فهرست
گزارش ویژه از هزینه‎‌های شکایت استقلال به cas
گزارش ویژه از هزینه‎‌های شکایت استقلال به cas

گزارش ویژه از هزینه‎‌های شکایت استقلال به cas

آی اسپورت - صدیقی کارشناس حقوقی فوتبال و دادرس عضو کمیته استیناف  ضمن انتقاد از شکایت باشگاه استقلال که یک پرونده ایرانی را به دادگاه CAS برده و از ابتدا هم مشخص بود این شکایت  نتیجه‌ای نخواهد داشت هزینه‌های این شکایت را سیصد تا  چهار صد میلیون تومان دانسته‌ اما به نظر می‌رسد هزینه‌های این  شکایت با توجه به افزایش نرخ دلار بسیار بیشتر از این ارقام  باشد.

به «حق داوری» که CAS دریافت کرده و بسیار بیشتر از چهارصد میلیون تومان بوده هزینه سفر و اقامت ده نفر از َطرفین پرونده و جذب وکیل خارجی از سوی استقلال را اضافه کنید. از دو باشگاه هفت نفر و از فدراسیون و سازمان لیگ هم سه نفر به سوییس رفتند. با نرخ‌های کنونی هزینه سفر به سوییس و اقامت حداقل دو سه روزه چقدر می‌شود؟

البته هنوز فاش نشده دادگاه عالی ورزش استقلال را محکوم به پرداخت هزینه سفر و اقامت سایر طرفین پرونده کرده یا نکرده ولی قطعا حق داوری پرونده بیشتر از سیصد، چهارصد میلیون تومان بوده. باشگاه استقلال یک وکیل خارجی هم در این پرونده داشته که در دادگاه CAS و جلسه نهایی حضور یافته بود و گفته می‌شود که آنها وکیل داخلی هم داشته‌اند.

طبق اخبار دریافتی CAS مبلغی را به عنوان داوری در پرونده موقتا از استقلال دریافت کرده که گفته می‌شود 64 هزار فرانک سوییس بوده که حدود هشتصد میلیون تومان می‌شود و سایر هزینه‌ها و حق داوری بعد از صدور رای کارشناسی و اعلام خواهد شد.

این دادگاه در حکم خود قید کرده هشتاد درصد حق داوری را باشگاه استقلال باید پرداخت کند و مابقی را سایر طرفین درگیر در پرونده باید بپذیرند و این یعنی اینکه بیست درصد مابقی بایستی از سوی فدراسیون َ، سازمان لیگ و پرسپولیس پرداخت شود.

گویا باشگاه پرسپولیس هم در این پرونده خواهان دریافت خسارت عدم برگزاری بازی(درآمد بلیط فروشی و اسپانسری و...) شده که دادگاه آن را نپذیرفته و احتمالا به همین دلیل درصدی از هزینه داوری به پرسپولیس تحمیل شده باشد اما جالب اینکه فدراسیون و سازمان لیگ هم بایستی حدود هفت درصد از هزینه این شکایت را همچون پرسپولیس پرداخت کنند و این دردسری است که استقلال درست کرده.

در حکم صادره قید شده که جریمه پنجاه میلیون تومانی استقلال که کمیته استیناف ضمن تایید حکم کمیته انضباطی مبنی بر سه بر صفر شدن نتیجه بازی در نظر گرفته ملغی می‌شود. از باشگاه پرسپولیس سه نفر(عرب، ذاکر و حسینی) از باشگاه استقلال چهار نفر(خطیر، وکیل خارجی و یک خانم از کارمندان باشگاه به عنوان مترجم و فتحی ) و از فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ هم سه نفر (حسن‌زاده، فتاحی  و خسروی مشاور حقوقی) عازم سوییس شده بودند و بایستی این هزینه‌ها را هم مدنظر داشت.

این پرونده به گفته خطیر و درخواست استقلال قرار بود با یک قاضی و در ابوظبی برگزار شود تا هزینه کمتر داشته باشد اما سازمان لیگ آن را نپذیرفت و خواهان برگزاری دادگاه در سوییس مقر دادگاه عالی ورزش و با سه قاضی شد. خطیر گفته بود ما برنده می‌شویم و پرسپولیس جامی که گرفته را باید پس بدهد.

دادگاه CAS در حکم سی صفحه‌ای خود علاوه بر تشریح شکواییه، دفاعیات و برخی مستندات ارایه شده، اظهارنظرها و اقرارها را در دادنامه تشریح کرده و در بخش جداگانه‌ای هم هزینه‌های این شکایت و حق داوری را قید کرده و باید دید درباره هزینه سفر و اقامت چه تصمیمی اتخاذ شده.

آیا هزینه سفر شش نفر از پرسپولیس و فدراسیون را هم باید استقلال پرداخت کند؟ لابد در دو باشگاه و سازمان لیگ و فدراسیون افرادی در حال ترجمه این حکم سی صفحه‌ای هستند. متن حکم بزودی در سایت CAS منتشر می‌شود. همچون پرونده طارمی دادگاه در صفحه آخر متن خود خلاصه رای را اعلام داشته. حکم دادگاه برای پرونده طارمی نوزده صفحه داشت و در این پرونده مشتمل بر  سی صفحه است.

۱۰ ۲  
آی اسپورت
2019-10-08 20:03:00
نظر دهید

۲ نظر
حسین اهوازی
چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، ۰۰:۴۵
کاری به کاس ندارم اما طرفین دعوا صاحبش یکیست و هر چه او بخواهد وکیلها میگویند و دادگاه هم رای میدهد. در کل برای یک سال سر کار گذاشتن شوی خوبی بود
حرف حساب
چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، ۰۵:۰۹
در تاریخ دربی کیسه ۶ تا خورده، دو بار ۴ تایی شده و حتی از تیم ده نفره در ده دقیقه ۳ تا خورده:))))) اما این باخت حقارت آمیزترین باخت تمام تاریخ کیسه در برابر پرسپولیس حساب میشه چرا که پرسپولیس محروم از نقل و انتقالات و با از دست دادن طارمی و وحید امیری و صادق محرمی و فرشاد احمدزاده و داشتن تنها ۱۳ بازیکن آماده سوپرجام بود که کیسه به ترکیه پناهنده شد:)))

خبر تلخ اینکه حتی افتخاری پیام گرشاسبی در تلگرام را سین نمی کرد و تماس های مکرر فدراسیون فوتبال را نیز بی پاسخ گذاشتند:)))

این ترس از تجاوز احتمالی پرسپولیس لذت داشت
حاضر نشدن لذت داشت
سه هیچ شدن بازی در اولین تجربه مدیری که سال ۷۳ به پرسپولیس ستم کرده بود و دربی را برای تیم محبوب ۴۰ ساله خودش درآورده بود لذت وافری داشت
رای کمیته انضباطی لذت داشت
رای استیناف لذت داشت
هزینه های کیسه لذت داشت
اهدای جام به پرسپولیس لذت داشت
جلزولز کیسه لذت داشت
رفت و آمد با سوییس لذت داشت
انتظار اهالی کیسه لذت داشت
تایید حکم در کاس خیلی لذت داشت
تثبیت سومین برد متوالی در سومین تجربه فتحی به عنوان مدیر کیسه لذت داشت
و حالا ماییم حمله به برد چهارم و ترس و نگرانی اهالی کیسه:)))

تاریخ این ننگ را فراموش نمی کند
۷
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر