری در یک سوم دفاعی حریف توپ را برای تیمش پس گرفت (8).

شکیری عمق اسکواد لیورپول را بالاتر می‌برد و گزینه‌ای مناسب برای استراحت دادن به یکی از سه ضلع مثلث هجومی این تیم پدید می‌آورد. در ضمن اینطور که به نظر می‌رسد لیورپول قصد دارد مذاکراتش با لیون برای خرید نبیل فکیر را هم دوباره پی بگیرد، انتقال احتمالی‌ای که عنصر هجومی ویژه دیگری به آن‌ها اضافه خواهد کرد. پس جای تعجب ندارد که هواداران قرمزهای آنفیلد در حال لحظه‌شماری برای شروع فصل جدید هستند.

۸    
آی اسپورت
2018-07-22 11:14:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر