فهرست
تکل روی پای ادبیات!
تکل روی پای ادبیات!

تکل روی پای ادبیات!

آی اسپورت - با عمومی شدن کارکرد شبکه‌های اجتماعی در ایران، ستاره‌های فوتبال گرایش پیدا کردند که در شبکه اجتماعی اینستا‌گرام و پیام‌رسان تلگرام صفحه و کانال داشته باشند و رابطه‌ای مستقیم با هواداران‌شان برقرار کنند. از این گرایش پیش‌ترها که تب فیسبوک داغ‌تر بود، چندان خبری نبود. ستاره‌های فوتبال در توییتر هم کمتر دیده شدند. اما اینستاگرام و تلگرام با کارکردهای عمومی و دم‌دستی‌شان برای ستاره‌های فوتبال جذاب شدند، آنچنان که تعداد فالوورها اهمیت پیدا کرد و صفحات و کانال رسمی‌شان رسمیت یافت. اما ستاره‌های فوتبال همچنان ‌تجربه‌ای در شناخت شبکه‌های اجتماعی ندارند، به ادبیات استتوس‌های خود بی‌توجه‌اند و آنگاه که بحث‌ها جدی‌تر می‌شود و می‌خواهند موضعی در قبال اتفاقات و حوادث اجتماعی بگیرند، آنچه به چشم می‌آید و ذوق را کور می‌کند همین اغلاط ابتدایی در نوشته‌ها و ناآگاهی در نگاه‌هاست.

علی کریمی با یک دیدگاه و سپس یک استتوس (یادداشت) وارد بحث درباره مسایل بغرنج هوای خوزستان شد و همان چند خطی که نوشت پر بود از غلط‌های نگارشی که در محاوره نویسی هم پذیرفته نیست. علی کریمی نه اهل سیاست است که بخواهد با گرایش‌های جناحی وارد چنین جدلی شود و نه فعال و کارشناس محیط زیست است که با اطلاعاتی دقیق بتواند دراین‌باره بحث کند. او فقط سعی کرده همراه مردم باشد و جایی که صدایش بلندتر می‌شود و به گوش‌ها می‌رسد، به نفع مردمانی که زندگی‌شان با مخاطره‌ مواجه شده، انتقاد کند. انتقادش را باید به جان خرید، مثل انتقاد هر شهروند دیگری در این تهلکه. بگذریم از اینکه در چنین مباحثی همیشه حقوق شهروندی خود را نمی‌شناسیم.

علی کریمی و همین چند خط نوشته‌اش می‌تواند بهانه‌ای باشد برای بحث درباره اینکه ستاره‌های ورزش ایران در شبکه‌های اجتماعی متن‌هایی را منتشر می‌کنند که سرشار از غلط‌های نگارشی‌ است. این متن‌ها به وجهه اجتماعی آنها خدشه وارد می‌کند و گاه باعث می‌شود که مفهوم آنچه نوشته‌اند تحت تاثیر نگارش دم‌دستی و بی‌مایه این متن‌ها قرار بگیرد. عجیب اینکه بازیکنانی جوان‌تر که باید با کارکرد و روش‌های ساده استفاده از این اپلیکیشن‌ها آشنا باشند، متن‌های‌شان را فینگلیش منتشر می‌کنند و در همان متن‌های فینگلیش هم غلط‌های پرشمار به چشم می‌آید. نمونه‌اش سردار آزمون که از فینگلیش نوشتن دست برنمی‌دارد و به فالوور‌های پرشمارش با زبانی که استفاده از آن مایه خجالت است، پیام می‌رساند.

اگر این چهره‌های دوست داشتنی که بی‌تردید در حرفه خود صاحب سواد حرفه‌ای هستند، برای اداره صفحات و کانال‌های پیام‌رسان خود مشاوره بگیرند و دست کم برای ادبیات در نوشته‌های خود حرمت قایل شوند، این همه متن پر غلط دست به دست نمی‌شود. بدیهی است که آنها در حرفه خود با ادبیات سر و کار ندارند و توقع چندانی هم نیست که متن‌های‌شان در شبکه‌های اجتماعی از ادبیاتی غنی برخوردار باشد اما رعایت اصول ابتدایی نوشتن با یک مشورت ساده کار چندان دشواری نیست، همان کاری که البته بسیاری از ستاره‌های سینما هم از انجامش سرباز می‌زنند. پرشمارند ستاره‌های سینما که استتوس‌های‌شان در شبکه‌های اجتماعی تنه به تنه استتوس‌های ورزشکاران می‌زند، اهالی سینما که خمیرمایه کارشان ادبیات نمایشی است.

فوتبال اما نمایش دیگری است، خمیرمایه‌اش ادبیات نمایشی نیست، نمایش غافلگیرکننده و جانانه‌ای است که ستاره‌هایش لازم نیست برای ما چیزی بنویسند یا نوشته‌ای را به نمایش بکشند. اما مهارت ورزشکاران در حرفه خودشان، بازهم ما را قانع نمی‌کند که به ادبیات بی‌توجه باشند و با متن‌هایی که اصول و قواعد اولیه در آن رعایت نمی‌شود، خدشه‌ای به چهره خود وارد کنند و انگار روی پای ادبیات تکل بروند.

 

ایران ورزشی

۲۱ ۱۲  
آی اسپورت
2017-02-23 08:48:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۲ نظر
محمد پرسپولیسی
پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵، ۱۰:۰۹
خود سایت ها و روزنامه های ورزشی پر هستن از غلط های املایی.بماند غلط نگارشی.این دوستمون که این متن رو نوشته سعی کرده همه نکات رو رعایت کنه(حتی نیم فاصله) با این حال کلمه تهلکه یعنی نابود شدن،درستش مهلکه به معنای مکان نابودی ،چون قبلش« در» آورده.فوتبالیست ها معمولا تحصیلات عالی ندارن ،اما از روزنامه نگارها این انتظار میره که درست بنویسن،نمونه غلط های املایی و نگارشی زیاده.ضمنا غلط های علمی هم دارین که دیگه اونا نوبرن.از قدیم گفتن یه سوزن به خودت بزن یه جوالدوز به دیگری
برزو
پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵، ۱۰:۲۶
كريمي زير پست روحاني كامنت گذاشته درسته؟ يعني از دولت انتقاد كرده.
حالا اين روزنامه ايران ورزشي هم روزنامه ي دولته و نبايد به نويسنده ي جيره خور اين متن خرده گرفت.
همونطور كه مثلا روزنامه همشهري ورزشي نيومد در مورد عباس جديدي و حواشيش مطلب كار كنه.
اينا ديگه اظهر من الشمسه.
ضمن اينكه ايرادهاي ديگه اي ميشد به كريمي گرفت تا غلط املايي!!! نويسنده ي جيره خور اين متن از بين اين همه پيامبر جرجيس رو انتخاب كرده!!
در مورد حرف زشت پيمان طالبي در مورد كريمي هم با اينكه استقلالي هستم متاسفم. اميدوارم روزي بساط مجري هاي تازه به دوران رسيده اي مث ايشون و ضيا و ... برچيده بشه.
حسن
پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵، ۱۱:۴۹
درسته که اشتباه نگارشی یا املایی هر چی کمتر باشه صد البته بهتره، ولی عمدی نیست.ولی اونی که تو پستاش توهین می کنه پذیرفتنی نیست اونهم یه مجری(پیمان طالبی)
امیر
پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵، ۱۶:۱۹
حالا که حرفش پیش اومد برزو جان قشنگتر نیست که اون مثال و ضرب المثل های عربی رو هم بیخیال بشیم. با اینکه میدونم دست زبان فارسی تو بعضی جاها بعلت ١۴٠٠ سال تعرض! (عربی) خالیه.
۳
علی
جمعه ۶ اسفند ۱۳۹۵، ۰۲:۱۶
اصولا نباید این حرفها را با استقلالی و قرمز بودن قاطی کرد که البته تو این سایت سخته ولی مشکل ریزگردها یه مساله تخصصیه و کارشناسان محیط زیست باید در موردش نظر بدن علی کریمی که بخاطر یه خطا با داور و بازیکن حریف دست به یقه میشد خیلی زرنگ باشه رو اخلاق خودش کار کنه
۳
مهدی
پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵، ۱۲:۳۸
به نظر میرسه بیشتر این هجمه ها به کریمی بخاطر عدم تحمل پدیرش انتقاد از طرف افرادیه که حامی دولت هستن!
حمید
پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵، ۱۵:۰۱
همیشه یادت باشه زبان مال و برای مردم توی کوچه است و بنیادی ترین و اصولی ترین ساختارهاش جوری طراحی و استفاده شدن که برای حرف زدن مناسب باشند و نه نوشتن. زبان برای گونه انسان به شکل فعلیش _(هوموساپین یا انسان عاقل) حداقل 150 هزار سال قدمت داره و در طول این مدت بخشی هایی از مغز انسان به گونه ای تکامل پیدا کرده که بشه زبان رو به شکل محاوره ای استفاده کرد و نه برای نوشتن. این در حالیه که کل تاریخ نوشتن از زمان اختراع الفبا توسط فینیقی ها فقط 3500 ساله. بنابراین بن مایه زبان همون قواعد زبان محاوره ایه که توسط مردم توی کوچه و خیابون تعیین میشه و نه اساتید دانشگاه و برای همینه که هر وقت چهار تا ادم از نظر شما بی سواد تصمیم بگیرن اصطلاحات و واژه هایی مثل "خف" مثل "جواد بودن" و یا هر چیز بی ربط دیگه ای رو به کار ببرن نه شما و نه هیچ صاحب منصب دیگه ای نمی تونه جلوشون رو بگیره. پس بهتره برای زبان به عنوان یک موجود زنده احترام قائل باشیم و سعی کنیم بپذیریم که زبان راه خودشو میره چه ما بخوایم و چه نخوایم و اگر یکی مثل علی کریمی اصطلاح هایی رو به کار می بره که اگر چه از نظر شما غلطن همینکه توسط مردم فهمیده بشن یعنی اینکه درستن باز هم چه شما بخوای و چه نخوای. علاوه بر این من فکر می کنم این نویسنده ها هستن که بهتره سعی کنن خودشونو از استبداد قواعد زبان نوشتاری آزاد کنن.
۴
بی طرف
پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵، ۱۸:۵۵
کریمی نویسنده نیست و مثل خیلی ها ممکن اشتباه تایپی داشته باشه فاجعه زمانیه که یک نویسنده بخواهد از جایگاهش سو استفاده کنه و به دیگران با همچین دلایلی حمله کنه.
۸
reza
پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵، ۱۹:۱۳
خب یکی نیست به این کریمی بگه واسه چی وقتی نه سواد داری نه در مورد یک چیز وقتی اطلاعات کافی نداری نخود هر آش میشی احمق چلمنگ بهتره دخالت نکنی توی هر چیزی و حمایت کن ولی شورشو دیگه در نیار و اینقدر دنبال لایک و فالوور نباش عقده ی
۷ ۳
مهدی جوان
پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵، ۲۱:۳۴
کسی که که تو بایرن بازی کرده، بازیکن سال آسیا شده، اسطوره پرهوادارترین تیم آسیاست نیازی به لایک های مسخره فضای مجازی نداره
۳
سالار
جمعه ۶ اسفند ۱۳۹۵، ۱۳:۰۱
اين از عواقب بازنشسنگيه ... يارو ديگه نميتونه توي فوتبال خودنمايي كنه عرضه مربيگري هم نداره همش توي فضاي مجازي پست ميذاره و آمار فالاورهاش رو بالا ببره !!!خخخ .. برو بابا يه خورده ورزش كن شكمت آب بشه !!!
۱
لنگ
جمعه ۶ اسفند ۱۳۹۵، ۱۳:۱۹
پر هوادارترین تیم اسیا؟ لنگ؟ خخخخ
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر