فهرست
سربلند از چالش گودیسون پارک: لیورپول حالا مدعی قهرمانی است
سربلند از چالش گودیسون پارک: لیورپول حالا مدعی قهرمانی است

سربلند از چالش گودیسون پارک: لیورپول حالا مدعی قهرمانی است

آی‌اسپورت – پیروزی با گلی در دقایقِ اضافه، حفظِ کلین شیت و مقاومت و سر پا ایستادن مقابلِ چالشِ فیزیکیِ سنگینی در فضایی خصومت‌آمیز؛ این‌ها همه در نمایشی برایِ لیورپول به دست آمد که جدیتش به عنوانِ مدعی عنوانِ قهرمانیِ لیگ برتر را به اثبات رساند.

انفجارِ هوادارانِ لیورپول در جشنِ بعد از گلِ سادیو مانه در دقایق اضافه به خوبی نشان از اهمیت این برد داشت، اگرچه این خوشحالی خطِ قرمز را هم رد کرد و با پرتابِ سه فشفشه به درونِ زمین و دویدنِ سه هوادارِ لیورپول به سمتِ زمین همراه شد.

دربیِ مرسی سایدِ دیشب در اتمسفری بسیار پر هیاهو برگزار شد، بازی‌ای که جردنِ هندرسون در آن بسیار خوش‌شانس بود که به شدت مصدوم نشد و راس بارکلی خوش‌شانس بود که داور فقط کارتِ زرد بهش نشان داد. با تمامِ این درگیری‌ها و هیاهوها اما در نهایت لیورپولی‌ها بر اعصابِ خودشان مسلط ماندند و سه امتیاز بسیار مهم از گودیسون پارک گرفتند تا به تعقیبِ چلسی ادامه بدهند.

دو هفته‌یِ پیش بود که خودِ لیورپولی‌ها زخمی که دیشب به اورتون زدند را متحمل شدند، وقتی بازیِ 1-3 برده مقابلِ بورنموس را با شکستِ 3-4 عوض کردند. اما واکنشِ شاگردانِ یورگن کلوپ به این شکست نشان از قدرتِ آن‌ها برایِ بقا در کورسِ قهرمانی داشت.

درسته که چلسی شبِ کریسمس را با اختلاف شش امتیاز در صدرِ جدول جشن می‌گیرد، اما مردانِ آنتونیو کونته حالا تعقیبِ لیورپول را حس می‌کنند. برایِ همین بود که کلوپ بعد از بازی به هیچ وجه تلاش بر کم اهمیت جلوه دادنِ این سه امتیاز نکرد: «بازیِ بسیار فشرده‌ای بود و ما هرجوری بود بردیمش. ما لایقِ این برد بودیم. اینجا اگه قرار باشه فقط بازی‌هایی که خوب بازی میکنین را ببرین بازی‌هایِ زیادی را نمیبرین، چون هر هفته، تمامِ بازی‌ها بسیار نزدیک هستن. این یک نبرد بود، درست همونطور که یک دربی باید باشه، و ما برایِ این نبرد آماده بودیم.»

اورتون در بازیِ قبلش با فیزیکالیته‌یِ بالا و رویکردِ خشنِ بازیکنانش بود که موفق شد شاگردانِ آرسن ونگر را بلرزاند و نهایتا شکست بدهد. اما این رویکرد تاثیری مشابه مقابلِ لیورپول نداشت، اگرچه خودِ کلوپ هم معترف است که تیمش برایِ تطبیق با بازی به 45 دقیقه زمان نیاز داشت: «برنامه‌یِ اورتون فوتبالی خشن بود. اونا نفر به نفر بازیکنایِ ما را در تمامِ نقاطِ زمین دنبال میکردن و ما نمیتونستیم از پسشون بر بیایم و پا به پایشون بازی کنیم. اما ما باید به بازیِ خودمون ادامه میدادیم و اونا را مجبور میکردیم به دویدنهاشون ادامه بدن تا بالاخره فشردگیِ بازیشون کم بشه. بعد ما شروع به ساده و خلاق بازی کردن کردیم و فرصتِ گل زدن ایجاد کردیم. ما میتونستیم زودتر هم به گل برسیم، اما واقعا زمانِ گل زدن مهم نبود.»

گذشتن از این چالشِ اسیدیِ گودیسون پارک برایِ هر تیمی که خودش را مدعیِ قهرمانی می‌داند لازم است. به خصوص اینکه این چالش برایِ لیورپول سخت‌تر و خشن‌تر هم بود و تیمِ رونالد کومن تا بازیِ دیشب در این فصل هرگز در خانه بازنده نبود. درسته که اورتون بعد از شروعِ درخشانش در ادامه‌یِ فصل با مشکلاتِ زیادی مواجه شد و افتِ محسوسی داشت، اما به هر حال این زمینی بود که نه منچستر یونایتد در آن به پیروزی رسیده بود و نه آرسنال. این نکته اهمیت پیروزیِ لیورپول را بیشتر جلوه می‌دهد.

در هر خیزی به سویِ قهرمانیِ لیگ برتر گرفتنِ سه امتیاز از گودیسون پارک ارزشِ بسیار زیادی دارد، و لیورپول این سه امتیاز را با قطعِ ارتباطِ خط میانیِ اورتون با روملو لوکاکو و جنگِ آتش با آتش وقتی تکل‌ها شروع به پرواز کردند به دست آورد، سه امتیازی که لایقش بود.

در این میان تکل راس بارکلی رویِ پای هندرسون قطعا بدترین بود، اما دژان لوورن هم در جریان دربیِ مرسی ساید اصلا مظلوم و بی‌گناه نبود و روبرتو فرمینو هم نشان داد آماده‌یِ ورود به هر جدالی در زمین است. مایک دین به شکلی غیر قابلِ توضیح بابتِ تکلِ کف پای و پر ارتفاعِ بارکلی که مچِ راستِ هندرسون را نشانه گرفت و می‌توانست حتی فصل را برایش تمام کند فقط یک کارتِ زرد داد. اما کلوپ در این باره هم بعد از بازی سیاست‌مدارانه حرف زد: «این واقعا تکلِ خیلی خشنی بود. من فقط یک بار صحنه را دیدم و همون یک بار کافی بود. به نظرم خیلی واضح بود. اگه صحنه را دیده باشین خودتون میفهمین که چه اتفاقی افتاد. اما مایک دین شبِ سختی را پشتِ سر گذاشت. شاید بارکلی خیلی خوش‌شانس بود و هندو هم خیلی خوش‌شانس بود.»

هندرسون هم بعد از بازی خیلی زود بارکلی را بخشید: «اون فقط پام را زد، اما من راس را میشناسم، فکر کنم فقط زمانبندیش اشتباه بود.» این لذتِ پیروزی بود که دردِ ناشی از ضربه‌یِ شدیدی که هندرسون خورده بود را ناچیز نشان می‌داد. کاپیتانِ لیورپول حالا رویایِ رسیدن به افتخاری را می‌بیند که استیون جرارد هرگز بهش نرسید: بالا بردنِ جام قهرمانیِ لیگِ برتر.

۱۰ ۱  
آی اسپورت
2016-12-20 11:51:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
بهنام
سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵، ۱۴:۲۱
کوتینیو نیست انگار ی چیزی کمه تو ترکیب

تنها عاملی ک میتونه جلوی قهرمان شدن لیورپولو بگیره چلسی نیست دفاع و گلر تیمه دقیقا بخاطر همین دفاع و گلر تو اون فصل بی نظیر با برندن راجرز قهرمان نشدیم

ولی در کل سبک دفاع ضدحمله چلسی واسه قهرمانی مناسبتره و چلسی تو روزی ک بده هم میبره لامصب
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر