فهرست
رقابت های بزرگِ 2016: ماری Vs جوکوویچ
رقابت های بزرگِ 2016: ماری Vs جوکوویچ

رقابت های بزرگِ 2016: ماری Vs جوکوویچ

آی اسپورت – 10 سال از اولین نبرد رو در روی نواک جوکوویچ و اندی ماری در تور گذشته.  آن ها اولین بار در دور سوم مادرید به مصاف هم رفتند. شاید در آن روز هرگز تصور نمی کردند یک رقابت تاریخی با هم داشته باشند و 35 بار دیگر در بازی هایی نفس گیر، مبارزه هایی دیدنی ببینند.

دوستانی صمیمی در خارج از زمین و رقبایی سرسخت در داخل کورت، ماری و جوکوویچ در سال های اخیر بازی های خاطره انگیز زیادی ثبت کرده اند. آن ها در تمام گرند اسلم ها، مسترز ها و فینال تور به مصاف هم رفته اند.

با داشتنِ دو تا از بهترین بکهند های بازی و انعطاف پذیری فوق العاده بالا، این دو تقریبا آینده یکدیگر در کورت هستند. دو دیوار الاستیکی که در یک لحظه به سرعت برق می توانند دفاع را تبدیل به حمله و حریف را سردرگم کنند. وقتی درام به اوج خود می رسد، ماری و جوکوویچ هم سطح بازی خود را بالاتر می برند و این هیچ وقت به اندازه 2016 نمایان نشد. این بار نبرد برای تصاحب رتبه 1 رنکینگ درست به آخرین بازی فصل تور رسید!

ماری در یک بازی برتر در دو ست پیاپی جوکوویچ را شکست داد و تاج و تخت را برای خود تثبیت کرد. این برای ماری بسیار با اهمیت بود چون او 13 بار در 15 رویارویی قبلی برابر جوکوویچ شکست خورده بود. در 4 دیدار اول 2016 هم جوکوویج دست بالاتر را داشت. در فینال اوپن استرالیا و مادرید، او ماری را در فینال شکست داد و در هر دو تورنمنت قهرمان شد.

جوکوویچ بعد از بیست و نهمین قهرمانی در مسترز های هزار امتیازی در مادرید گفت: من خیلی خوشحالم که یه رقابت بزرگ رو با کسی شروع کرده ام که واسه مدت خیلی طولانی هست میشناسمش و باهاش رابطه دوستانه خیلی نزدیک در داخل و خارج از کورت دارم. بعد از آن بازی فاصله این دو نفر 9 هزار امتیاز شد و به نظر رسیدن به جایگاه اول جوکوویچ غیر ممکن بود.

قبل از آمدنِ رولند گاروس، ماری موفق شد در رم اولین پیروزی خودش روی خاک را برابر جوکوویچ کسب کند. این پیروزی در روز تولدش هم به دست آمد. ماری بعد از بازی گفت: هر موقع برابرش قرار می گیرم، می دونم باید بهترین بازیم رو ارائه بدم تا ببرم. بعضی اوقات حتی خوب بازی می کنید و نمی برید، چون جوکوویچ بازیکن فوق العاده بزرگیه.

کمتر از یک ماه بعد در فصل خاک، آن ها در فینال رولند گاروس به هم رسیدند. ماری در ست اول 3-6 پیروز شد، اما نتوانست شب رویایی و تاریخی جوکوویچ را خراب کند. نوله سه ست بعدی را برد تا کریر گرند اسلم خود را بالاخره کامل کند. این هفتمین نبرد رو در روی ماری و جوکوویچ در فینال یک گرند اسلم بود. آن ها حالا یک بازی با رکورد فدرر و نادال فاصله دارند.

اما درست از همین فینال بود که فرم هر دو بازیکن تغییر کرد. جوکوویچ وارد یک افتِ محسوس شد و از آن سمت ماری پرواز کرد. این دو دیگر تا فینال تور با هم دیدار رو در رویی نداشتند اما در این فاصله شش ماهه، فاصله امتیازی این دو نفر تغییر عجیبی کرده بود. 9 هزار امتیاز برتری جوکوویچ در جدول حالا به هزار امتیازی برتری برای ماری تبدیل شده بود. او در فینال بیست و چهارمین بردِ پیاپی خودش را بدست آورد و کسب پنجمین جام متوالی، رتبه یک خود را تثبیت کرد و برگ جدیدی از تاریخ تنیس را نوشت.

مسابقه ای که افسانه ای تصور می شد، از همان ابتدا با برتری ماری همراه بود. او بعد از یک ماراتن 9 ساعت و 56  دقیقه به فینال رسیده بود و دو بار بازی او، رکورد طولانی ترین تورنمنت تاریخ فینال را شکست. جوکوویچ سه ساعت کمتر در کورت بازی کرده و به نظر از نظر بدنی آماده تر بود. اما ماری هیچ نشانه ای از خستگی نشان نداد. ماری بعد از 1 ساعت و 42 دقیقه کار را تمام کرد و اولین بازیکن بریتانیایی تاریخ شد که فصل را در رتبه 1 به پایان می رساند.

حالا هر دو نفر می خواهند این رقابت افسانه ای را در 2017 هم ادامه دهند.

۴    
آی اسپورت
2016-12-18 20:20:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر